przemyslanezarabianie-logo

Czy faktycznie pieniądze szczęścia nie dają

Data publikacji:
25 maja 2020

„Pieniądze szczęścia nie dają” - Słyszałem ten tekst wiele razy w swoim życiu i Ty zapewne też. Fakt jest taki, że pieniądze same w sobie nie mogą się równać z takimi wartościami jak rodzina, przyjaźń, zdrowie czy miłość (jak to brzmi cukierkowo). Tylko, czy przy tych ważnych wartościach pieniądze nie mają znaczenia?

Czym tak naprawdę jest szczęście?

Jestem prostym gościem i cieszą mnie naprawdę podstawowe rzeczy. Apogeum szczęścia jest wtedy kiedy leżę na kanapie z napełnionym do granic możliwości „brzuszkiem” i oglądam serial/film na Netflixie. Codziennie otrzymuje się mnóstwo rzeczy które przynoszą szczęście, ale większość je dostrzega dopiero gdy je utraci.

Pamiętam jak kilka miesięcy temu ciężko zachorował mój kot Rico. Musiał kilka dni spędzić w szpitalu weterynaryjnym. Strasznie cierpiałem te kilka dni, bo wychodzę z założenia, że za najbliższą rodzinę jestem odpowiedzialny. Jak wrócił do domu, byłem cholernie szczęśliwy. To szczęście kosztowało mnie ok. 1000 zł (zapłaciłbym za leczenie i 100 000 złotych, bo pieniądze nie miały żadnego znaczenia).

Pieniądze szczęścia nie dają, ale są narzędziem pozwalającym te szczęście osiągnąć. Wyjazd na wakacje, pójście z przyjaciółmi do restauracji na obiad czy kupienie córce ulubionej zabawki – To wszystko daje nam szczęście, ale bez pieniędzy nie da się tego osiągnąć lub osiągnięcie będzie bardzo trudne.

Jako dowód, że cieszą mnie małe rzeczy wrzucam zdjęcie "giganta" złowionego wczoraj. Rodziny bym nie wykarmił takim połowem, ale radości było mnóstwo.

Czy posiadanie pieniędzy daje szczęście

Pieniądze nie są tylko „narzędziem” do uzyskania szczęścia, ale moim zdaniem są szczęściem samym w sobie. To właśnie gromadzone latami oszczędności sprawiły, że nie martwię się o przyszłość. Wiedza, że moja najbliższa rodzina jest finansowo zabezpieczona, to niesamowite szczęście i pewnie osoby które teraz mają problemy finansowe się ze mną zgodzą.

Nie trzeba posiadać milionów na koncie żeby być szczęśliwym, a tyle żeby w razie problemów z pracą czy zdrowiem, kilka miesięcy przeżyć bez żadnych dochodów. To nie tyle kwestia szczęścia co odpowiedzialności, jeśli ma się na utrzymaniu rodzinę. Sytuacje bywają różne i wszystkiego przewidzieć się nie da, ale brak pieniędzy na podstawowe rzeczy sprawi, że ciężko będzie nam być szczęśliwym.

Czy bez pieniędzy można być szczęśliwym?

Większe szanse na bycie szczęśliwym są wtedy kiedy ma się pieniędzy więcej niż mniej. W końcu trzeba zapłacić raty kredytowe czy pójść do dentysty jak rozboli ząb. Bez pieniędzy nigdy nie będzie się do końca szczęśliwym, przy czym nie trzeba posiadać ich ogromną ilość tylko być przygotowanym na miarę swoich możliwości finansowych.

Nie znam statystyk, ale wydaje mi się że więcej związków rozpadło się z powodu problemów finansowych niż z dobrobytu materialnego. W idealnym Świecie, bez pieniędzy można byłoby być szczęśliwym. W obecnym jest to czynnik bez którego pełnia szczęścia nie zostanie nigdy osiągnięta. Uważam, że taka jest prawda i możesz się ze mną nie zgodzić.

Niektórzy przez moje podejście mają mnie za materialistę lub skąpca. Materialistę, bo jawnie twierdzę, że pieniądze są dla mnie bardzo ważne. Skąpca, bo nie żyję na wysokim poziomie życia, mimo że nie mam złej sytuacji finansowej. Ja uważam siebie za normalnego gościa, któremu nie potrzeba dużej ilości pieniędzy do szczęścia, ale zabezpiecza się na przyszłość i dlatego jestem bardzo szczęśliwy.

