Jak i gdzie najlepiej założyć bloga za darmo

Jak i gdzie najlepiej założyć bloga za darmo
Jeśli chcesz to udostępnij :-)

Chcesz założyć bloga za darmo? Nie wiesz która platforma z darmowymi blogami jest najlepsza? Jak można takiego bloga założyć? W tym artykule wszystko wyjaśnię i będę próbował przekonać Cię, że dużo lepszy niż blog na darmowej platformie jest na własnej domenie i hostingu.

Jeżeli stawiasz dopiero pierwsze kroki w blogosferze i nie masz pojęcia czy prowadzenie bloga jest dla Ciebie, to darmowy blog jest lepszym rozwiązaniem. W momencie jak zauważysz, że prowadzenie bloga sprawia Ci mnóstwo radości, a w przyszłości może stanowić dodatkowe źródło zarobku, to koniecznie przesiądź się na płatne rozwiązanie.

Warto podkreślić, że bardzo dużo osób nie mających styczności z blogowaniem od razu decyduje się – błędnie – na płatne rozwiązanie. Po kilku miesiącach stwierdzają, że zupełnie inaczej wyobrażali sobie prowadzenie bloga i tracę kilkadziesiąt złotych. Gdyby przez te kilka miesięcy prowadzili bloga na darmowej platformie, efekt byłby ten sam poza tym, że nie straciliby żadnych pieniędzy.

Gdzie najlepiej założyć bloga za darmo

Istnieje wiele miejsc gdzie założysz bloga absolutnie za darmo. Nie ma sensu omawiać wszystkich, bo pod uwagę trzeba brać tylko dwie platformy blogowe: WordPress.com i Blogger.com. Na obu platformach założysz w kilka minut darmowego bloga i zobaczysz czy blogowanie jest tym co chcesz robić i czy znajdziesz na to czas.

Jeszcze raz podkreślę: W ramach testu darmowa platforma blogowa jest OK, ale jak poczujesz że „to jest to coś” to płatne rozwiązania mają znacznie więcej plusów, a nie kosztują miliona monet. Im dłużej potrwa przejście z darmowego bloga na własną domenę i hosting, tym większe będą straty.

Jaki jest darmowy blog na WordPress.com

WordPress to najpopularniejszy CMS na Świecie. Nie nadaje się tylko do prowadzenia bloga, ale stoją na nim strony firmowe, portale czy sklepy internetowe. Blog PrzemyslaneZarabianie.pl stoi właśnie na CMS’ie WordPress’a i jeżeli chcesz w przyszłości przesiąść się na własną domenę i hosting, to będzie Ci znacznie łatwiej zaczynając przygodę z darmowym blogiem na WordPress.com

Plusy i minusy darmowego bloga WordPress.com

Plusy
Minusy
Darmowy blog
Nie jesteś właścicielem bloga
Najpopularniejszy CMS na świecie
Mała ilość darmowych szablonów
Automatyczne aktualizacje
Mała ilość wtyczek do zainstalowania
Darmowa subdomena (nazwabloga.wordpress.com)
Działanie na własnej domenie jest płatne (kilkanaście $ rocznie)
Mocno ograniczone możliwości reklamowe
Brak dostępu do FTP (pliki)
Bardzo dużo płatnych udogodnień

Za wszelkie upiększenia techniczne czy graficzne trzeba płacić i to nie mało. Jest to jednak dobry trening przed zastosowaniem CMS WordPress już na własnej domenie bez ograniczeń. Jeżeli bierzesz pod uwagę ewentualność blogowania przez dłuższy czas to tam właśnie bym zaczął, chyba że wolisz związać się z darmową platformą blogową na dłużej z powodu totalnego braku kasy.

Jaki jest darmowy blog na Blogger.com

Właścicielem tej platformy blogowej jest samo Google. Jest to lepsze rozwiązanie pod warunkiem, że chcesz wiązać się z darmową platformą do blogowania na dłużej. Graficznie te blogi wydają mi się ładniejsze, mają sporo usprawnień pod kątem użytkownika i (logiczne w sumie) szybciej zyskują widoczność w Google niż blogi na WordPress.com.

Plusy i minusy darmowego bloga na Blogger.com

Plusy
Minusy
Darmowy blog
Nie jesteś właścicielem bloga
Stabilny hosting
Mocno ograniczona możliwość edytowania treści
Automatyczne aktualizacje
Mała ilość wtyczek/dodatków podnoszących jakość bloga i możliwości
Darmowa subdomena (nazwabloga.blogspot.com)
Można kupić i podpiąć własną domenę
Szybciej łapie widoczność w Google
Ograniczone możliwości reklamowe
Brak dostępu do FTP (pliki)

Według mnie darmowy blog na Blogger.com wypada dużo lepiej pod warunkiem, że chcesz latami korzystać z darmowego rozwiązania (lub na zawsze). W swoim życiu prowadziłem sporo blogów na darmowych platformach i według mnie – jeśli myślisz poważnie o prowadzeniu bloga – to i tak przesiądziesz się na własną domenę i hosting na którym zainstalujesz CMS WordPress już bez ograniczeń.

Jak wygląda blog na własnej domenie i hostingu

Najlepsze rozwiązanie dla osób które chcą prowadzić bloga latami bez względu czy są nastawione na czerpanie z niego korzyści finansowych czy robią to dla samego siebie. Koszt założenia prostego bloga jest śmieszny i składa się z dwóch punktów:

 1. Zakup domeny 12,16 zł brutto (polecam kupować w seohost.pl lub thecamels.org
 2. – Tania rejestracja i odnowienie. Jak ognia unikaj darmowej rejestracji domen, bo odnowienie jest nawet 150% droższe niż średnia cena).
 3. Hosting pod bloga 97,17 brutto (Polecam hosting w thecamels.org z którego sam korzystam przy wielu witrynach. Blog którego czytasz stoi na tym hostingu i nigdy nie było problemów)

W pierwszym roku musisz więc wydać ok. 109,33 zł brutto (9,11 zł miesięcznie). Oczywiście można znaleźć tańszy hosting, ale polecam tylko to z czego sam korzystam i jestem w 100% zadowolony. Po zakupie domeny trzeba ją jeszcze podpiąć pod hosting i tam zainstalować WordPress, ale jest to bardzo proste i nikomu nie powinno sprawić większych problemów.

Już za 109,33 zł brutto masz cały rok na przekonanie się czy blogowanie jest dla Ciebie. Decydując się na założenie bloga na darmowej platformie blogowej unikniesz tego kosztu, ale:

Plusy i Minusy bloga na własnym hostingu

Plusy
Minusy
Pełny dostęp do plików
Wydatek ok. 110 zł brutto w pierwszym roku
Możliwość dostosowania bloga wizualnie
Instalacja samemu WordPress’a
Ogromna liczba szablonów i wtyczek do wyboru
Poczta w nazwie domeny, np: kontakt@przemyslanezarabianie.pl
Jesteś właścicielem bloga
Nieograniczone możliwości reklamowe
Dostęp do danych analitycznych czy Google Search Console

Właśnie dlatego przekonuję Cię, że blog na własnym hostingu jest lepszy od darmowego, ale tylko pod warunkiem że będziesz blogował przez długi czas. Dla mnie prowadzenie bloga jest formą odpoczynku od codziennych obowiązków, a że dodatkowo pojawiają się z tego tytułu dochody (szału nie ma, ale wystarczy na pokrycie kosztów odnowienia domeny i hostingu), to jeszcze lepiej.

 


Jeśli chcesz to udostępnij :-)

5 Comments

  1. Michael OneDollar

   Dobrze jest mieć wdrożone 🙂

 1. Dawid

  Hej, własny blog to „inwestycja która wcześniej czy później się zwróci” nie wydaje mi się , myśle ze przynajmniej połowa blogów nie da rady zwrócić kosztów domeny i serwera, pozdrawiam

  1. Michael OneDollar

   Wydaje mi się że więcej niż połowa 🙂 Kwestia tego, że ogromna ilość blogów umiera po kilku miesiącach istnienia, bo nie przynosi hajsu. Inna sprawa, że blogerzy nie wiedzą jak pisać, aby generować rosnący ruch z wyników organicznych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *