przemyslanezarabianie-logo

Dochód pasywny czyli zarabiasz nic nie robiąc

Data publikacji:
12 października 2018

Pisałem już czym dla mnie jest wolność finansowa. Przy sposobach na jej osiągnięcie, pojawiło się pojęcie „Dochód pasywny”. Większość osób zarabiająca w internecie doskonale wie o czym mowa, a ci co nie wiedzą o co chodzi, zaraz się dowiedzą co i jak.

Uważam, że dojście do prawdziwego dochodu pasywnego to wisienka na biznesowym torcie. Gdy się pojawi, nawet na poziomie kilkudziesięciu złotych miesięcznie, to będę cieszył się jak dziecko w Boże Narodzenie. Nie wiem czym jest dochód pasywny? Zacznę od wyjaśnienia, bo inaczej się pogubisz.

Co to do cholery jest dochód pasywny

Emerytura, to jest właśnie doskonały przykład dochodu pasywnego. Co dany okres czasu, bez żadnego kiwnięcia palcem otrzymuje się pieniądze. Tylko jak to osiągnąć wcześniej? Jakim cudem można dostawać kasę nie robiąc nic? Mnóstwo ludzi nie jest w stanie ogarnąć swoim umysłem faktu, że można zarabiać większe lub mniejsze pieniądze bez kiwnięcia palcem. Sam długo nie byłem w stanie tego ogarnąć, bo jakby nie patrzeć, większość mojego życia zarabiałem tylko dzięki pracy. Teraz pojęcie dochodu pasywnego jest dla mnie czymś normalnym, choć żaden z obecnie prowadzonych na blogu projektów go nie generuje...Jeszcze nie generuje, żeby być dokładnym.

Celem każdego przedsiębiorcy powinien być właśnie dochód pasywny. Im większy i pochodzący z większej ilości źródeł, tym bezpieczniejszy. Jak na razie ja prowadzę dwa projekty zarabiania: Na blogu, na AliExpress i GearBest. Nie mam więc jeszcze wielu możliwości. Te projekty mają jednak potencjał właśnie do osiągnięcia dochodu (prawie) pasywnego. I tutaj od razu przejdziemy, do błędnego określania niektórych form zarobku jako dochód pasywny, choć do końca nimi nie są.

Przykłady dochodu prawie pasywnego

W artykule o wolności finansowej jako przykład dochodu pasywnego podałem między innymi wynajem nieruchomości. Tak naprawdę tylko w nielicznych przypadkach właściciele tych mieszkań doprowadzają do tego, że jest to realny dochód pasywny. Reszta tak określając ten sposób zarabiania nie ma racji i już tłumaczę dlaczego.

Jeżeli osobiście wynajmujemy jedno, dwa czy ileś tam nieruchomości, to nigdy nie zarabiamy w sposób 100% pasywny. Jakiekolwiek problemy są zgłaszane do nas. Czy to niedziałająca pralka, zepsuty piekarnik czy cieknący kibel. Wynajmujesz nieruchomość, więc to tobie zawracają dupę i musisz ogarniać temat.

Kolejnym przykładem może być pośrednictwo w jakiejkolwiek branży. Jeżeli przekazujesz kontakt do zaprzyjaźnionej firmy za dany procent od zysku czy ustaloną kwotę jednorazową, to jest dochód prawie pasywny. Jakby nie patrzeć coś musiałeś zrobić, choć męczące to zbytnio nie było.

To właśnie w wynajmie i pośrednictwie najczęściej osoby myślą, że zarabiają pasywnie, a tak nie jest. Fakt, że w większości przypadków się nie przepracowują. Nie zmienia to jednak faktu, że nie zarabiają pasywnie i tyle w temacie.

przykłady zarabiania pasywnego

1. Wynajem nieruchomości – Nie ma różnicy czy chodzi o mieszkanie, lokal usługowy, działkę czy garaż. Wszystko zależy od tego czy musisz zajmować się tym osobiście. Jeżeli będziesz się tym zajmował korzystając z usług firmy i nic nie musisz robić, to właśnie zarabiasz pasywnie.
2. Pośrednictwo – Nie ważne w jakiej branży. Wystarczy że potencjalny klient będzie od razu kontaktował się z firmą/sobą której szuka, a nie z tobą. Mija ustalony przez was czas i otrzymujesz kasę z polecenia. Proste, szybkie, przyjemne
3. Własność intelektualna – Książki, piosenki, gry planszowe i komputerowe, wiersze itd. Raz wykonana praca będzie zarabiać cały czas, pod warunkiem że nie zgodzisz się na wynagrodzenie jednorazowe (tutaj soczysty śmiech w stronę pisarza Sapkowskiego za jednorazowe wynagrodzenie za prawa do Wiedźmina).
4. Programy partnerskie – O tym jak wygląda zarabianie na programach partnerskich pisałem tutaj, więc nie będę się powtarzał.
5. Lokata – Wkładasz kasę na lokatę. Mija określony czas i kasa wraca z zyskiem. Chyba każdy wie o co w tym chodzi i każdy ubolewa, że taki mały procent zysku oferują.
6. Własna firma – Tutaj jest najtrudniej, bo wymaga posiadania w zespole uczciwego, w pełni przygotowanego pracownika. Jeżeli sam potrafi wszystko ogarnąć, łącznie z wyceną pracy to nie musisz robić nic. Najtrudniej do tego dojść, ale nie jest to niemożliwe.

W teorii z każdego biznesu można uczynić dochód pasywny, ale w jednych branżach jest to łatwiejsze, w innych piekielnie trudne. Nawet zarabianie poprzez bloga może być dochodem pasywnym, bo skąd inni będą wiedzieć, że to nie ty go prowadzisz? Lub mieć go tak rozbudowanego, że przez rok spokojnie generuje zarobek z programów partnerskich?

Biorę Ciebie, dochodzie pasywny za żonę i nie opuszczę Cię aż do śmierci – Czy to realne?

Jasne, i podałem przykład na początku artykułu. Idziesz na emeryturę i otrzymujesz kasę do końca życia lub do upadku ZUS'u. Trzymasz kasę na oprocentowanym koncie i też kasa leci regularnie, bez jakiegokolwiek wysiłku. Dogadasz się z bankiem (Jak masz oczywiście odpowiedni kapitał) i z lokaty co miesiąc też kasa będzie lecieć.

Sprawdź sobie na początku miesiąca ilość wyświetleń już dość starego teledysku na YouTube, przy którym bawił się kiedyś prawie cały Świat.

Porównaj z ilością wyświetleń na koniec miesiąca. Są wyświetlenia? Jest więc i kasa. Nie wnikam w to ile. Raz wykonana czynność przynosi zysk cały czas, a więc pasywny dochód jest.

Kiedy ja ogarnę dochód pasywny

Nie mam zielonego pojęcia. Jak na razie jedynym projektem z perspektywami, to zarabianie na AliExpress i GearBest. Nim jednak rozwinie się do tego (o ile kiedykolwiek) poziomu, to minie jeszcze szmat czasu. 15 października zaczynam długoterminowy projekt, którego celem jest właśnie dochód pasywny. Tyle, że dopiero po 5 latach osiągnie poziom generujący 10 000 zł miesięcznie w postaci dochodu pasywnego. Wcześniej będzie pochłaniał mnóstwo pieniędzy i czasu. Kasa będzie z kolejnych etapów oszczędzania. Gorzej z czasem, ale poświęcę trochę godzin w weekendy na ten projekt, bo widzę w nim zajebisty potencjał.

Wcześniej pojawią się projekty generujące prawie pasywny dochód, ale to już nie wcześniej niż na początku nowego roku. Mam nadzieję, że już wiesz czym jest dochód pasywny i jak ciężko go osiągnąć.

Sprawdź mój blog o marketingu 

Michał Lembicz
Prowadzę tego bloga od 1 sierpnia 2018 roku. Potrzebowałem motywacji do zmian na tle zarówno biznesowym jak i osobistym. Czy wyciągniesz z bloga jakieś wartości dodatnie? Nie wiem, ale super jak znajdziesz dla siebie coś wartościowego.

Skomentuj

Zobacz więcej o inwestycji:

11 grudnia 2020
Franczyza sposobem na biznes?

Czy franczyza może być dobrym i przynoszącym zyski pomysłem na biznes? Jak wygląda know how w tym biznesie? Co leży po stronie franczyzodawcy a franczyzobiorcy? Czy Franczyza w Polsce rozwija się? Oprócz mojego spojrzenia na ten temat, udało mi się przeprowadzić wywiad z Panem Andrzejem Krawczykiem, który siedzi w tym temacie od ponad 20 lat. […]

1 sierpnia 2018
Budowę biznesowego imperium czas zacząć

Kocham zarabiać pieniądze. To uczucie kiedy projekt zaczyna powoli przynosić zyski, jest nie do opisania. To prawdziwy orgazm emocjonalny. Chcę podzielić się swoją wiedzą i przemyśleniami, aby inni mogli poznać to zajebiste uczucie. Żeby zacząć zarabiać pieniądze, wystarczy znaleźć pracę i pracować. Nie jest to odkrycie Ameryki i każdy człowiek o tym wie. Ja chcę […]

27 marca 2020
Jak zamierzam przetrwać kryzys finansowy i jeszcze na tym zarobić

Na lewym przedramieniu mam wytatuowaną sentencję "Galeatum sero dueli paenitet" czyli "Uzbrojonemu nie czas narzekać na wojnę". Właśnie to co się teraz dzieje to wojna. Wojna o utrzymanie firmy. Wojna o zachowanie miejsca pracy. Wojna o zapewnienie rodzinie podstawowych środków do życia. To wojna na którą wiele firm i osób nie było kompletnie przygotowanych (posiadać […]

Sprawdź także pozostałe artykuły

24 listopada 2020
Podnoszę ostro cenę za artykuł sponsorowany

Od dzisiaj, publikacja artykułu gościnnego (lub inaczej sponsorowanego) wynosi 300 zł netto. Dlaczego tak drastycznie podnoszę cenę? Czy dzięki temu zarabianie na blogu będzie większe? O tym wszystkim dowiesz się z poniższego artykułu. Jedną z metod zarabiania na blogu jest publikacja artykułów sponsorowanych. Do 23 listopada 2020 roku za publikację takiego artykułu na blogu, brałem […]

5 lutego 2021
Inwestowanie na giełdzie w 2021 roku

Nie jestem profesjonalnym inwestorem. Znam tak naprawdę podstawy podstaw. W tym roku założyłem, że na giełdzie powinienem zarobić ok. 30 000 złotych poświęcając na to łącznie ok. 28 godzin. Jak zamierzam to zrobić? W co mam zainwestowane pieniądze? Na wstępie standardowo: To nie jest rekomendacja. Każdy inwestuje pieniądze na własną odpowiedzialność i musi liczyć się […]

23 kwietnia 2021
Nie zawsze na giełdzie jest się na plusie

Zakładając bloga, obiecałem Wam pełną transparentność. Pokażę jak teraz wygląda moja sytuacja na giełdzie. Nie jest różowo, bo w mniej niż miesiąc "straciłem" ponad 20 000 zł. Jak to się stało i dlaczego? Giełda - jak każda inna inwestycja - wiąże się z ryzykiem. Nie ma żadnej gwarancji, że wyjdzie się na plus i nikt […]

© 2018-2021. Prawa autorskie zastrzeżone. Informuję, że treści zawarte na blogu są wyrazem moich osobistych podglądów i nie stanowią „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Polityka prywatności Rodo i plików cookies
crossmenuarrow-right-circle