Czy nazwa bloga wpływa na zarobki?

Czy nazwa bloga wpływa na zarobki

Pierwszym krokiem do założenia bloga, jest wymyślenie jego nazwy. Wydaje się to banalnie proste do momentu, aż nie zaczniemy szukać ciekawej, łatwej do zapamiętania i nawiązującej do tematyki nazwy bloga. Internet nie działa od wczoraj i bardzo dużo ciekawych nazw jest już zajętych. Jak więc powinien nazywać się blog, żeby wpłynąć na generowane zarobki?

Idealnym i najprostszym rozwiązaniem, jest domena pod swoje nazwisko czy połączenie imienia z nazwiskiem. Bardzo długo sam zastanawiałem nad takim rozwiązaniem. Później pojawił się pomysł, żeby działać na domenie MichaelOneDollar.pl. Finalnie jak się skończyło każdy widzi. Przesiąknięty jestem SEO i szukając nazwy, zawsze biorę pod uwagę występowanie słowa kluczowego, a więc logiczne było, że w domenie musi znaleźć się „zarabianie„.

Do tego nie chcę, żeby blog wpływał bezpośrednio na dochód agencji interaktywnej. Gdybym prowadził bloga pod swoimi danymi osobowymi, część Klientów przechodziłaby do Agencji Interaktywnej. Tak to dokładnie będę mógł śledzić, ilu Klientów pozyskam przez bloga. No i najmniej istotne, ale finalnie połączenie mojego imienia i nazwiska w domenę, nie wyglądało przyjemnie dla oka 🙂

Wpływ nazwy bloga na zarobki

nazwa bloga a zarobki

Zacznę od tego, że występowanie w nazwie słowa kluczowego przyśpiesza efekty pozycjonowania. Nie jest to nie wiadomo jakie przyśpieszenie, ale zwłaszcza jak nie dysponujemy dużym budżetem, trzeba szukać oszczędności. Do tego kwestia istnienia domen bardzo podobnej do naszej. Czy szukając naszej nazwy nie ma zagrożenia, że czytelnik odwiedzi naszą konkurencję? Nazwa nie będzie odstraszać reklamodawców? Bez problemu można ją napisać na komputerze i telefonie? Ta nazwa nie jest zastrzeżona?

Takich pytań jest mnóstwo. O ile na początku nie ma to żadnego znaczenia, tak z czasem okaże się czy dokonałeś dobrego wyboru. Niekiedy ta lekcja jest bardzo bolesna, bo okazuje się że blog traci mnóstwo ruchu z powodu problematycznej nazwy.

Jaka więc najlepsza nazwa bloga?

Jeżeli masz możliwość to zakładaj pod dane osobowe. Może być same nazwisko. Może być połączenie imienia z nazwiskiem. Największym plusem takiego zabiegu jest totalny brak ograniczeń odnośnie tematyki bloga. Po roku stwierdzisz, że nie chcesz pisać o modzie to lecisz o gotowaniu, jodze, sporcie czy muzyce. Czy tam piszesz o wszystkim po trochu, bo kto ci zabroni? Nic cię nie ogranicza, bo przecież nazwa bloga nie określa jego tematyki.

Jeśli z jakichkolwiek powodów nie chcesz pisać bloga pod danymi osobowymi, to masz dwa rozwiązania:

 1. Znaleźć nazwę która nic nie znaczy – W ten sposób dalej możesz pisać o wszystkim i o niczym.
 2. W nazwie niech występuje główne słowo kluczowe – Ogranicza tematyczność, ale daje jasno do zrozumienia o czym jest blog

Ciekawostka#1 : Czy zauważyliście, że w kategorii blogów o wszystkim i o niczym królują kobiety? Wpisz w Google „Blog lifestyle” i która płeć tam rządzi?

Jak znaleźć pomysł na nazwę bloga?

 

Nazwa która tobie wydaje się zajebista… może tylko dla ciebie być zajebista. Poszukaj inspiracji w już istniejących nazwach. Odpal wyszukiwarkę Google i spisz sobie nazwy innych blogów twojej kategorii które są chwytliwe. Może połączenie słów z dwóch różnych domen będzie ciekawe? Może wystarczy dać inny wyraz na początku czy końcu do już istniejącej nazwy i wyjdzie coś ciekawego? Domena zarabianie.pl już istniała i stoi na niej jakieś świeże forum, więc dodałem do domeny „przemyslane” i tyle.

Zawsze możesz spróbować przejąć domenę z historią lub wygasającą na giełdę domen. Na AfterMarket.pl jest tego sporo. Może akurat jakaś zajebista domena będzie do przechwycenia. Może ktoś sprzedaje fajną domenę po dobrej cenie. Warto sprawdzić, tylko przy kupowaniu domeny z historią, koniecznie sprawdź jaki miała profil linków przychodzących. Żeby wytłumaczyć o co chodzi z tymi linkami przychodzącymi, trzeba utworzyć osobny i długi artykuł. Może kiedyś to ogarnę, ale nawet nie będę wstępnie nakreślał tego terminu.

Pomysł na nazwę bloga możesz znaleźć też wśród swoich znajomych. Spotkać się, zrobić burzę mózgów i może się trafi jakaś genialna myśl. Jeśli nie to i tak zawsze fajnie się spotkać i pogadać, więc nie jest to nigdy czas stracony. Znam jedną kocurową nazwę firmy, która kompletnie nic nie znaczy, a powstała w wyniku rozmowy dwóch kumpli. Nie jestem do końca pewny, ale w trakcie tego spotkania był stosowany doping intelektualny w postaci 40% 🙂

Pomóż Michael znaleźć mi oryginalną nazwę bloga

Znamy się prywatnie? Jeśli tak to zadzwoń do mnie i ci pomogę bez problemu. Jeśli nie, to pomoc wyceniam na przelew w wysokości 200 zł na wybraną przez ciebie fundację pomocy zwierzętom. Po wysłaniu mi potwierdzenia przelewu na email kontaktMAŁPAprzemyslanezarabianie.pl , w ciągu 5 dni roboczych otrzymasz 3 propozycje nazw, które są według mnie dobre do twojej tematyki bloga. Nie gwarantuję, że akurat będą według ciebie dobre.

W wiadomości wystarczy mi informacja o tematyce bloga i zasięg jego prowadzenia. Mam kilkaset domen, więc trochę już czasu poświęciłem na szukanie fajnych nazw. To co zrobisz z tymi trzema propozycjami, to już twoja sprawa. Tak czy siak, życzę ci powodzenia w szukaniu nazwy bloga i przede wszystkim systematycznego prowadzenia.

4 Comments

 1. Ciekawska Magdalena

  Kiedyś jak zakładałam bloga to nie przyszło mi na myśl że nazwa może mieć znaczenie hahahah

  1. Michael OneDollar

   Ma znaczenie pod wieloma płaszczyznami 🙂 Wszystko jest kwestią tego co się chce osiągnąć i w jakim czasie.

 2. swiat karinki

  Ja również jak zakładałam blog nie myślałam o tym, i w sumie chyba nie wyszło mi to tak zle 😛

  1. Michael OneDollar

   To zależy jak patrzeć 🙂

   W perspektywie długoterminowej średnio, bo córka podrośnie i nie będzie już materiałów na bloga. No chyba że będzie chciała go kontynuować, ale kto to wie 🙂 I druga kwestia, że jak podrośnie a relacje rodzinne się pogorszą, to może chcieć doprowadzić do zamknięcia bloga, ale to już kwestie prawne na których się nie znam 🙂

   Oby działał jak najdłużej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *