Jaki wybrać hosting pod bloga

wybór hostingu

Decydując się na bloga pod własną domeną, konieczny jest hosting. W tłumaczeniu dla zupełnie zielonych: „Hosting to dom bloga. To właśnie na hostingu znajdują się zdjęcia, treści i wszystko dzięki czemu można do niego dotrzeć online”. Znalezienie hostingu to nie problem, bo ofert jest od groma. Problemem jest znalezienie takiego, który jest tani, szybki i wystarczy na długi czas jego istnienia. Od kilku dni ten blog jest właśnie na takim hostingu, więc – jak mam w zwyczaju – mogę polecić to, co się sprawdza u mnie.

Przy wyborze hostingu królują trzy pytania, więc od nich zacznę:

  • Za ile i czemu tak drogo? Nie zagwarantuję wam, że ten jest najtańszy. Dostałem polecenie od przyjaciela, który ogarnia programowanie stron w dużo większym stopniu niż ja, i tam trzyma swoich klientów. Ja za swój hosting płacę 59zł netto rocznie i uważam, że to tanio biorąc pod uwagę przestrzeń i szybkość: 10 GB powierzchni SSD, 100 GB transferu rocznie, 10 baz danych, 10 kont email i 10 podpiętych domen. Trzymam na nim tylko ten blog i chodzi bardzo dobrze, jak na fakt, że jeszcze konkretnie nie przysiadłem nad poprawą jego prędkości.
  • Wsparcie techniczne jest? Tutaj już nie jest tak tanio, bo za administrację hostingiem trzeba zapłacić 199,00 zł netto rocznie. Jeżeli bloga masz na WordPress’ie to nie opłaca się wykupować administracji. Systematyczne aktualizowanie wtyczek. regularne kopie strony i tyle. Akurat w przypadku bloga (a już jego początków) administracja to wywalanie pieniędzy w błoto i to choćby była za 25 zł netto.
  • Nie umiem zmienić hostingu, ile to kosztuje? Nie sprawdzałem jak to wygląda u konkurencji, ale chyba w większości jest jak tutaj, czyli usługa bezpłatna. Do tego jeśli przenosisz stronę przed wygaśnięciem obecnego hostingu, możesz dostać do 6 miesięcy ważności usługi gratis. Ogólnie fajny akcent wpływający na szybkość podjęcia decyzji. Przy przeniesieniu tego bloga z poprzedniego hostingu nie zawracałem im dupy, bo to 5 minut roboty. Nie chciało mi się czekać, ale dla osób bez wiedzy jest to zawsze jakieś rozwiązanie.

Jeszcze trochę pobuduję napięcie. Poniżej zamieszczę kilka screenów jak wychodziła prędkość tego bloga na poprzednim hostingu.

poprzedni hosting - komputery
poprzedni hosting – komputery
poprzedni hosting - komórki
poprzedni hosting – komórki

Nie jest super. Nie jest tragicznie. Jakbym przeprowadził optymalizację pod kątem szybkości, to bym doszedł w obu urządzeniach do ok. 80 punktów na 100. Kiedyś napiszę jak się przyśpiesza WordPress’a, krok po kroku pokazując jak dana modyfikacja wpłynęła na poprawę punktów. Kiedyś, bo nie mam tego w najbliższych planach, więc nie będę rzucał słów na wiatr.

Prędkość bloga na obecnym hostingu.

aktualny hosting - komputery
aktualny hosting – komputery
aktualny hosting - komórki
aktualny hosting – komórki

Gołym okiem widać, że obecny „dom” bloga przemyslanezarabianie.pl wypada lepiej niż poprzedni. Nie podam poprzedniej nazwy hostingu, bo finalnie nie jest on zły. Tam miałem bardziej hosting pod SEO, a tam trochę inne czynniki były dla mnie istotne. Ten pod bloga nadaje się lepiej, choć największym minusem jest brak instalacji WordPressa z panelu administracyjnego. Trzeba to zrobić po staremu, czyli przez FTP. W necie jest dużo przejrzystych poradników jak przenieść w ten sposób WordPressa.

Koniec budowania napięcia. Czas wyjawić jaki hosting na bloga poleca Michael OneDollar.

hosting the Camels
hosting The Camels

Wszystko co istotne już zostało napisane. Fani Władcy Pierścienia uśmiechną się patrząc na hasło reklamowe. Mi się od razu pojawił szeroki banan na ustach. Podsumowując w skrócie cały artykuł: Jeśli szukasz taniego i dobrego hostingu pod bloga, to ten spokojnie Ci wystarczy.

Wypróbuj hosting w TheCamels.org.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *