przemyslanezarabianie-logo

Ile kosztuje mnie i tak naprawdę kosztuje utrzymanie kota

Data publikacji:
2 sierpnia 2018

Nie mam pojęcia ile kosztuje utrzymanie psa, królika czy papugi. Wiem za to doskonale ile kosztuje utrzymanie kota w mieście. Nim pojawił się w naszym domu pierwszy kot, byłem przekonany że wychodzi to znacznie taniej.

W moim domu mieszkają dwa koty: czystej krwi dachowiec Rico, i totalnie szalony kot syjamski Xenon. Tego pierwszego dostaliśmy za darmo, a drugiego kupiliśmy za 300 złotych. Wiem, że w schroniskach jest dużo kotów czekających na dom, ale żona jak zobaczyła zdjęcie małego Xenona w internecie, zakochała się i nie miałem nic do gadania.

To ile kosztuje utrzymanie kota opieram na własnych doświadczeniach, więc spokojnie możecie przyjąć redukcję kosztów jednorazowych o 30-60%, a cyklicznych o 20-40%. Nigdy nie oszczędzałem i nie zamierzam oszczędzać na moich „tygrysach”, które dają mi tyle szczęścia, że nie patrzę na każdą złotówkę.

Utrzymanie kota – moje wydatki jednorazowe

  • Transporter – Jeżeli ktoś nie przyniesie nam kota prosto do domu, to pierwszym kosztem jest transporter. Dla małego kociaka spokojnie znajdziemy już za 30 zł. Tylko kot kiedyś nam urośnie i trzeba będzie kupić większy transporter. Lepiej od razu kupić większy, biorąc pod uwagę rasę kota i jego możliwą wielkość. Mój pierwszy kosztował 70 zł, a drugi 80 zł

Koszt transportera: 70 zł

  • Kuweta – Tutaj od razu kupiłem jedną z droższych w sklepie. Duża, zamknięta, z gąbką odpowiedzialną za filtr nieprzyjemnych zapachów. Można kupić otwarte kuwety za 10-15 złotych, ale dla mnie kibel to sanktuarium spokoju więc i moje koty muszą mieć kozacką toaletę

Koszt kuwety: 90 zł

  • Miski – Nie jest to obowiązek, bo każdy ma w domu jakieś miseczki w których można dawać kotu jedzenie i picie. Moje koty mają 6 misek (po 3 na głowę): na karmę suchą, mokrą i wodę. Koszt jednej miseczki to średnio 5-10 zł . Ja na 3 miski wydałem 17 zł

Miski: 17 zł

  • Posłanie – Nieobowiązkowy wydatek, ale jak zapewnisz kotu wygodne posłanie, to będzie na nim spał. U nas koty mają 2 posłania z wyższej półki i miejsce na drapaku.

Posłanie: 180 zł

  • Drapak – Koty lubią ostrzyć pazury więc Twój wybór: Drapak albo meble. Rico na Haloween dostał taki rozbudowany drapak za 600 zł i często tam śpi albo się bawi. Taki zwykły stojący można dostać i za 40 zł.

Drapak: 600 zł

  • Siatka na balkon – Zwlekaliśmy z tym zakupem do czasu, aż kot zaczął przez poręcz przechodzić do sąsiadów. Mieszkamy na 4 piętrze więc nawet upadek na cztery łapy byłby odczuwalny dla kota. Wynajmujemy mieszkanie więc kupiliśmy siatkę z montażem bez wiercenia. Wymiary balkonu 6m długości na 3m wysokości więc siatka trochę wyniosła.

Siatka na balkon: 170 zł

  • Inne gadżety – Zabawki, obcążki do pazurów, szczota do czesania itd. Nie będę rozbijał tego na oddzielne pozycje, tylko połączę w całość. Spokojnie wszystko można kupić do 100 zł i to dobrej jakości.

Inne gadżety: 100 zł

Suma moich wydatków jednorazowych na utrzymanie kota: 1227 zł

Wydatki stałe na utrzymanie kota – podsumowanie: Jak pisałem na początku, spokojnie można znacząco obniżyć wydatki stałe. U nas kot pojawił się dość niespodziewanie, więc działaliśmy na szybko. Zamawiając produkty stałe przez Ceneo lub Aliexpress można astronomicznie obniżyć wydatki bez utraty na jakości.

Tak w ramach ciekawostki poniżej zamieszczę Wam filmik z zajebistą kuwetą. Cena też jest zajebista, bo kosztuje 500$.

Utrzymanie kota – moje wydatki cykliczne

  • Żwirek – Są granulki bentoinowe zbrylające, śiółka drzewna czy żwirek silikonowy. My używamy granulek bentoinowych: 3kg za 24zł. Na jednego kota opakowanie spokojnie starczy na miesiąc.

Żwirek: 24zł/msc.

  • Sucha karma – Tutaj kupujemy różnie żeby urozmaicać im życie smakami. Na suchą karmę przy jednym kocie wydawaliśmy koło 25 zł miesięcznie, ale zawsze miał do niej dostęp.

Sucha karma: 25zł/msc

  • Mokra karma – Najtaniej wychodzi w puszkach, ale my kupujemy saszetki. Na kota wypada pół saszetki rano i pół wieczorem, a koszt jednej w okolicach 1,40zł

Mokra karma: ok. 42zł/msc.

Suma moich wydatków cyklicznych na 1 kota: 91zł/msc.

Wydatki cykliczne na utrzymanie kota – podsumowanie: I znowu jestem kiepskim przykładem tego, ile kosztuje utrzymanie kota. My dajemy naszym za dużo żarcia, bo na jednego przypada saszetka dziennie + zawsze pełna miska chrupek. Za kilka lat przestaną być kotami, a zamienią się w dorodne świnki.

To ile tak naprawdę kosztuje utrzymanie kota?

Jedynym poważniejszym kosztem są wydatki jednorazowe. Na szybko przeprowadziłem symulację w sklepie www.tukan24.pl wybierając produkty które spokojnie wystarczają na początek. Gdybym głębiej poszperał w internecie to wyszłoby jeszcze taniej, ale i tak cena nie powala z nóg:

Ile kosztuje utrzymanie kota

Jedyne czego nie uwzględniłem to siatki na balkon, bo tutaj jest za dużo zależności żebym mógł określić w miarę dokładnie cenę. No i nie każdy posiada balkon, więc każdy zainteresowany na własną rękę sobie sprawdzi jaki jest koszt siatki zabezpieczającej. Podsumowując jednorazowy koszt produktów dla kota, może wynieść mniej niż 200 zł. Produkty cykliczne wyniosą ok. 50 zł miesięcznie jeśli zrezygnujemy z mokrej karmy.

Uwaga: W wyliczeniach nie brałem pod uwagę kosztów Weterynarza. Zbyt duże widełki cenowe + nie mam dużej ilości danych, bo Rico i Xenon rzadko chodzą do weterynarza. Ja tutaj przyjmuję NO LIMIT, bo choćbym miał zbankrutować, to zrobię wszystko żeby żyły jak najdłużej.  Wychodzi na to, że jestem strasznie rozrzutny jeśli chodzi o koty. Nie żałuję jednak ani złotówki wydanej na Rico i Xenona, bo – choć zabrzmi to cukierkowo – strasznie je kocham i nie ma takiej kwoty za którą bym je oddał. Żona jak najbardziej podlega negocjacjom (żarcik).

Na koniec pochwalę się jak wyglądają moje tygrysy:

Kot Rico
Kot Rico
Kot Xenon
Xenon opuścił mnie i udał się do kociego raju w wakacje 2019 roku. To był dla mnie bardzo ciężki okres, ale udało się go przetrwać. Postanowiłem adoptować kolejnego kotka i zbiegiem okoliczności trafiła do mojego domu...Xena (imię na cześć poprzedniego którego strasznie mocno kochałem)

Sprawdź mój blog o marketingu 

Michał Lembicz
Prowadzę tego bloga od 1 sierpnia 2018 roku. Potrzebowałem motywacji do zmian na tle zarówno biznesowym jak i osobistym. Czy wyciągniesz z bloga jakieś wartości dodatnie? Nie wiem, ale super jak znajdziesz dla siebie coś wartościowego.

Skomentuj

Zobacz więcej o inwestycji:

19 września 2018
Kino jest drogie? Mnie akurat nic nie kosztuje

Mowa oczywiście o karcie Unlimited Cinema City. Dokładniej to nic nie płacę za kartę, bo to prezent od rodziny na ostatnie urodziny, ale i tak miałem ją kupować jak powstało kino w galerii północnej. Czy ta karta faktycznie tak się opłaca? Wyjście do kina nie jest tanie, zwłaszcza przy weekendzie gdzie mają miejsce premiery. Są […]

9 lipca 2020
W co warto zainwestować pieniądze w 2020 roku

Inwestować można w praktycznie wszystko: zabawki, samochody, alkohol, nieruchomości (flipy, wynajem, podnajem), grunty, metale szlachetne, akcje itd. Każdy początkujący czy profesjonalny inwestor ma ten sam cel. Osiągnąć jak największy zysk. Jedni bardziej ryzykują, drudzy mniej. Jedni są nastawieni na szybki zwrot, inni mogą czekać latami. Cel jest jednak zawsze ten sam i są nim pieniądze. […]

24 stycznia 2020
W 2019 roku na giełdzie zarobiłem 25,9%. W 2018 zarobiłem 22,45% - Można? Można!

Ostrzeżenie! Ostrzeżenie! Powyższy tekst jest wyłącznie moją opinią. Nie zachęcam do inwestowania na giełdzie, bo wiąże się to z utratą części lub całości włożonego kapitału.

Sprawdź także pozostałe artykuły

16 kwietnia 2021
Ponad 10% zysku netto rocznie na pożyczkach społecznościowych

Przez cały okres inwestycji wyciągałem ponad 10% netto rocznie na tym projekcie. Jest to całkiem dobre rozwiązanie dla osób, które nie chcą bawić się w giełdę, nieruchomości, trading, własny biznes czy wszelkie inne mniej lub bardziej pewne inwestycje.

29 stycznia 2021
Blog o marketingu - Moje nowe dziecko

15 października 2020 roku ponownie zostałem blogowym ojcem. Blog o zarabianiu ma młodszego brata. Blog o marketingu, czyli o tym czym się interesują od ponad dziesięciu lat. To też mój najnowszy długoterminowy projekt inwestycyjny. Ten "noworodek" pochłonie mnóstwo czasu i pieniędzy nim zacznie na siebie zarabiać. Mam więc dwójkę dzieci: Blog o zarabianiu na którym […]

5 marca 2021
Ile zarobiłem na giełdzie w 2020 roku - jakie dalsze plany?

Na giełdzie w całym 2020 roku zarobiłem 28 027 złotych i 21 groszy. Zresztą główne zdjęcie w artykule pochodzi z PIT 8C, aby nie było że liczby wyssałem z kosmosu. Co dalej? Ile chciałbym zarobić na giełdzie w 2021 roku? Mamy początek marca 2021 roku, a mój bilans na giełdzie prezentuje się następująco: W artykule […]

© 2018-2021. Prawa autorskie zastrzeżone. Informuję, że treści zawarte na blogu są wyrazem moich osobistych podglądów i nie stanowią „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Polityka prywatności Rodo i plików cookies
crossmenuarrow-right-circle