2 miesiąc zarabiania na blogu

2 miesiąc zarabiania na blogu

No i minął drugi miesiąc prowadzenia bloga. Nieskromnie się przyznam, że jestem bardzo zadowolony z osiągniętych rezultatów, choć oczywiście nic blog jeszcze nie zarobił. Jest już artykuł, który ma potencjał wygenerowania zysku, a więc będę dalej prowadził regularne bloga, tylko dodatkowo zwiększam delikatnie nacisk na działania marketingowe.

Zacznę od analizy ruchu. Sprawdzimy jak drugi miesiąc wypadł na tle pierwszego. Będzie kilka ciekawych kwestii wynikających z analizy ruchu z września, które chciałbym wam przedstawić:

Tak ruch prezentował się w sierpniu 2018

Widoczność bloga 3
Ruch na blogu sierpień 2018 – zdj.1
Widoczność bloga 2 zdj.1
Ruch na blogu sierpień 2018 – zdj.2

Tak ruch prezentował się we wrześniu 2018

Widoczność bloga - wrzesień001
Ruch na blogu – wrzesień 2018

Ruch na blogu - wrzesień 2018 zdj.2

Tak jak plan delikatnych działań marketingowych zakładał. Założyłem dwa profile na forach, na których się w miarę systematycznie udzielam. To właśnie jedno forum spowodowało tak duży wzrost ilości odwiedzin w Analytics (pozycja Referral). Wzrost ruchu Social pochodzi głównie z FB, a zawdzięczam to artykułowi o wakacjach w Egipcie. Reszta kanałów generuje znikomy ruch, a więc zadałem sobie pytanie: Jak wyciągnąć z tego forum i z FB jeszcze większy ruch, bez jakiegoś dużo większego wysiłku?

Moich znajomych interesuje bardziej moja morda (stąd też kanał na YouTube) niż to co mówię o zarabianiu. Docelową grupę odbiorców, wysokiej jakości treści dotyczące zarabiania i oszczędzania. Dlatego 15 października pojawi się więc artykuł wraz z filmikiem YouTube, w którym będę mówił o nowym, długoterminowym projekcie pod zarabianie, ale szczegóły projektu zostaną już opisane, a nie omówione. Filmik będzie zawierał wstępne informacje, a resztę zamieszczę już wewnątrz. Ciekawy jestem jaki ruch zostanie w ten sposób wygenerowany.

Rozliczenie z wrześniowych celów:

 • 150 unikalnych użytkowników – W sierpniu było 54 unikalnych użytkowników, a we wrześniu 96. Cel nie został osiągnięty choć prawie 100% wzrost mnie i tak cieszy.
 • 10% stanowią powracający użytkownicy – Dokładnie 21,31% to powracający użytkownicy, choć w pierwszym miesiącu ten parametr też był wysoki (16,92). Znacząco wzrósł ruch przy jednoczesnym wzrośnie powracających użytkowników. Zajebiście mnie to cieszy. Cel został osiągnięty 🙂
 • Zmniejszenie współczynnika odrzuceń do 40% – W sierpniu miałem 47,9% odrzuceń, a we wrześniu 45,64%. Cel nie został osiągnięty
 • Min. 6 publikacji – Udało się zamieścić 8 publikacji. Cel został osiągnięty 🙂
 • Jeden filmik na YouTube – Udało się, ale dałem na razie dostęp tylko poprzez FB. Cel został osiągnięty 🙂
 • Poprawienie linkowania wewnętrznego – Mogłoby być lepiej, ale szablon bloga jest mocno ograniczony. Przy nowej szacie, będzie już perfekcyjnie, a tak to jest OK. Cel został osiągnięty 🙂
 • Rozpoczęcie delikatnych działań marketingowych – Dałem kilka komentarzy na blogach i wypowiadam się na 2 forach związanych z biznesem. Bardzo dobrze wpłynęło to na ruch. Cel został osiągnięty 🙂

Nie udało się tylko osiągnąć zakładanego wzrostu ruchu unikalnych użytkowników i współczynnika odrzuceń. Może za dużo oczekiwałem w tak krótkim czasie?  Nie zraża mnie to i motywuje do dalszych działań. Gdybym wszystkie założone cele osiągnął, to by znaczyło, że nisko postawiłem sobie poprzeczkę.

Cele w trzecim miesiącu zarabiania na blogu

Ważna informacja: Odnośnie ruchu na blogu nie będę brał pod uwagę ruchu generowanego przez inne języki niż polski. To rozwiązanie da mi dokładniejsze dane do analizy. 1 listopada będzie też ostatnia aktualizacja przeprowadzana co miesiąc tego projektu. Kolejna będzie podsumowaniem pierwszego pół roku działalności bloga. Nie chcę podbijać ilości artykułów poprzez comiesięczne raporty tego projektu, które (jak widać) są do siebie dość podobne. Jakie cele daję sobie do zrealizowania w październiku:

 • 150 unikalnych użytkowników
 • 20% powracających użytkowników
 • 40% maksymalny współczynnik odrzuceń
 • 6 nowych publikacji – Wrzesień zakończony z bilansem 17 artykułów. Październik jak zamknę mając łącznie 23-25 to będę zadowolony. Więcej nie dam rady ogarnąć, bo rusza nowy, bardzo czasożerny projekt pod zarabianie o którym bliżej napiszę 5 października.
 • Jeden filmik na YouTube – Powiązany z tym większym projektem, a więc i publikacja będzie zamieszczona na blogu i zobaczycie moją mordkę.
 • Kolejne delikatne działania marketingowe – Do aktywności na 2 forach i 5 komentarzach na blogach, dokładam jedno forum i publikację 10 komentarzy w tym miesiącu. Łącznie na wszystko przeznaczę koło 1,5 godziny. Cały czas uważam, że jest za mało materiałów jak na bloga, żeby jakoś szaleć z jego promocją.

5 listopada będzie podsumowanie trzeciego miesiąca projektu „Zarabianie na blogu”, a kolejna – Już znacznie większa – aktualizacja 2 stycznia 2019 roku. Muszę trochę zwolnić z aktualizacjami projektów długoterminowych, bo one potrzebują czasu na rozwój.

Powróć do artykułów dotyczących projektu Zarabianie Na Blogu.

3 Comments

 1. Ola

  Michale, bardzo motywujący wpis! Trzymam kciuki za rozwój bloga i czekam na kolejne artykuły.

  1. Michael OneDollar

   Dzięki Olu 🙂

 2. Michael OneDollar

  Visitor Rating: 5 Stars

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *