Kalendarz jest kluczem w moim zarządzaniu czasem

życie pod kalendarz

Ostatnio tyle się działo, że nie miałem kiedy przysiąść nad ważnym projektem oszczędzania w moim życiu. Optymalizacja czasu nie przynosi kasy bezpośrednio, ale pośrednio już ma kolosalny wpływ na zarobki. Stosowanie kalendarza – jak na razie, bo nigdy tak ostro go nie praktykowałem – to znaczące ułatwienie w życiu prywatnym i biznesowym, choć standardowo są plusy i minusy.

Powrócę na chwilę wspomnieniami do sierpnia 2018 roku, żeby pokazać ci dlaczego zacząłem tak namiętnie stosować kalendarz. Miałem kolosalne problemy z porannym wstawaniem. Tak powstał projekt optymalizacja snu. Stwierdziłem, że przez weekendowe picie nie wychodzi mi w pełni poranne wstawanie. O ile w inne dni tygodnia jakoś szło, to poniedziałki były tragiczne. „Rzucam picie i zobaczę czy w tym tkwił problem” – I jak powiedziałem, tak zrobiłem. O tym jak wygląda teraz sen, będzie grubsza aktualizacja 23 grudnia, ale w skrócie JEST ZAJEBIŚCIE. Spokojnie starczy mi czasu na rozwój firmy, pozyskiwanie nowych Klientów, szkolenia czy tworzenie i rozwój projektów jako ja czy jako Michael OneDollar.

Mój dzień stał się bardzo długi. Mając długi dzień, można zrobić mnóstwo rzeczy. Mnóstwo rzeczy do zrobienia, to duży bałagan jak się tego nie poukłada. I w tym miejscu gasną światła, zapalają się reflektory i pojawia się… Kalendarz Google. Już wcześniej z niego korzystałem, ale w dużo mniejszym stopniu. Teraz mam zaplanowany czas na długo do przodu. Standardowo są plusy i minusy takiego życia pod kalendarz:

Minusy życia z kalendarzem

minus

Jak się za bardzo na nim skoncentrujesz, a zapomnisz dodać do niego ważną informację to i tak o czymś zapomnisz. Dlatego w sytuacjach braku dostępu, wspieram się dyktafonem i notatkami które każdego dnia nanoszę na kalendarz

minus

Nie ma miejsca „teoretycznie” na jakieś spontaniczne decyzje. Po prostu mam uwzględniony w kalendarzu, czas na nieprzewidziane okoliczności + uwzględniam możliwe obsuwy w czasie na zadaniach. No ale dla wielu osób brak spontanicznych decyzji to minus.

minus

Trzeba być zajebiście asertywnym i konsekwentnym. Przynajmniej mi z początku było zajebiście ciężko wyjść z fajnej imprezy, bo JUŻ CZAS wracać do domu i kłaść się spać. 

Plusy życia z kalendarzem

plusZ dużym wyprzedzeniem wiem wszystko. Wiadomo, że nie da radę przewidzieć wszystkiego i niekiedy trzeba olać kalendarz. Tylko takie sytuacje są wyjątkowe i bardzo ważne.

plus

Mam czas na życie biznesowe i prywatne – Dużo pracuję, ale mam też czas spotkać się z kumplem, wyjść do kina czy wieczorkiem poczytać książkę. W kalendarzu jest to po prostu „Czas wolny” i mogę go przeznaczyć na co tylko chcę 🙂

plus

Już nie ma sytuacji, że z kilkoma osobami jestem umówiony na ten sam dzień czy zarywam nockę, żeby nadgonić robotę bo coś tam wypadło. Jak wpadnie extra robota i na szybko, to mam na to zaplanowany czas.

plusOszczędności – Wiem z dużym wyprzedzeniem co i jak, a więc mam mnóstwo czasu na weryfikację atrakcyjnych ofert. Mogę poczekać na ostatni dzień. Nie muszę. Decyzja należy do mnie, a nie do „o kur**! Zapomniałem”.

Dla jednego będzie więcej minusów. Dla drugiego więcej plusów. Mi życie z kalendarzem odpowiada. Z biegiem czasu wiadomo, że może pojawić się więcej minusów niż plusów (i odwrotnie) ale to zobaczymy. Na razie bardzo krótko żyję w ten sposób i ciężko oszacować długie skutki takiego trybu życia.

Czy kalendarz u każdej osoby ma sens?

Sprawdzi się u każdego, ale nie każdy musi czuć potrzebę jego prowadzenia. Niektórzy potrafią wszystko poukładać sobie w głowie. Dla takich osób prowadzenie kalendarzu to marnotrawstwo czasu. Twój dzień nie jest zbytnio rozbudowany? Wolisz skupić się tylko na tym co jest dzisiaj czy jutro, a dalej to już się zobaczy co przyniesie życie? To też nie potrzebny ci kalendarz. Takich przypadków jest dużo i każdy powinien indywidualnie stwierdzić czy stosowanie kalendarza ma sens czy nie.

U mnie kalendarz po prostu – jak do tej pory – się sprawdza

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *