przemyslanezarabianie-logo

Inwestowanie na giełdzie w 2021 roku

Data publikacji:
5 lutego 2021

UWAGA - Transparentność przede wszystkim

Artykuł dotyczy mojego projektu inwestycyjnego - Inwestowanie na giełdzie. By niczego nie przegapić, zobacz wszystkie artykuły dotyczące tego projektu: Inwestowanie na giełdzie

Nie jestem profesjonalnym inwestorem. Znam tak naprawdę podstawy podstaw. W tym roku założyłem, że na giełdzie powinienem zarobić ok. 30 000 złotych poświęcając na to łącznie ok. 28 godzin. Jak zamierzam to zrobić? W co mam zainwestowane pieniądze?

Na wstępie standardowo: To nie jest rekomendacja. Każdy inwestuje pieniądze na własną odpowiedzialność i musi liczyć się ze stratą części lub całości zainwestowanego kapitału. To Twoje pieniądze i Twoja decyzja, a ja do niczego Cię nie namawiam.

Bardzo rzadko piszę na blogu o inwestowaniu na giełdzie, bo uważam że nie mam do tego odpowiedniej wiedzy. Inwestuję naprawdę hobbystycznie, trzymając się kilku ustalonych zasad. Jak na razie się to sprawdza, ale dopiero jak wyjdę z giełdy okaże się czy ta inwestycja będzie na plus czy minus.

W co inwestuję na giełdzie

inwestowanie na giełdzie 2021

Na dzień tworzenia tego artykułu w moim portfelu posiadam 8 spółek akcyjnych: Synerga, The Dust, Unimot, Columbus, Mbank, CD PROJEKT, BAHOLDING oraz IDH. Największy kapitał jest umieszczony w spółce Synerga i jednocześnie jestem tutaj na największym minusie 🙂

Gdybym dzisiaj sprzedał wszystkie akcje które posiadam, strata wyniosłaby 19 540,16 złotych. Zysk w tym roku wyszedł 21 844,41 zł. Na plusie więc byłoby tylko 2 304,28 zł. Szału nie robi, ale i tak dobrze, że do przodu a nie w plecach.

Jakoś straty na spółkach mi nie przeszkadzają. Głupieję jak spółka wychodzi na zysk powyżej 20%. Wtedy do gry wkraczają emocje i te spółki które powinny być latami trzymane, lądują w koszyku sprzedaży. Zdaję sobie sprawę, że mam taki problem i będę próbował z tym walczyć, chociaż moja zasada numer 1 mówi.

Jak osiągam 10% zysku to rozważam sprzedaż akcji. Przy stracie sprzedaż tylko w wyjątkowych sytuacjach(brak odbicia w dłuższej perspektywie czasu i dalsze duże spadki) .

Michał Lembicz

Przez ponad 2 lata inwestowania, tylko raz sprzedałem akcje spółki ze stratą. Mam za sobą jazdy nawet -70% względem pierwszej ceny zakupu i wytrzymałem taką presję. Rzadko kiedy nie dostrzegam potencjału w spółce w dłuższej perspektywie czasu, ale zdarza mi się popełniać błędy (chyba jak każdemu inwestorowi na giełdzie).

Które spółki akcyjne obserwuję

W tym momencie bacznie przyglądam się kilku spółkom czekając na odpowiedni moment wejścia:

  • Enter - Byłem w tej spółce już kilka razy. Czekam na spadek wartości do 22-23 złotych (pewnie się nie doczekam). Uważam, że prędzej czy później turystyka wróci do życia i automatycznie również spółka ENTER. Na razie cena jest dla mnie zbyt wysoka, a sytuacja na rynku turystycznym mało pewna.
  • XTB - Tutaj już długo się przyglądam. Jak cena zejdzie poniżej 16 złotych to wkroczę z niewielkim kapitałem. Strasznie tutaj buja i to mimo braku informacji mających powodować spadki, więc jestem czujny i cierpliwy.
  • PLATIGE - Kilka razy byłem już w tej spółce i dała ładnie zarobić. Czekam na spadek do 20 złotych (mało realne) i wbijam się do czasu osiągnięcia minimum 50% zysku.

To że bacznie się przyglądam nie znaczy, że codziennie czytam sprawozdania, przeszukuję internet w poszukiwaniu newsów czy będę śledził członka zarządu 🙂 Po prostu sprawdzam cenę akcji i jak zbliża się do wyznaczonego poziomu, to dopiero robię szerszą analizę i szukam informacji przed ostatecznym podjęciem decyzji o wejściu.

Nawet jak cena spadnie do poziomu który sobie wyznaczył, nie oznacza że zakupię akcje. Wszystko zależy od zasady numer 2 czyli:

Miej zawsze przynajmniej 10% kapitału na uśrednianie cen akcji w przypadku dużych spadków już obecnych zakupów. Idealnie jak 25% kapitału jest w rezerwie.

Michał Lembicz

W tym momencie mam 15.53% wolnych środków na uśrednianie cen akcji, ale uwzględniam doładowanie konta na giełdzie, tak aby mieć te 25% jeśli zajdzie taka potrzeba. Na razie obracam tymi pieniędzmi co mam i - mam nadzieję - że doładowanie nie będzie potrzebne.

Jak inwestować na giełdzie w 2021 roku

Na samym początku ustaliłem sobie zasady których trzymam się do tej pory poza jedną. Nie potrafię znieść presji w przypadku większych zysków. Chcąc inwestować długoterminowo muszę się tego nauczyć, bo teraz mi bliżej do inwestora krótkoterminowego. Fakt, że dzięki temu kapitał się zwiększa, ale nie tak to powinno u mnie wyglądać.

