Mój blog nie powala wizualnie na kolana. Stopniowo będzie dopieszczany i wzbogacany o nowe funkcjonalności. Jak na blogu pojawi się większa ilość artykułów, znacznie łatwiej będzie opracować jego finalną strukturę i grafikę. Czy wygląd bloga, faktycznie ma tak duży wpływ na generowane zarobki?
Długo zastanawiałem się nad tą – teoretycznie oczywistą – kwestią. Po przejrzeniu kilkudziesięciu popularnych blogów w takich dziedzinach jak: zarabianie, moda czy odchudzanie, stwierdzam że wygląd bloga nie ma tak dużego znaczenia. Najważniejsze jest jego wnętrze, choć kilka kwestii wizualnych trzeba brać pod uwagę:
- Liczba banerów reklamowych – Nie wiem jak wy, ale jak sekundę po wejściu na portal/stronę/bloga, atakuje mnie milion reklam to od razu go zamykam. Mógłby go prowadzić Sienkiewicz i treść być z najwyższej półki, ale tego nigdy się nie dowiem.
- Prosty układ - Blog musi być czytelny. Jeśli wejdzie na niego nowa osoba, to powinna szybko określić tematykę bloga i co powinna przeczytać w pierwszej kolejności, żeby poczuć więź z autorem.
- Dostosowanie pod urządzenia mobilne – Bardzo szybko zobaczysz analizując odwiedziny Twojego bloga, że większość z nich jest z telefonów komórkowych lub tabletów. Nie zawsze to co wygląda dobrze na monitorach, będzie dobrze wyglądało na telefonach.
To że wygląd bloga nie ma dużego znaczenia na zyski, nie oznacza że nie ma żadnego. W pierwszej kolejności większość profesjonalnych blogerów nie zamieszcza ostatnich publikacji, tylko produkty/usługi generujące największe zyski. Wszystko w przejrzystym układzie i graficznie dopieszczone, co zwiększa szansę na sprzedaż.
Dlaczego nie warto bloga od razu dopieszczać graficznie?
Szkoda na to czasu. Jak na blogu będzie przynajmniej 30-50 artykułów, można pomyśleć nad zmianą pod kątem struktury i grafiki. Do tego czasu już powinni pojawić się pierwsi czytelnicy bloga, a taka zmiana graficzna to dla nich znak, że blog będzie dalej prowadzony i rozwijany. Po drugie znacznie łatwiej jest takie zmiany wprowadzić, jeśli już na blogu mamy już treści.
Przykładem bloga który graficznie nie powala, ale za to jakość materiałów jest najwyższych lotów to blog https://jakoszczedzacpieniadze.pl . Często odwiedzam blog Michała, ze względu na wiedzę którą prezentuje i nie zwracam większej uwagi na aspekt wizualny. Układ strony typowo blogowy, więc nie ma się do czego przyczepić.
Z kolei dopieszczony graficznie blog który odwiedzam często ze względu na luźny styl pisania, prowadzi ikona blogowego świata, Tomek „Kominek” Tomczyk, obecnie funkcjonujący jako Jason Hunt na blogu http://jasonhunt.pl . Blog tak naprawdę o wszystkim i o niczym, ale od razu po wejścia rzuca się wyróżniona opcja kupna książek, czyli – jak podejrzewam – jego główny dochód. Nietypowy, ale czytelny i dopieszczony graficznie układ bloga.
Możesz mieć najbardziej kocurowego i dopieszczonego wizualnie bloga, ale bez wartościowych treści wiele nie zdziałasz. W obu powyższych przykładach jest wysoka jakość publikacji i to one generują ruch, który generuje zyski.
Gdy nadejdzie czas na zmianę układu i grafiki bloga
Publikacje są najwyższych lotów, dzięki czemu z miesiąca na miesiąc wzrasta ruch na blogu. Nie przekłada się to jednak na zyski, bo żeby czytelnik dostał się do miejsc wpływających na przychód, musi się postarać. To znak, że trzeba zmodyfikować układ i – przy okazji – grafikę, bo nie wykorzystuje się w pełni możliwości zarobkowych.
Zmiana układu i kolorystyka blogu musi być bardzo dobrze przemyślana. Nie bierz pod uwagę wyłącznie aktualnych potrzeb, ale wybiegnij w przyszłość. Może za pół roku będzie potrzebne jeszcze jedno lub więcej miejsc w głównej sekcji bloga? Jeśli zmianę układu robisz na własną rękę to nie ma potrzeby tak daleko wybiegać w przyszłość, ale jeśli masz za to zapłacić to taniej wyjdzie za jednym zamachem wprowadzenie wszystkich zmian.
Jaki jest aktualnie popularny układ i grafika na blogach
- Na pierwszym planie krótkie info o blogu lub autorze wraz z profesjonalnie wykonanym zdjęciem budzącym zaufanie. Ja akurat jestem fanem naturalności, więc wszystkie zdjęcia mojego autorstwa nie będą przepiękne, ale niepozowane i bez kilkudziesięciu powtórzeń.
- Produkty/Usługi generujące największe zyski dla blogera lub cieszące się najważniejszą popularnością kategorie bloga. Ja dałem to co dla mnie i czytelników powinno być najważniejsze, czyli projekty wpływające pośrednio lub bezpośrednio na zarabianie.
- Najczęściej czytane artykuły/Ostatnie publikacje – Stali czytelnicy od razu szukają ostatnich publikacji i nie ma sensu im to komplikować.
Poniżej prosta grafika pokazująca aktualnie popularny szablon bloga.
Graficznie nie będę się wypowiadał, bo tutaj każdy ma swoją wizję i kolorystykę. Na pewno największe wrażenie robi indywidualnie dostosowany szablon i wszystkie zdjęcia profesjonalnie wykonane. Bez zajebistej grafiki blog może spokojnie funkcjonować i zarabiać, więc to rozwiązanie zalecałbym blogerom którzy już cokolwiek zarabiają i chcą wyróżnić się na tle konkurencyjnych blogów. W innym wypadku szkoda na to kasy.
Aktualizacja wyglądu bloga 6.11.2020
To co widzisz to już trzecia wersja bloga PrzemyslaneZarabianie.pl . Blog generuje już na tyle wysoki ruch z wyników organicznych, że przyszła pora na ogarnięcie bloga o zarabianiu mocniej pod kątem sprzedażowym. Nie oznacza to oczywiście pogorszenie jakości artykułów, bo dalej będę pisał tak jak dotychczas (mam nadzieję, że z jakością nie jest źle).
Powodem zmiany było również to, że poprzednia wersja bloga stała w oparciu o Elementora który pozostawia ogromną ilość niepotrzebnego kodu. Teraz blog stoi w oparciu o Oxygen, który jest znacznie szybszy, ale już nie tak łatwo na nim postawić bloga czy inną stronę internetową.