przemyslanezarabianie-logo

Ile zarobiłem na giełdzie w 2020 roku - jakie dalsze plany?

Data publikacji:
5 marca 2021

UWAGA - Transparentność przede wszystkim

Artykuł dotyczy mojego projektu inwestycyjnego - Inwestowanie na giełdzie. By niczego nie przegapić, zobacz wszystkie artykuły dotyczące tego projektu: Inwestowanie na giełdzie

Na giełdzie w całym 2020 roku zarobiłem 28 027 złotych i 21 groszy. Zresztą główne zdjęcie w artykule pochodzi z PIT 8C, aby nie było że liczby wyssałem z kosmosu. Co dalej? Ile chciałbym zarobić na giełdzie w 2021 roku?

Mamy początek marca 2021 roku, a mój bilans na giełdzie prezentuje się następująco:

Bilans na giełdzie do 5 marca 2021

W artykule ile i na czym zarobię w 2021 roku napisałem, że z giełdy szacuję zysk na poziomie ok. 30 000 zł biorąc pod uwagę pełne 12 miesięcy. Nie minął jeszcze pierwszy kwartał, a osiągnąłem już 76% założonego celu. Może pozostałe 24% będę dziobał do końca roku? To tylko giełda i nic nie jest pewne. Równie dobrze mogę stracić cały kapitał.

Jako inwestor na giełdzie cały czas się uczę i uważam się tutaj za totalnego nowicjusza. W dniu pisania tego artykułu mój portfel jest czerwony od góry do dołu (od dołu do góry tak samo). Nie przejmuję się tym, bo to nie "straty" są problemem u mnie, tylko "zyski".

posiadane akcje na dzień 5.03.2021

Ten screen ma być przestrogą dla tych, którzy myślą że wejdą w giełdę i liczą że za kilka miesięcy zarobią mnóstwo pieniędzy. Nie zawsze tak jest. Czasem się traci. Czasem zarabia. Najważniejsza jest według mnie cierpliwość, dywersyfikacja, analizowanie i uśrednianie wartości zakupionych akcji.

Trochę mnie poniosło (ach te emocje) i nie mam rozłożonego portfela równomiernie patrząc procentowo na kapitał względem spółek. Prawie 60% zainwestowanego kapitału mam w 2 spółkach. Już wcześniej popełniałem ten błąd i zdaję sobie z niego sprawę, ale w dłuższej perspektywie czasu liczę, że nie będzie to miało znaczenia.

Struktura portfela inwestycyjnego według waloru na 5.03.2021

Tak na dzień dzisiejszy prezentuje się moja sytuacja na giełdzie. Trzy spółki są w perspektywie długoterminowej (minimalny zysk na poziomie 50%): SYNERGA-NC, CDPROJEKT i THEDUST-NC. Cztery spółki w perspektywie krótkoterminowej (minimalny zysk na poziomie 10%): UNIMOT, COLOMBUS-NC, XTRADEBDM, IDH.

Co dalej? Jaka strategia inwestowania?

Od momentu napisania artykułu w lipcu 2019 roku jak zacząć grać na giełdzie, żeby miało to ręce i nogi sporo się zmieniło:

  • W 2019 roku absolutnie minimalny zysk musiał wynosić 15%. Obecnie przy 10% na pozycjach krótkoterminowych ustawiam ochronę pozycji (Trailing stop tak żeby te 10% zysku wyciągnąć). Jak widzę, że spółka pędzi jak oszalała to i tak zadziała mechanizm ochronny i wyciągnę 15, 20 czy więcej procent zysku.
  • W 2019 roku zakładałem, że latami będę trzymał spółki w długiej perspektywie czasu. Zamiast tego kilkukrotnie wchodziłem i wychodziłem w takie spółki, ale za każdym razem realizowałem ponad 20% zysku, więc mój kapitał wzrastał. Teraz w spółkach określonych przeze mnie jako długoterminowe zadowala mnie najmniej 50% zysk (chyba że mój 6 zmysł zacznie szaleć to się wycofam wcześniej)

Strategia inwestowania na giełdzie w 2021 roku jest prosta:

  • Uśredniaj ceny zakupionych spółek
  • Realizuj zyski
  • Szukaj nowych spółek z potencjałem na krótką i długą inwestycję kapitału
  • Realizuj straty jeśli spółka się chyli ku upadkowi

W 2021 roku "na papierze" nie będzie już takich zysków

Popełniłem błąd w 2020 roku. Zamiast sprzedać a następnie odkupić akcje generujące mi stratę (zmniejszenie zysku na papierze czyli mniejsze podatki), będę musiał teraz zapłacić dochodowy od zysków na giełdzie w 2020 roku (jestem amatorem i to jeden z tych błędów) 🙂

Wiadomo, że na sam koniec mojej "giełdowej kariery" przyjdzie mi zapłacić podatek od zysków (wątpię czy coś do tego czasu się zmieni w kwestii podatków, ale zobaczymy). Na razie nie powąchałem nawet zarobionej na giełdzie złotówki tylko wszystko reinwestuję.

Wszystko idzie na razie według mojego planu. Powoli wszystko się rozpędza, a jaki będzie finał inwestowania na giełdzie czy w inne projekty? Obserwuj bloga, a dowiesz się jak powstaje moje biznesowe imperium, które w tym roku powinno już drastycznie się rozpędzić.

I standardowo informuję, że ARTYKUŁ TO MOJE OSOBISTE PRZEMYŚLENIA I DZIAŁANIA. INWESTOWANIE NA GIEŁDZIE WIĄŻE SIĘ Z UTRATĄ CZĘŚCI LUB CAŁOŚCI KAPITAŁU. TO NIE JEST ŻADNA REKOMENDACJA!

Sprawdź mój blog o marketingu 

Michał Lembicz
Prowadzę tego bloga od 1 sierpnia 2018 roku. Potrzebowałem motywacji do zmian na tle zarówno biznesowym jak i osobistym. Czy wyciągniesz z bloga jakieś wartości dodatnie? Nie wiem, ale super jak znajdziesz dla siebie coś wartościowego.

Skomentuj

Zobacz więcej o inwestycji: Inwestowanie na giełdzie

24 stycznia 2020
W 2019 roku na giełdzie zarobiłem 25,9%. W 2018 zarobiłem 22,45% - Można? Można!

Ostrzeżenie! Ostrzeżenie! Powyższy tekst jest wyłącznie moją opinią. Nie zachęcam do inwestowania na giełdzie, bo wiąże się to z utratą części lub całości włożonego kapitału.

23 kwietnia 2021
Nie zawsze na giełdzie jest się na plusie

Zakładając bloga, obiecałem Wam pełną transparentność. Pokażę jak teraz wygląda moja sytuacja na giełdzie. Nie jest różowo, bo w mniej niż miesiąc "straciłem" ponad 20 000 zł. Jak to się stało i dlaczego? Giełda - jak każda inna inwestycja - wiąże się z ryzykiem. Nie ma żadnej gwarancji, że wyjdzie się na plus i nikt […]

5 lutego 2021
Inwestowanie na giełdzie w 2021 roku

Nie jestem profesjonalnym inwestorem. Znam tak naprawdę podstawy podstaw. W tym roku założyłem, że na giełdzie powinienem zarobić ok. 30 000 złotych poświęcając na to łącznie ok. 28 godzin. Jak zamierzam to zrobić? W co mam zainwestowane pieniądze? Na wstępie standardowo: To nie jest rekomendacja. Każdy inwestuje pieniądze na własną odpowiedzialność i musi liczyć się […]

Sprawdź także pozostałe artykuły

16 grudnia 2019
Pozycjonowanie bloga WordPress - Jak? Dlaczego? Ile kosztuje?

Każdy bloger prędzej czy później zaczyna się zastanawiać nad metodami mogącymi zwiększyć ruch na blogu. W końcu im więcej czytelników, tym większe możliwości zarobkowe. Jest wiele metod które pozwalają na poprawę ruchu na blogu, a jedną z najskuteczniejszych jest właśnie pozycjonowanie bloga, a ja pokażę Ci na przykładzie bloga PrzemyslaneZarabianie.pl jak powinno wyglądać pozycjonowanie i […]

9 września 2020
Czy wirtualne biuro to dobry biznes i jakie korzyści daje firmom - Wywiad

Ostatnio pisałem o projekcie długoterminowym z katalogiem wirtualnych biur. Żeby utwierdzić się w przekonaniu, że ten projekt ma potencjał, postanowiłem porozmawiać z właścicielem wirtualnego biura w Warszawie i dowiedzieć się nieco więcej jak wygląda ten biznes „z drugiej strony”. W tym celu porozmawiałem z Panem Krzysztofem Mieleckim, który wie na ten temat znacznie więcej niż […]

15 lutego 2019
Recenzja Huawei Watch GT - tytan wytrzymałości

Nie znam się na tych całych inteligentnych zegarkach. Huawei Watch GT trafił do mnie z powodu dobrej ceny i tego, aby w trakcie spotkań z Klientami móc sprawdzić czy przychodzące połączenie jest na tyle istotne, że muszę je odebrać. Okazało się jednak, że jest mnóstwo dodatkowych bajerów, które mogą wpłynąć na efektywność pracy. Pierwsze wrażenia […]

© 2018-2021. Prawa autorskie zastrzeżone. Informuję, że treści zawarte na blogu są wyrazem moich osobistych podglądów i nie stanowią „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Polityka prywatności Rodo i plików cookies
crossmenuarrow-right-circle