Jak zamierzam przetrwać kryzys finansowy i jeszcze na tym zarobić

Jak zamierzam przetrwać kryzys finansowy
Jeśli chcesz to udostępnij :-)

Na lewym przedramieniu mam wytatuowaną sentencję „Galeatum sero dueli paenitet” czyli „Uzbrojonemu nie czas narzekać na wojnę”. Właśnie to co się teraz dzieje to wojna. Wojna o utrzymanie firmy. Wojna o zachowanie miejsca pracy. Wojna o zapewnienie rodzinie podstawowych środków do życia. To wojna na którą wiele firm i osób nie było kompletnie przygotowanych (posiadać poduszki finansowej) .

Nie ma teraz znaczenia dlaczego nie udało ci się takiej poduszki finansowej zbudować. Sam miałbym ogromne problemy, gdyby ten kryzys przyszedł w 2011 roku jak dopiero zaczynałem prowadzić biznes. Fakt jest taki, że bez oszczędności zamiast komfortu psychicznego jest strach, bezradność i panika. Sprawdź jak ja zamierzam przetrwać kryzys finansowy i jeszcze na tym zarobić 🙂 .

Grunt to się nie poddawać i wziąć sprawy w swoje ręce

Twoja firma przestała działać, albo notuje dużo mniejsze zyski niż przed wybuchem pandemii koronawirusa? Możliwe, że stracisz pracę, bo firma w której pracujesz nie zarabia? W takiej sytuacji są setki tysięcy jak nie miliony ludzi tylko w Polsce. To nie kryzys krajowy, tylko globalny i wiele branż czekają dużo gorsze czasy, które zweryfikują umiejętności prowadzenia biznesu jak i rynek pracownika.

Wielu moich klientów wstrzyma bądź mocno zredukuje budżet na marketing internetowy i doskonale zdaję sobie z tego sprawę. Mam wybór: Przeczekać sytuację z racji posiadania poduszki finansowej albo przestań użalać się nad tym, na co nie mam wpływu i zacząć działań. Nie wiem jak Ty, ale ja uwielbiam zarabiać pieniądze i zawsze są sposoby które to umożliwiają.

#Zostańwdomu nie oznacza, że masz nic nie robić

Mnóstwo możliwości czeka na Ciebie w domu:

 • Podszkolić znajomość języków obcych
 • Zwiększyć swoje kwalifikacje poprzez szkolenia online/kursy
 • Opracować plan działania biznesu po zakończeniu pandemii

Ja po godzinach pracujących szlifuję stronę Pozycjonerzy24.pl która powstaje specjalnie po to, abym generowane zyski z wiedzy marketingowej mógł wliczać do mojego skarbca (Jako Michael OneDollar). Jeszcze daleka droga nim strona zostanie w pełni ukończona. Akurat w mojej branży, konkurencja wie jak ważna dla Google jest treść i trzeba się napocić żeby im dorównać.

strona pozycjonerzy24

Nie zamierzam czekać do ukończenia strony, tylko będę ją jednocześnie delikatnie pozycjonował na mniej popularne słowa kluczowe. W ten sposób zyskam w miarę szybko widoczność, która pozwoli mi zwiększyć zyski. Proste? Proste! To tylko jedna z kilku witryn dotyczących marketingu które w najbliższym czasie chcę odpalić.

Pamiętaj że pieniądz zaoszczędzony to pieniądz zarobiony

W zeszłym roku ostro zaciskałem pasa. W tym roku właśnie chciałem więcej podróżować, aby nagrodzić się za oszczędny tryb życia. Od 20 do 30 marca miałem zaplanowany urlop… Jak wyszło to chyba oczywiste. Chyba już nikt nie ma złudzeń, że nadchodzi gorszy okres dla firm i osób prywatnych. Jest to nieuniknione i trzeba nauczyć się ograniczać zbędne wydatki.

Tutaj muszę polecić Ci książkę Finansowy Ninja która krok po kroku nauczy Cię jak można zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy. To obowiązkowa lektura dla osób które chcą nauczyć się przemyślanego zarządzania swoimi finansami, co w obecnych czasach bardzo się przyda.

Finansowy NinjaMichał Szafrański jest ekspertem od oszczędzania pieniędzy. Jego wiedza i doświadczenie w tej tematyce jest ogromne. Jako Michael OneDollar nie dorastam mu do pięt, ale staram się wprowadzać zawarte w książce zalecenia.

Od siebie mogę doradzić Ci oszczędzanie na zakupach domowych – Przemyślane zakupy pozwalają mi zredukować ilość żarcia która trafia do śmietnika. Kupując produkty z wcześniej przygotowanej i przemyślanej listy, wiesz że nie wydajesz pieniędzy na zachcianki, które bardzo często są drogie i można się bez nich obejść.

Jak zarobić na globalnym kryzysie finansowym?

 • Dowóz zakupów spożywczych do domu – Wszystkie sklepy internetowe są obładowane pod sam sufit. Możesz za określoną opłatą zrobić zakupy i dostarczyć pod wskazany adres (Osoba przesyła kwotę i listę zakupów. W razie braku danych produktów, kontakt telefoniczny albo zwraca niewykorzystaną kwotę). 
 • Korepetycje online/języki obce online – Dużo dzieciaków ma zaległości lub problemy z programem w związku z przerwaniem standardowego nauczania. Do tego od groma ludzi siedzi w domach i chciałoby poprawić języki obce. Masz wiedzę? Zacznij ją sprzedawać!
 • Szycie maseczek – Zapotrzebowanie ogromne, a produktów brak. Nie ma co tutaj przesadzać z marżą, bo to produkt teraz niesamowicie potrzebny i jak już chcesz na tym zarabiać to bez szaleństwa.
 • Inwestowanie na giełdzie – Ceny akcji mocno spadły, a więc jak tylko skończy się pandemia koronawirusa jest duża szansa na odbicia i duży zarobek. Ja standardowo z początkiem kwietnia zamierzam dokupić akcje spółek, żeby wyrównać ich średnią cenę. Na razie przez to jestem na grubym minusie na giełdzie, ale nie przejmuję się zbytnio 🙂 W końcu inwestują długoterminowo.
 • Nieruchomości (wielka niewiadoma) – Nie mam pojęcia jak sytuacja wpłynie na wartość nieruchomości, ale coraz więcej pojawia się ogłoszeń z wynajmem nieruchomości. Jakbym miał obstawiać, to spodziewam się spadków cen wynajmu i samej wartości nieruchomości. Czas pokaże czy mam rację

Jeżeli chodzi o mnie, to tylko giełdę biorę pod uwagę odnośnie zarabiania w czasie kryzysu finansowego. Dużo więcej czasu i energii poświęcam na szukaniu możliwości zarabiania po globalnym kryzysie. Codziennie analizuję różne scenariusze tego co będzie miało największy sens i na czym uda się najwięcej zarobić.

 • Na co w pierwszej kolejności po kryzysie wydadzą pieniądze firmy i osoby prywatne?
 • Jakie usługi i produkty będą cieszyć się stopniowym wzrostem popularności po kryzysie?
 • Czego mogą chcieć osoby wyciągające wnioski z globalnego kryzysu gospodarczego?

I to wszystko w perspektywie trzech miesięcy, pół roku, roku, dwóch lat – Masakryczna ilość danych opartych wyłącznie na przypuszczeniach, ale już jakieś tam wnioski się pojawiają, które w ostatecznym rozrachunku pozwolą mi zarobić na tym globalnym kryzysie finansowym. Jak już podejmę ostateczną decyzję co do planu to oczywiście się z tobą podzielę moim kierunkiem działania.

Czego mnie nauczyła pandemia koronawirusa?

Pisane 27.03.2020 więc może coś jeszcze się zmienić

 • Rząd nie ogarnia różnicy pomiędzy przychodem a dochodem (Warunki nie płacenia składku ZUS) – Szczyt debilizmu, bo firma może generować i 100 000 zł przychodu miesięcznie, a mieć dochód w wysokości 2 tysięcy złotych. Już długo rozważałem przeniesienie się do kraju bardziej sprzyjającego przedsiębiorcom, a to kolejny argument.
 • Pewny biznes to biznes pierwszej potrzeby – Obecna sytuacja pokazuje które branże są odporne na pandemię. Lekarz, weterynarz, apteki, spożywka (jedzenie i woda) – To branże, które muszą działać bez względu na sytuację.
 • Zawsze trzeba mieć poduszkę finansową – Minimum trzeba mieć odłożone środki na pół roku życia bez generowania żadnych zysków. Idealnie jak jest to rok lub dłużej. 
 • Firmom przyjdzie za tą walkę zapłacić – Pamiętam lata temu jak VAT podniesiono „na chwilę” z 22 na 23% 🙂 Stawiam lewe jajo, że kwestią czasu jest wprowadzenie nowych „danin” czy podatków, które mają ratować Polską gospodarkę. Nie będzie to od razu, ale jestem pewny że się pojawi jakiś genialny pomysł.

Trudne czasy wymagają podejmowania trudnych decyzji mordko. Wszyscy odczują w większym/mniejszym stopniu pandemię koranowirusa i trzeba będzie się przystosować do nowej sytuacji. Życzę Ci przede wszystkim zdrowia, bo hajs i tak ogarniesz – Wcześniej czy później. Większy czy mniejszy.


Jeśli chcesz to udostępnij :-)

One Comment

 1. Laura

  Spoko artykuł. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *