przemyslanezarabianie-logo

Genialny pomysł na biznes 2021 - Jaki i co dalej?

Data publikacji:
19 marca 2021

W Twojej głowie pojawił się genialny pomysł na biznes? Już widzisz te dziesiątki/setki tysięcy złotych wpływające na Twoje konto każdego dnia? SUPER, ALE PORA ZEJŚĆ NA ZIEMIĘ! Jaki pomysł na biznes ma sens? Co dalej zrobić, gdy już znajdziemy taki pomysł?

Genialny pomysł na biznes. Średnio mam taki 2-3 razy w tygodniu i wcale nie żartuję. Na początku zachowywałem się jak większość osób, którzy doznają "olśnienia". Euforia i chęć jak najszybszego uruchomienia pomysłu na biznes żeby zarobić mnóstwo pieniędzy. Teraz już na spokojnie do tego podchodzę, bo prawda jest taka że genialny pomysł na biznes - niestety - rzadko kiedy okazuje się taki dobry jak się wydawało.

Jedni szukają pomysłu na biznes pod kątem określonych środków finansowych. Drudzy mogą mieć świetne pomysły, ale za to brak pieniędzy na jego rozpoczęcie. Czy faktycznie innowacyjny pomysł na biznes jest tak istotny? Czy może lepiej postawić na biznes oparty na standardowym i już sprawdzonym pomyśle?

Innowacyjny pomysł na biznes - Okazja czy Problem?

innowacyjny pomysł na biznes

Posiadanie innowacyjnego pomysłu na biznes to z początku okazja, która bardzo szybko zamienia się w liczne problemy. Przeważnie stworzenie czegoś całkowicie nowego, wiąże się z ogromnymi nakładami finansowymi i innymi problemami. Wiele świetnych i unikalnych pomysłów na biznes nigdy nie powstało, bo okazały się zbyt drogie do uruchomienia lub nieopłacalne z powodu małej grupy docelowej czy ostatecznej ceny dla klientów.

Można starać się o dofinansowanie ze środków UE czy poszukać inwestorów. Tylko nim UE czy inwestor wyłoży pieniądze, trzeba zweryfikować dany pomysł na biznes i wtedy dopiero widać czy faktycznie ma on sens. Właśnie po takiej wstępnej weryfikacji, wiele moich własnych pomysłów na biznes trafiło do śmietnika, a dosłownie kilka czeka na odpowiedni moment i dogłębne analizy.

Nim rozpocznę nowe projekty biznesowe, muszę rozkręcić obecne projekty. Jak pojawi się efekt lawiny śniegowej, to dopiero sięgam po nowy pomysł na biznes i przeprowadzę już porządną weryfikację opłacalności. Trzeba zawsze mierzyć siły na zamiary.

Biznes ma przynosić zyski. Nie ważne czy jest to innowacyjny czy oklepany pomysł. Własny biznes ma zarabiać pieniądze i tyle. Jeżeli uważasz, że Twój pomysł jest świetny i na bank się uda, to odpowiedz na poniższe pytania:

  • Ile dokładnie muszę zainwestować w pomysł na biznes, aby osiągnął minimalny i maksymalny poziom funkcjonalności?
  • Czy ktoś inny nie wpadł już na taki pomysł? Jeśli tak, to czemu jemu się nie udało, a mi ma się udać?
  • Jaki ROI będzie generować biznes w perspektywie czasu i dlaczego?
  • Czy inne firBiznes ma przynosić zyski. Nie ważne czy jest to innowacyjny czy oklepany pomysł. Własny biznes ma zarabiać pieniądze i tyle. Jeżeli uważasz, że Twój pomysł jest świetny i na bank się uda, to odpowiedz na poniższe pytania:my mogą skopiować i ulepszyć mój pomysł na biznes? Czy patent pozwoli uniknąć tego zagrożenia?
  • itd.

Prawda jest taka, że im bardziej innowacyjny pomysł na biznes tym trudniej go zmonetyzować. Masz pewność, że się uda na nim zarobić? Sięgnij po środku z Unii Europejskiej lub znajdź inwestora - Jeśli po dogłębnej analizie okaże się, że jest na to duża szansa, to wtedy można zacząć działać 🙂 . Do tego czasu lepiej postawić na standardowy biznes + ewentualne innowacje do już sprawdzonego pomysłu na zarabianie pieniędzy.

Gdzie znaleźć pomysł na biznes?

W internecie można znaleźć mnóstwo lepszych lub gorszych pomysłów na biznes. Dla jednych franczyza będzie odpowiednia, bo otrzymuje się wsparcie wiedzy i pomoc w prowadzeniu biznesu. Poniżej zamieszczam według mnie pomysły na biznes, które bardzo ciężko zepsuć (czyt: nie zarabiać na nich pieniędzy):

Biznes oparty na franczyzie

Rozwiązanie dobre dla osób które nie mają większego doświadczenia w prowadzeniu własnej firmy. Wchodzisz w katalog firm franczyzowych i szukasz pod kątem danej branży czy wkładu własnego. To takie "gotowe pomysły na biznes" i jedyne co trzeba robić to po prostu pracować, a że franczyzodawcy zależy na Twoim sukcesie (w końcu dzięki Tobie zarabia pieniądze) to mocno się starają, żeby i Twój biznes przynosił zyski.

Pewnie gdybym miał luźne kilka milionów to sam bym otworzył biznes oparty na franczyzie McDonalda 🙂 Reszty franczyz nie sprawdzałem, ale jest tego sporo i można znaleźć coś ciekawego dla siebie.

Biznes oparty na podstawowych potrzebach ludzi

Ludzie muszą jeść, pić, spać, ubierać się i załatwiać potrzeby fizjologiczne. Własny biznes oparty o zaspokojenie podstawowych potrzeb ludzkości ma dużą szansę powodzenia. Sklep, cukiernie, warzywniak, firma budowlana, usługi remontowe, hydraulika itd. Trzeba naprawdę się postarać, żeby taki biznes się nie opłacał.

Rzadko kiedy biznes działa tak, że uruchomisz i klienci będą zabijać się żeby zostawić u Ciebie pieniądze. Otworzysz własną firmę i co dalej? Trzeba zainwestować w reklamę firmy i pozwolić klientom się znaleźć. Inaczej może być różnie.

Jedna restauracja będzie miała rezerwację na kilka miesięcy do przodu. W drugiej pojawienie się jednego klienta dziennie będzie dużym sukcesem. Dlaczego? Co jest tego powodem? Na takie pytania musi znaleźć już odpowiedź każdy przedsiębiorca, ale przeważnie są to wyniki błędnej strategii biznesowej i marketingowej.

Biznes oparty na własnych zainteresowaniach

Najlepsze pomysły na biznes są powiązane z własnymi zainteresowaniami. Lubisz dużo pisać i robisz to dobrze? Może zostać copywriterem lub prowadź bloga. Uwielbiasz robić zdjęcia? Może zostać fotografem biznesowym albo ślubnym? Własny biznes oparty na zainteresowaniach to genialna sprawa. Wiem co mówię, bo sam robię już tylko to, co sprawia mi przyjemność, a pieniądze traktuję jako efekt uboczny.

Trzeba tylko znaleźć biznes który sprawia Ci przyjemność, ale musi oczywiście przynosić daną ilość pieniędzy. Średnim pomysłem na biznes byłoby zostanie testerem łóżek (bo lubisz spać) czy recenzentem seriali (bo możesz całymi dniami siedzieć przed telewizorem). Masz pomysł na biznes oparty na własnych zainteresowaniach? Zrób analizę, opracuj strategię i zobaczysz czy warto założyć firmę.

Znalezienie klientów którzy będą chcieli Ci płacić za to co sprawia Ci przyjemność, to idealny własny biznes. Minus jest jeden: W pewnym momencie może przestać Ci to sprawiać satysfakcję, bo za bardzo skoncentrujesz się na pieniądzach. Gdy hobby zamieni się w biznes, to straci początkową magię. U mnie było odwrotnie (biznes zamienił się w hobby) i tak pracuje i żyje się znacznie lepiej.

Gotowe pomysły na biznes bez pieniędzy

biznes za darmo

Nie masz pieniędzy, ale chcesz mieć własny biznes? Żaden problem! Poniżej znajdziesz pomysły na biznes bez inwestowania pieniędzy lub wymagające niewielkiego wkładu własnego (do 100 zł netto jednorazowo). To dobry pomysł dla tych, którzy szukają dodatkowego źródła dochodu, ale niewykluczone że z czasem taki biznes stanie się głównym źródłem utrzymania:

Wirtualna asystentka

Jako wirtualna asystentka możesz pracować z domu (wystarczy internet i telefon). Nie zbadałem dokładnie tematu, ale obstawiam że robi się to samo co normalna asystentka, ale bez kontaktu z przełożonym. Odbieranie telefonów, układanie harmonogramu spotkań, odpowiadanie na emaile itd. Całkiem przyjemna robota, ale odpowiedzialna i trzeba mieć ogarnięte zarządzanie czasem.

Blogowanie

Osobiście uważam, że zarabianie na blogu nie jest najlepszym pomysłem na biznes w krótkiej perspektywie czasu. Potrzeba czasu aż blog zacznie generować ruch, bo to on wpływa najbardziej na zarobki z reklam czy pozyskanie potencjalnych klientów na artykuły sponsorowane. Mi samo pisanie sprawia ogromną przyjemność, ale pieniędzy z tego może nie być przez bardzo długi czas.

Gdybym zmniejszył cenę za artykuł sponsorowany/ekspercki (w tym momencie wynosi ona 300 zł netto o czym przeczytasz tutaj). To realnie szacując bym na blogu zarabiał te 200-400 złotych miesięcznie za 20 minut pracy. Tylko musisz pamiętać o jednym jeśli zdecydujesz się na ten pomysł: Zbyt duża ilość publikacji gościnnych/sponsorowanych może odstraszyć Twoich czytelników.

Copywriter

Umiesz dobrze i szybko pisać? W takim razie niech ludzie płacą Ci za teksty! To świetny pomysł z którego korzysta masa osób zwiedzających Świat. Potrzebują kasy? Przez tydzień łapią zlecenia, ostro piszą i później znowu podróżują. Kokosów z tego nie ma, chyba że masz naprawdę lekkie pióro i tworzysz angażujące odbiorców treści.

Sprzedaż na Allegro lub Amazon

Taniej kupić. Drożej sprzedać. Podstawowa zasada handlu, która może być Twoim pomysłem na biznes. Samo wyprzedanie zalegających i niepotrzebnych rzeczy w domu, może być fajnym zastrzykiem finansowym. Możesz polować na fajne przedmioty na targach, bazarkach czy sklepach z rzeczami używanymi i później z zyskiem sprzedawać na Allegro czy Amazonie. Ze 100 zł zrobisz 150-200 zł. Później z 200 zł robisz 300 zł i powoli biznes się rozkręca.

Korepetycje online

Znasz dobrze języki obce? Matematyka, fizyka, chemia czy inne przedmioty masz w jednym palcu? Zarabiaj na dzieleniu się swoją wiedzą z innymi! Korepetycji możesz udzielać online z domu. Z czasem liczba uczniów może się rozrosnąć do takich rozmiarów, że biznes przyniesie więcej pieniędzy niż Twoje obecne źródło utrzymania. Piękna sprawa dla tych, którzy mają wiedzę i potrafią ją przekazać.

Rękodzieło

Potrafisz tworzyć piękne rzeczy? Pozostaje znaleźć na to klientów i już biznes gotowy. Możesz zacząć sprzedaż od znajomych, a później przenieść się do FB czy założyć sklep internetowy i robić to na większą skalę. Ja akurat mam dwie lewe ręce i rękodzieło w moim przypadku odpada, ale jeśli to Twoja SUPER MOC to możesz uczynić z tego źródło dochodu.

alert: To tylko przykładowe pomysły na biznes bez większego wkładu własnego. Naprawdę nie potrzeba wiele, aby w dzisiejszych czasach zacząć zarabiać pieniądze. Najważniejsze to odkryć w czym się jest dobrym i znaleźć sposób na zmonetyzowanie swoich mocnych stron.

Można wejść w dropshipping, założyć sklep internetowy, organizować wycieczki, uczyć pływać czy tańczyć itd. Póki możesz, testuj bez zakładania działalności gospodarczej. W 2021 roku możesz bez działalności gospodarczej zarobić do 1400 zł netto (więcej informacji tutaj). Jak już sprawdzisz który pomysł sprawia Ci radochę i przynosi pieniądze, to wtedy rozważ założenie firmy.

Pomysł jest? Został sprawdzony? W takim razie co dalej?

Jeżeli Twój pomysł przynosi zyski, to przyjdzie pora założyć firmę i pozyskiwać klientów. Strona internetowa, marketing, księgowość, podatki - Wiele rzeczy musisz poznać lub nawiązać współpracę z firmami/osobami, które zrobią to za Ciebie. Własny biznes to świetna przygoda, w której pieniądze trzeba traktować jako efekt uboczny robienia tego co lubisz 🙂

Pamiętaj o tym, że założyć firmę może każdy. Firma ma zarabiać pieniądze, bo inaczej bankrutuje i zabawa się kończy.

Sprawdź mój blog o marketingu 

Michał Lembicz
Prowadzę tego bloga od 1 sierpnia 2018 roku. Potrzebowałem motywacji do zmian na tle zarówno biznesowym jak i osobistym. Czy wyciągniesz z bloga jakieś wartości dodatnie? Nie wiem, ale super jak znajdziesz dla siebie coś wartościowego.

Skomentuj

Zobacz więcej o inwestycji:

14 maja 2021
Własny biznes - oczekiwania vs rzeczywistość

W styczniu minęło 10 lat od kiedy prowadzę własny biznes. Pewnie jak większość początkujących przedsiębiorców, zupełnie inaczej to sobie wszystko wyobrażałem. Firmę założyłem 3 stycznia 2011 roku. Byłem totalnie nieogarnięty w kwestiach papierków i podatków, ale to do dzisiaj pozostało bez zmian. Pierwszą fakturkę wystawiłem na 30 zł netto kilka dni po otwarciu firmy, i […]

8 stycznia 2021
Wywiad z administratorem forum o zarabianiu make-cash.pl

Udało mi się przeprowadzić wywiad z administratorem popularnego forum o zarabiabianiu Make-cash.pl . Kryjący się pod pseudonimem "Ciamciaj" zarabiał w internecie już w wieku 13 lat. Jakie były początku jego drogi do zarabiania? Pierwsze sukcesy? Pierwsze porażki? Największa dniówka online? To i wiele innych ciekawych informacji znajdziesz w wywiadzie. Michał Lembicz: Dlaczego Ciamciaj? Zdradzisz kto […]

14 grudnia 2020
Program partnerski nazwa.pl - Recenzja

Zarabianie na programach partnerskich traktuję jako dodatkowe źródło dochodu, a większość programów partnerskich wygląda bardzo podobnie. Na ich tle bardzo pozytywnie wyróżnia się program partnerski nazwa.pl . To prawdziwy dynamit jeśli chodzi o programy partnerski i mam nadzieję, że reszta firm pójdzie w ich ślady. Dlaczego? Już wyjaśniam! Ogromna większość programów partnerskich oferuje jednorazową prowizję. […]

Sprawdź także pozostałe artykuły

29 stycznia 2021
Blog o marketingu - Moje nowe dziecko

15 października 2020 roku ponownie zostałem blogowym ojcem. Blog o zarabianiu ma młodszego brata. Blog o marketingu, czyli o tym czym się interesują od ponad dziesięciu lat. To też mój najnowszy długoterminowy projekt inwestycyjny. Ten "noworodek" pochłonie mnóstwo czasu i pieniędzy nim zacznie na siebie zarabiać. Mam więc dwójkę dzieci: Blog o zarabianiu na którym […]

30 kwietnia 2021
Podsumowanie pół roku inwestowania w marketing

Minęło delikatnie ponad pół roku od kiedy do bloga o marketingu wpuściłem roboty Google. Dokładnie 15 października 2020 roku rozpocząłem inwestowanie w marketing, a dokładnie w Facebook ADS, Google ADS i pozycjonowanie. Łącznie na reklamę (do dzisiaj) wydałem 10 508 zł netto. A ile wyniósł przychód? Zacznijmy od początku. 15 października 2020 roku odblokowałem do […]

16 kwietnia 2021
Ponad 10% zysku netto rocznie na pożyczkach społecznościowych

Przez cały okres inwestycji wyciągałem ponad 10% netto rocznie na tym projekcie. Jest to całkiem dobre rozwiązanie dla osób, które nie chcą bawić się w giełdę, nieruchomości, trading, własny biznes czy wszelkie inne mniej lub bardziej pewne inwestycje.

© 2018-2021. Prawa autorskie zastrzeżone. Informuję, że treści zawarte na blogu są wyrazem moich osobistych podglądów i nie stanowią „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Polityka prywatności Rodo i plików cookies
crossmenuarrow-right-circle