Dlatego nową zasadę którą wprowadzam u siebie w 2021 roku jest:

Przy spółkach określonych jako długoterminowe minimalny zysk musi wynieść minimum 50%. Wtedy ustawiam TRAILING STOP na poziomie +50% i tyle.

Michał Lembicz

Nie wiem czy funkcja TRAILING STOP jest dostępna w każdym biurze maklerskim (ja gram przez mBank). Chodzi w tym o to, że ustawiasz sobie margines kursu który przesuwa się wraz ze wzrostami. Zabezpiecza przed gwałtownymi wahaniami kursu i chroni osiągnięty zysk/minimalizuje stratę - Fajna sprawa, ale dokładnie się zapoznaj z mechanizmem przed stosowaniem, żeby później nie było na mnie.

Będę z czasem zwiększał ten próg zysków w górę i choćby się waliło i paliło to nie wypłacał póki dany zysk nie zostanie osiągnięty. Na dzień dzisiejszy spółki kwalifikowane przeze mnie jako inwestycja długoterminowa to: CD PROJEKT, THE DUST i SYNERGA (Ta ostatnia w najgorszym wypadku posłuży mi do optymalizacji podatkowej roku 2021).

Jak na razie wychodzi mi inwestowanie w 2021 roku

Zakładałem sobie, że w tym roku na giełdzie osiągnę 30 000 złotych dochodu. Mamy początek lutego, a w tym momencie mój bilans tak się prezentuje (przypominam, że jakbym wszystko sprzedał to byłoby teraz na plusie 2 304,28 zł):

Wynik na rachunku inwestycyjnym do 5.02.2021

Wszystkie znaki wskazują, że te 30 000 złotych co planowałem uda się zrealizować do końca 2021 roku. Może oczywiście się to nie udać, bo to "tylko" giełda i już niejeden super znawca się przejechał, a co dopiero taki mały żuczek jak ja. Jestem dobrej myśli, ale jak wyjdzie to czas pokaże.

Jeszcze raz przypomnę: Inwestowanie na giełdzie wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości kapitału. Inwestujesz na własną odpowiedzialność. Ten artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny, pokazujący w jaki sposób ja inwestuję na giełdzie.

Sprawdź mój blog o marketingu 

Michał Lembicz
Prowadzę tego bloga od 1 sierpnia 2018 roku. Potrzebowałem motywacji do zmian na tle zarówno biznesowym jak i osobistym. Czy wyciągniesz z bloga jakieś wartości dodatnie? Nie wiem, ale super jak znajdziesz dla siebie coś wartościowego.

Skomentuj

Zobacz więcej o inwestycji: Inwestowanie na giełdzie

5 marca 2021
Ile zarobiłem na giełdzie w 2020 roku - jakie dalsze plany?

Na giełdzie w całym 2020 roku zarobiłem 28 027 złotych i 21 groszy. Zresztą główne zdjęcie w artykule pochodzi z PIT 8C, aby nie było że liczby wyssałem z kosmosu. Co dalej? Ile chciałbym zarobić na giełdzie w 2021 roku? Mamy początek marca 2021 roku, a mój bilans na giełdzie prezentuje się następująco: W artykule […]

24 stycznia 2020
W 2019 roku na giełdzie zarobiłem 25,9%. W 2018 zarobiłem 22,45% - Można? Można!

Ostrzeżenie! Ostrzeżenie! Powyższy tekst jest wyłącznie moją opinią. Nie zachęcam do inwestowania na giełdzie, bo wiąże się to z utratą części lub całości włożonego kapitału.

18 lipca 2019
Jak zacząć grać na giełdzie, żeby miało to ręce i nogi

Nie jestem Warren Buffett. Wilk z Wall Street ze mnie też żaden i jest mnóstwo rzeczy związanych z giełdą, o których nie mam zielonego pojęcia. Jestem rasowym amatorem w tej kwestii i sam powinienem szukać odpowiedzi na pytanie "jak zacząć grać na giełdzie?" niż pokazywać jak to robić. Pokażę Ci po prostu mój sposób inwestowania […]

Sprawdź także pozostałe artykuły

27 listopada 2020
Jak zostać bogatym człowiekiem?

Moja mama zawsze mówi, że bogatym człowiekiem jest ten kto ma rodzinę. Kocham swoją mamę, ale uważam takie podejście do pojęcia "bogactwa" za błędne. Możesz się ze mną zgodzić lub nie, ale według mnie zostanie bogatym człowiekiem nie oznacza znalezienie drugiej połówki, machnięcie gromadki dzieci czy ogromnej ilości osób przy wigilijnym stole. Dla każdego pojęcie […]

25 maja 2020
Czy faktycznie pieniądze szczęścia nie dają

„Pieniądze szczęścia nie dają” - Słyszałem ten tekst wiele razy w swoim życiu i Ty zapewne też. Fakt jest taki, że pieniądze same w sobie nie mogą się równać z takimi wartościami jak rodzina, przyjaźń, zdrowie czy miłość (jak to brzmi cukierkowo). Tylko, czy przy tych ważnych wartościach pieniądze nie mają znaczenia? Czym tak naprawdę […]

26 listopada 2018
Jak i gdzie najlepiej założyć bloga za darmo

Chcesz założyć bloga za darmo? Nie wiesz która platforma z darmowymi blogami jest najlepsza? Jak można takiego bloga założyć? W tym artykule wszystko wyjaśnię i będę próbował przekonać Cię, że dużo lepszy niż blog na darmowej platformie jest na własnej domenie i hostingu. Jeżeli stawiasz dopiero pierwsze kroki w blogosferze i nie masz pojęcia czy […]

© 2018-2021. Prawa autorskie zastrzeżone. Informuję, że treści zawarte na blogu są wyrazem moich osobistych podglądów i nie stanowią „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Polityka prywatności Rodo i plików cookies
crossmenuarrow-right-circle