przemyslanezarabianie-logo

Jak gospodarować pieniędzmi i poszerzać wiedzę o finansach – serwis dla młodzieży | Materiał partnera

Data publikacji:
6 listopada 2020

Gospodarowanie pieniędzmi to zdolność, którą chce mieć każdy. Oszczędzania i inwestowania można się nauczyć. Nie chodzi tylko o praktyczną naukę, ale i ogólną wiedzę na temat finansów i ekonomii.

Nauka czyni mistrza

Jeśli szukasz podpowiedzi, jak zacząć gromadzić swój mały kapitał, jak go pomnażać, a przede wszystkim, jak zarabiać, powinieneś poznać również podstawowe prawa rynku, ekonomii, gospodarki. W serwisie dla młodzieży takim jak Noizer nie bez powodu pojawia się zakładka „gospodarka i finanse”. Umiejętne gospodarowanie finansami, zarówno tymi mniejszymi, jak i dużymi, wymaga pewnej (choćby podstawowej) wiedzy na temat ekonomii. Znajdziesz tam odpowiedzi na pytania:

  • Co to popyt i podaż i jakie są relacje między nimi?
  • Co to jest PKB?
  • Jak działa inflacja, czy zawsze jest to zjawisko negatywne? Co to deflacja?
  • Co to są stopy procentowe i jak wpływają na nasze finanse? 
  • Co to jest rynek i jakie są jego typy?

Odpowiedzi na te i wiele podobnych pytań to background, który warto mieć, myśląc o zarabianiu, otwieraniu własnego „biznesu”, szukaniu sposobów na zainwestowanie pieniędzy z osiemnastki lub zarobionych podczas wakacji. Im lepiej rozumiesz świat finansów, tym mniejsze ryzyko, że dasz się oszukać.

Jak zarabiać i jak pomnażać swoje zarobki?

Młodzież może zarabiać na wiele różnych sposobów. Możesz wyprowadzać psa sąsiadów, zaoferować opiekę nad młodszymi dziećmi, kiedy dorośli chcą wieczorem gdzieś wyjść i nie mają z kim zostawić maluchów. Gwarancję regularnych zarobków może dawać mycie okien w mieszkaniach lub firmach, koszenie trawników, odśnieżanie podjazdów zimą. Sprzątanie po remontach. Wiele młodych osób udziela również korepetycji. Wszystko zależy od tego, jak wiele masz czasu i chęci. Samo zarabianie pieniędzy to jednak nie wszystko. Warto je także dobrze zainwestować. Doskonałym rozwiązaniem jest przede wszystkim utworzenie młodzieżowego konta w banku. Dlaczego?

  • Pozwoli ci ono precyzyjnie kontrolować wydatki.
  • Będziesz mógł korzystać z karty płatniczej zamiast gotówki.
  • W ramach konta z pewnością dostępne okaże się również konto oszczędnościowe.

Oszczędzanie na koncie jest rozwiązaniem o tyle dobrym, że łatwiej ci będzie zapanować nad wydatkami i kontrolować sumę wydawanych środków. Jeśli wyrobisz sobie nawyk regularnego odkładania określonej kwoty na konto oszczędnościowe (na wymarzony cel lub późniejsze inwestycje), to jesteś na dobrej drodze do niezależności finansowej. Im wcześniej się tego nauczysz, tym lepiej.

Michał Lembicz
Prowadzę tego bloga od 1 sierpnia 2018 roku. Potrzebowałem motywacji do zmian na tle zarówno biznesowym jak i osobistym. Czy wyciągniesz z bloga jakieś wartości dodatnie? Nie wiem, ale super jak znajdziesz dla siebie coś wartościowego.

Skomentuj

© 2020 Prawa autorskie zastrzeżone. Informuję, że treści zawarte na blogu są wyrazem moich osobistych podglądów i nie stanowią „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Polityka prywatności Rodo i plików cookies

crossmenu