Sprawdź mój blog o marketingu 

Michał Lembicz
Prowadzę tego bloga od 1 sierpnia 2018 roku. Potrzebowałem motywacji do zmian na tle zarówno biznesowym jak i osobistym. Czy wyciągniesz z bloga jakieś wartości dodatnie? Nie wiem, ale super jak znajdziesz dla siebie coś wartościowego.

Skomentuj

Zobacz więcej o inwestycji:

14 maja 2021
Własny biznes - oczekiwania vs rzeczywistość

W styczniu minęło 10 lat od kiedy prowadzę własny biznes. Pewnie jak większość początkujących przedsiębiorców, zupełnie inaczej to sobie wszystko wyobrażałem. Firmę założyłem 3 stycznia 2011 roku. Byłem totalnie nieogarnięty w kwestiach papierków i podatków, ale to do dzisiaj pozostało bez zmian. Pierwszą fakturkę wystawiłem na 30 zł netto kilka dni po otwarciu firmy, i […]

8 stycznia 2021
Wywiad z administratorem forum o zarabianiu make-cash.pl

Udało mi się przeprowadzić wywiad z administratorem popularnego forum o zarabiabianiu Make-cash.pl . Kryjący się pod pseudonimem "Ciamciaj" zarabiał w internecie już w wieku 13 lat. Jakie były początku jego drogi do zarabiania? Pierwsze sukcesy? Pierwsze porażki? Największa dniówka online? To i wiele innych ciekawych informacji znajdziesz w wywiadzie. Michał Lembicz: Dlaczego Ciamciaj? Zdradzisz kto […]

10 listopada 2020
Dedykowane systemy CRM - kiedy warto je wybrać? - Materiał partnera

Systemy CRM to nieocenione wsparcie przy zarządzaniu relacjami z klientami. Pozwalają usprawnić komunikację, gromadzić informacje i tworzyć bazę wiedzy na temat dotychczasowych kontaktów. Czym są systemy crm? System CRM (customer relationship management)to oprogramowanie, które pozwala usprawniać zarządzanie relacjami z klientami. Dotyczy to zarówno klientów obecnych, jak i potencjalnych. Pośród ich głównych zadań można wymienić: Gromadzenie […]

Sprawdź także pozostałe artykuły

5 marca 2021
Ile zarobiłem na giełdzie w 2020 roku - jakie dalsze plany?

Na giełdzie w całym 2020 roku zarobiłem 28 027 złotych i 21 groszy. Zresztą główne zdjęcie w artykule pochodzi z PIT 8C, aby nie było że liczby wyssałem z kosmosu. Co dalej? Ile chciałbym zarobić na giełdzie w 2021 roku? Mamy początek marca 2021 roku, a mój bilans na giełdzie prezentuje się następująco: W artykule […]

24 listopada 2020
Podnoszę ostro cenę za artykuł sponsorowany

Od dzisiaj, publikacja artykułu gościnnego (lub inaczej sponsorowanego) wynosi 300 zł netto. Dlaczego tak drastycznie podnoszę cenę? Czy dzięki temu zarabianie na blogu będzie większe? O tym wszystkim dowiesz się z poniższego artykułu. Jedną z metod zarabiania na blogu jest publikacja artykułów sponsorowanych. Do 23 listopada 2020 roku za publikację takiego artykułu na blogu, brałem […]

23 kwietnia 2021
Nie zawsze na giełdzie jest się na plusie

Zakładając bloga, obiecałem Wam pełną transparentność. Pokażę jak teraz wygląda moja sytuacja na giełdzie. Nie jest różowo, bo w mniej niż miesiąc "straciłem" ponad 20 000 zł. Jak to się stało i dlaczego? Giełda - jak każda inna inwestycja - wiąże się z ryzykiem. Nie ma żadnej gwarancji, że wyjdzie się na plus i nikt […]

© 2018-2021. Prawa autorskie zastrzeżone. Informuję, że treści zawarte na blogu są wyrazem moich osobistych podglądów i nie stanowią „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Polityka prywatności Rodo i plików cookies
crossmenuarrow-right-circle