Jak i gdzie najlepiej założyć bloga za darmo

Jak i gdzie najlepiej założyć bloga za darmo

Zastanawiasz się gdzie założyć bloga za darmo? Spokojnie. Omówię dwie najpopularniejsze. darmowe platformy zewnętrznych. Zobaczysz jakie są plusy i minusy, wybrania ścieżki darmowego bloga zamiast działania na własnej domenie.

Zauważ, że ten blog nie stoi na darmowej platformie.  Koszt domeny z rozszerzeniem .pl wynosi koło 12 złotych brutto, a hosting dobry pod bloga 73 złote brutto. Pierwszy rok istnienia bloga to koszt ok. 85 złotych rocznie, a więc w zaokrągleniu 7 złotych miesięcznie. Czy warto zatem bawić się w zakładanie bloga za darmo?

Warto jeśli nie masz żadnego doświadczenia w blogowaniu. Nie bez powodu tak wiele blogów przestaje istnieć. Sam sporo z nich uśmierciłem, bo nie miałem czasu ich prowadzić, nie widziałem w tym sensu czy najzwyczajniej w świecie, przestało mi się chcieć. Dlatego najpierw załóż bloga za darmo, a jak przez kilka miesięcy będziesz go prowadzić to przerzuć się na własną domenę.

W życiu nic nie jest za darmo

To że coś nic nie kosztuje, nie znaczy że nie jest za darmo. Zewnętrzne platformy zarabiają dzięki temu, że prowadzisz u nich bloga. Mogą wyświetlać u ciebie reklamy czy spamować ci skrzynkę mailową, a jak chcesz coś usprawnić, to albo jest to niemożliwe albo dodatkowo płatne. W dłuższej perspektywie czasu, darmowy blog kosztuje więcej niż działanie na własnej domenie.

Dlatego darmowy blog warto mieć tylko na początku. Jak przez te kilka miesięcy będzie się go regularnie prowadziło, to jak najszybciej przejść na własną domenę na hostingu. Nie jest to wydatek, ale inwestycja która prędzej czy później się zwróci.

Na jakiej platformie założyć bloga za darmo

Najpopularniejsze platformy to WordPress.com lub Blogger.com (BlogSpot). Resztę można sobie od razu odpuścić, bo szkoda czasu. Jeszcze raz zaznaczę, że w ramach testu prowadzenie bloga, darmowa platforma jest OK. Na dłuższą metę nie ma kompletnie sensu, bo więcej się traci niż zyskuje.

Blog na WordPress.com – Plusy i Minusy

[table id=14 /]

Blog na Blogger.com – Plusy i Minusy

[table id=15 /]

WordPress.com VS Blogger.com – Werdykt

Wordpress vs Blogger

Nokaut w pierwszej sekundy, pierwszej rundy. Blogger wygrywa. Ma znacznie więcej plusów niż WordPress.com . Ostatni raz się powtórzę, że darmowa platforma jest dobrym sprawdzeniem przed wydaniem pieniędzy na domenę czy hosting pod bloga. Im więcej czasu na niej spędzisz, tym trudniej będzie się przenieść z małymi stratami.

Nie masz co się też zbytnio napalać, bo niezliczoną ilość razy słyszałem od innych osób jak to zaraz odpalają bloga i będą go systematycznie prowadzić. Ja kilka lat się zbierałem nim powstało przemyslanezarabianie.pl które „w miarę” systematycznie prowadzę od dnia powstania choć nie zarobił jeszcze nawet 1 grosza 🙂

Mam nadzieję, że ten artykuł pomoże ci podjąć decyzję o wyborze założenia bloga. Pamiętaj, że jeżeli coś jest za darmo, to w 99,99% jest ukryte dno, którego odkrycie jest już bardzo kosztowne.

Hola!Hola! A gdzie informacja jak założyć tam bloga?

Do założenia darmowego bloga, na Blogger.com będziesz potrzebował rozbudowanej instrukcji:

 1. Umiejętność czytania i pisania – Po kliknięciu w „Zaloguj się” na platformie Blogger użyjesz aktualnego konta Google lub stworzysz nowe. Wszystko jest w języku polskim, bez zbędnych wodotrysków. Przechodzisz punkt po punkcie, a 5 minut później masz już gotowego bloga

Szczerze to jeśli liczyłeś na filmik czy szczegółową instrukcję o tym jak darmowy blog powstaje, to znaczy że nawet nie sprawdzałeś czy jest to trudne. Lenistwo jest jednym z siedmiu grzechów głównych, a już poważnie daje do myślenia czy starczy ci chęci do prowadzenia bloga leniuszku 😛

4 Comments

  1. Michael OneDollar

   Dobrze jest mieć wdrożone 🙂

 1. Dawid

  Hej, własny blog to „inwestycja która wcześniej czy później się zwróci” nie wydaje mi się , myśle ze przynajmniej połowa blogów nie da rady zwrócić kosztów domeny i serwera, pozdrawiam

  1. Michael OneDollar

   Wydaje mi się że więcej niż połowa 🙂 Kwestia tego, że ogromna ilość blogów umiera po kilku miesiącach istnienia, bo nie przynosi hajsu. Inna sprawa, że blogerzy nie wiedzą jak pisać, aby generować rosnący ruch z wyników organicznych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *