Czy faktycznie pieniądze szczęścia nie dają

Czy faktycznie pieniądze szczęścia nie dają
Jeśli chcesz to udostępnij :-)

„Pieniądze szczęścia nie dają” – Słyszałem ten tekst wiele razy w swoim życiu i Ty zapewne też. Fakt jest taki, że pieniądze same w sobie nie mogą się równać z takimi wartościami jak rodzina, przyjaźń, zdrowie czy miłość (jak to brzmi cukierkowo). Tylko, czy przy tych ważnych wartościach pieniądze nie mają znaczenia?

Czym tak naprawdę jest szczęście?

Jestem prostym gościem i cieszą mnie naprawdę podstawowe rzeczy. Apogeum szczęścia jest wtedy kiedy leżę na kanapie z napełnionym do granic możliwości „brzuszkiem” i oglądam serial/film na Netflixie. Codziennie otrzymuje się mnóstwo rzeczy które przynoszą szczęście, ale większość je dostrzega dopiero gdy je utraci.

Pamiętam jak kilka miesięcy temu ciężko zachorował mój kot Rico. Musiał kilka dni spędzić w szpitalu weterynaryjnym. Strasznie cierpiałem te kilka dni, bo wychodzę z założenia, że za najbliższą rodzinę jestem odpowiedzialny. Jak wrócił do domu, byłem cholernie szczęśliwy. To szczęście kosztowało mnie ok. 1000 zł (zapłaciłbym za leczenie i 100 000 złotych, bo pieniądze nie miały żadnego znaczenia).

Pieniądze szczęścia nie dają, ale są narzędziem pozwalającym te szczęście osiągnąć. Wyjazd na wakacje, pójście z przyjaciółmi do restauracji na obiad czy kupienie córce ulubionej zabawki – To wszystko daje nam szczęście, ale bez pieniędzy nie da się tego osiągnąć lub osiągnięcie będzie bardzo trudne.

Jako dowód, że cieszą mnie małe rzeczy wrzucam zdjęcie „giganta” złowionego wczoraj. Rodziny bym nie wykarmił takim połowem, ale radości było mnóstwo.

Czy posiadanie pieniędzy daje szczęście

Pieniądze nie są tylko „narzędziem” do uzyskania szczęścia, ale moim zdaniem są szczęściem samym w sobie. To właśnie gromadzone latami oszczędności sprawiły, że nie martwię się o przyszłość. Wiedza, że moja najbliższa rodzina jest finansowo zabezpieczona, to niesamowite szczęście i pewnie osoby które teraz mają problemy finansowe się ze mną zgodzą.

Nie trzeba posiadać milionów na koncie żeby być szczęśliwym, a tyle żeby w razie problemów z pracą czy zdrowiem, kilka miesięcy przeżyć bez żadnych dochodów. To nie tyle kwestia szczęścia co odpowiedzialności, jeśli ma się na utrzymaniu rodzinę. Sytuacje bywają różne i wszystkiego przewidzieć się nie da, ale brak pieniędzy na podstawowe rzeczy sprawi, że ciężko będzie nam być szczęśliwym.

Czy bez pieniędzy można być szczęśliwym?

Większe szanse na bycie szczęśliwym są wtedy kiedy ma się pieniędzy więcej niż mniej. W końcu trzeba zapłacić raty kredytowe czy pójść do dentysty jak rozboli ząb. Bez pieniędzy nigdy nie będzie się do końca szczęśliwym, przy czym nie trzeba posiadać ich ogromną ilość tylko być przygotowanym na miarę swoich możliwości finansowych.

Nie znam statystyk, ale wydaje mi się że więcej związków rozpadło się z powodu problemów finansowych niż z dobrobytu materialnego. W idealnym Świecie, bez pieniędzy można byłoby być szczęśliwym. W obecnym jest to czynnik bez którego pełnia szczęścia nie zostanie nigdy osiągnięta. Uważam, że taka jest prawda i możesz się ze mną nie zgodzić.

Niektórzy przez moje podejście mają mnie za materialistę lub skąpca. Materialistę, bo jawnie twierdzę, że pieniądze są dla mnie bardzo ważne. Skąpca, bo nie żyję na wysokim poziomie życia, mimo że nie mam złej sytuacji finansowej. Ja uważam siebie za normalnego gościa, któremu nie potrzeba dużej ilości pieniędzy do szczęścia, ale zabezpiecza się na przyszłość i dlatego jestem bardzo szczęśliwy.


Jeśli chcesz to udostępnij :-)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *