przemyslanezarabianie-logo

Inwestowanie na giełdzie w 2021 roku

Data publikacji:
5 lutego 2021

UWAGA - Transparentność przede wszystkim

Artykuł dotyczy mojego projektu inwestycyjnego - Inwestowanie na giełdzie. By niczego nie przegapić, zobacz wszystkie artykuły dotyczące tego projektu: Inwestowanie na giełdzie

Nie jestem profesjonalnym inwestorem. Znam tak naprawdę podstawy podstaw. W tym roku założyłem, że na giełdzie powinienem zarobić ok. 30 000 złotych poświęcając na to łącznie ok. 28 godzin. Jak zamierzam to zrobić? W co mam zainwestowane pieniądze?

Na wstępie standardowo: To nie jest rekomendacja. Każdy inwestuje pieniądze na własną odpowiedzialność i musi liczyć się ze stratą części lub całości zainwestowanego kapitału. To Twoje pieniądze i Twoja decyzja, a ja do niczego Cię nie namawiam.

Bardzo rzadko piszę na blogu o inwestowaniu na giełdzie, bo uważam że nie mam do tego odpowiedniej wiedzy. Inwestuję naprawdę hobbystycznie, trzymając się kilku ustalonych zasad. Jak na razie się to sprawdza, ale dopiero jak wyjdę z giełdy okaże się czy ta inwestycja będzie na plus czy minus.

W co inwestuję na giełdzie

inwestowanie na giełdzie 2021

Na dzień tworzenia tego artykułu w moim portfelu posiadam 8 spółek akcyjnych: Synerga, The Dust, Unimot, Columbus, Mbank, CD PROJEKT, BAHOLDING oraz IDH. Największy kapitał jest umieszczony w spółce Synerga i jednocześnie jestem tutaj na największym minusie 🙂

Gdybym dzisiaj sprzedał wszystkie akcje które posiadam, strata wyniosłaby 19 540,16 złotych. Zysk w tym roku wyszedł 21 844,41 zł. Na plusie więc byłoby tylko 2 304,28 zł. Szału nie robi, ale i tak dobrze, że do przodu a nie w plecach.

Jakoś straty na spółkach mi nie przeszkadzają. Głupieję jak spółka wychodzi na zysk powyżej 20%. Wtedy do gry wkraczają emocje i te spółki które powinny być latami trzymane, lądują w koszyku sprzedaży. Zdaję sobie sprawę, że mam taki problem i będę próbował z tym walczyć, chociaż moja zasada numer 1 mówi.

Jak osiągam 10% zysku to rozważam sprzedaż akcji. Przy stracie sprzedaż tylko w wyjątkowych sytuacjach(brak odbicia w dłuższej perspektywie czasu i dalsze duże spadki) .

Michał Lembicz

Przez ponad 2 lata inwestowania, tylko raz sprzedałem akcje spółki ze stratą. Mam za sobą jazdy nawet -70% względem pierwszej ceny zakupu i wytrzymałem taką presję. Rzadko kiedy nie dostrzegam potencjału w spółce w dłuższej perspektywie czasu, ale zdarza mi się popełniać błędy (chyba jak każdemu inwestorowi na giełdzie).

Które spółki akcyjne obserwuję

W tym momencie bacznie przyglądam się kilku spółkom czekając na odpowiedni moment wejścia:

  • Enter - Byłem w tej spółce już kilka razy. Czekam na spadek wartości do 22-23 złotych (pewnie się nie doczekam). Uważam, że prędzej czy później turystyka wróci do życia i automatycznie również spółka ENTER. Na razie cena jest dla mnie zbyt wysoka, a sytuacja na rynku turystycznym mało pewna.
  • XTB - Tutaj już długo się przyglądam. Jak cena zejdzie poniżej 16 złotych to wkroczę z niewielkim kapitałem. Strasznie tutaj buja i to mimo braku informacji mających powodować spadki, więc jestem czujny i cierpliwy.
  • PLATIGE - Kilka razy byłem już w tej spółce i dała ładnie zarobić. Czekam na spadek do 20 złotych (mało realne) i wbijam się do czasu osiągnięcia minimum 50% zysku.

To że bacznie się przyglądam nie znaczy, że codziennie czytam sprawozdania, przeszukuję internet w poszukiwaniu newsów czy będę śledził członka zarządu 🙂 Po prostu sprawdzam cenę akcji i jak zbliża się do wyznaczonego poziomu, to dopiero robię szerszą analizę i szukam informacji przed ostatecznym podjęciem decyzji o wejściu.

Nawet jak cena spadnie do poziomu który sobie wyznaczył, nie oznacza że zakupię akcje. Wszystko zależy od zasady numer 2 czyli:

Miej zawsze przynajmniej 10% kapitału na uśrednianie cen akcji w przypadku dużych spadków już obecnych zakupów. Idealnie jak 25% kapitału jest w rezerwie.

Michał Lembicz

W tym momencie mam 15.53% wolnych środków na uśrednianie cen akcji, ale uwzględniam doładowanie konta na giełdzie, tak aby mieć te 25% jeśli zajdzie taka potrzeba. Na razie obracam tymi pieniędzmi co mam i - mam nadzieję - że doładowanie nie będzie potrzebne.

Jak inwestować na giełdzie w 2021 roku

Na samym początku ustaliłem sobie zasady których trzymam się do tej pory poza jedną. Nie potrafię znieść presji w przypadku większych zysków. Chcąc inwestować długoterminowo muszę się tego nauczyć, bo teraz mi bliżej do inwestora krótkoterminowego. Fakt, że dzięki temu kapitał się zwiększa, ale nie tak to powinno u mnie wyglądać.

Dlatego nową zasadę którą wprowadzam u siebie w 2021 roku jest:

Przy spółkach określonych jako długoterminowe minimalny zysk musi wynieść minimum 50%. Wtedy ustawiam TRAILING STOP na poziomie +50% i tyle.

Michał Lembicz

Nie wiem czy funkcja TRAILING STOP jest dostępna w każdym biurze maklerskim (ja gram przez mBank). Chodzi w tym o to, że ustawiasz sobie margines kursu który przesuwa się wraz ze wzrostami. Zabezpiecza przed gwałtownymi wahaniami kursu i chroni osiągnięty zysk/minimalizuje stratę - Fajna sprawa, ale dokładnie się zapoznaj z mechanizmem przed stosowaniem, żeby później nie było na mnie.

Będę z czasem zwiększał ten próg zysków w górę i choćby się waliło i paliło to nie wypłacał póki dany zysk nie zostanie osiągnięty. Na dzień dzisiejszy spółki kwalifikowane przeze mnie jako inwestycja długoterminowa to: CD PROJEKT, THE DUST i SYNERGA (Ta ostatnia w najgorszym wypadku posłuży mi do optymalizacji podatkowej roku 2021).

Jak na razie wychodzi mi inwestowanie w 2021 roku

Zakładałem sobie, że w tym roku na giełdzie osiągnę 30 000 złotych dochodu. Mamy początek lutego, a w tym momencie mój bilans tak się prezentuje (przypominam, że jakbym wszystko sprzedał to byłoby teraz na plusie 2 304,28 zł):

Wynik na rachunku inwestycyjnym do 5.02.2021

Wszystkie znaki wskazują, że te 30 000 złotych co planowałem uda się zrealizować do końca 2021 roku. Może oczywiście się to nie udać, bo to "tylko" giełda i już niejeden super znawca się przejechał, a co dopiero taki mały żuczek jak ja. Jestem dobrej myśli, ale jak wyjdzie to czas pokaże.

Jeszcze raz przypomnę: Inwestowanie na giełdzie wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości kapitału. Inwestujesz na własną odpowiedzialność. Ten artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny, pokazujący w jaki sposób ja inwestuję na giełdzie.

Sprawdź mój blog o marketingu 

Michał Lembicz
Prowadzę tego bloga od 1 sierpnia 2018 roku. Potrzebowałem motywacji do zmian na tle zarówno biznesowym jak i osobistym. Czy wyciągniesz z bloga jakieś wartości dodatnie? Nie wiem, ale super jak znajdziesz dla siebie coś wartościowego.

Skomentuj

Zobacz więcej o inwestycji: Inwestowanie na giełdzie

18 lipca 2019
Jak zacząć grać na giełdzie, żeby miało to ręce i nogi

Nie jestem Warren Buffett. Wilk z Wall Street ze mnie też żaden i jest mnóstwo rzeczy związanych z giełdą, o których nie mam zielonego pojęcia. Jestem rasowym amatorem w tej kwestii i sam powinienem szukać odpowiedzi na pytanie "jak zacząć grać na giełdzie?" niż pokazywać jak to robić. Pokażę Ci po prostu mój sposób inwestowania […]

23 kwietnia 2021
Nie zawsze na giełdzie jest się na plusie

Zakładając bloga, obiecałem Wam pełną transparentność. Pokażę jak teraz wygląda moja sytuacja na giełdzie. Nie jest różowo, bo w mniej niż miesiąc "straciłem" ponad 20 000 zł. Jak to się stało i dlaczego? Giełda - jak każda inna inwestycja - wiąże się z ryzykiem. Nie ma żadnej gwarancji, że wyjdzie się na plus i nikt […]

24 stycznia 2020
W 2019 roku na giełdzie zarobiłem 25,9%. W 2018 zarobiłem 22,45% - Można? Można!

Ostrzeżenie! Ostrzeżenie! Powyższy tekst jest wyłącznie moją opinią. Nie zachęcam do inwestowania na giełdzie, bo wiąże się to z utratą części lub całości włożonego kapitału.

Sprawdź także pozostałe artykuły

15 listopada 2019
Jak szybko zarobić duże pieniądze czyli pieniądz robi pieniądz

Zarabianie pieniędzy jest proste. Jednak jeśli chcesz zarobić duże pieniądze, to trzeba się znacznie bardziej nagimnastykować, bo w necie pełno jest magicznych propozycji pozwalających zarobić ponad 100% miesięcznie od zainwestowanej kwoty czy kilka tysięcy miesięcznie bez żadnej inwestycji, a jak to wychodzi w praktyce wiadomo. Można szybko zarobić duże pieniądze, ale trzeba mieć po prostu […]

16 kwietnia 2021
Ponad 10% zysku netto rocznie na pożyczkach społecznościowych

Przez cały okres inwestycji wyciągałem ponad 10% netto rocznie na tym projekcie. Jest to całkiem dobre rozwiązanie dla osób, które nie chcą bawić się w giełdę, nieruchomości, trading, własny biznes czy wszelkie inne mniej lub bardziej pewne inwestycje.

19 sierpnia 2020
Na złocie zarobiłem 35% przez niecałe 2 lata

Złoto okazało się być piękną inwestycją. Myślałem, że zwiążę się z nim na dłużej, ale z racji na ogromny wzrost kursu postanowiłem się z nim chwilowo rozstać. Inwestycja w niecałe 2 lata przyniosła ok. 35 % zysku. Po głębokiej analizie nie widzę miejsca na dalsze duże wzrosty, a prędzej na głęboką korektę do poziomu 1800$ lub mniej. […]

© 2018-2021. Prawa autorskie zastrzeżone. Informuję, że treści zawarte na blogu są wyrazem moich osobistych podglądów i nie stanowią „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Polityka prywatności Rodo i plików cookies
crossmenuarrow-right-circle