przemyslanezarabianie-logo

Nie zawsze na giełdzie jest się na plusie

Data publikacji:
23 kwietnia 2021

UWAGA - Transparentność przede wszystkim

Artykuł dotyczy mojego projektu inwestycyjnego - Inwestowanie na giełdzie. By niczego nie przegapić, zobacz wszystkie artykuły dotyczące tego projektu: Inwestowanie na giełdzie

Zakładając bloga, obiecałem Wam pełną transparentność. Pokażę jak teraz wygląda moja sytuacja na giełdzie. Nie jest różowo, bo w mniej niż miesiąc "straciłem" ponad 20 000 zł. Jak to się stało i dlaczego?

Giełda - jak każda inna inwestycja - wiąże się z ryzykiem. Nie ma żadnej gwarancji, że wyjdzie się na plus i nikt nigdy takiej gwarancji nie da. Jeszcze 25 marca wartość zakupionych akcji na giełdzie wynosiła 101 410,15 zł. Na dzień tworzenia tego artykułu, jestem więc "w plecach" dokładnie 22 391,23 zł.

Portfel na giełdzie - 25 marzec 2021 rok

25 marca 2021 roku mój portfel na giełdzie miał rekordową wartość. Uśmiech od ucha do ucha 🙂 . Gdybym tego dnia zamknął wszystkie pozycje i wypłacił zgromadzone środki, to przez 2 lata i 7 miesiącach osiągnąłbym zwrot z inwestycji na poziomie ok. 78%. Roczna stopa zwrotu wynosi więc ok. 30% - MEGA ZADOWALAJĄCY WYNIK, ale bawimy się dalej, i 23.04.2021 roku tak wygląda sytuacja:

Portfel na giełdzie - 23 kwiecień 2021 rok

Piękna, bijąca po oczach czerwień od góry do dołu. W niecały miesiąc wartość akcji w portfelu zmalała o 22 391,23 złote. Jakbym teraz zamknął wszystkie pozycje i wypłacił środki, to... miałbym o 1855,40 złotych mniej niż zamknąłem rok 2020 🙂 . Czy okazuje się, że inwestowanie na giełdzie nie jest dla mnie opłacalne?

Symulacja wyjścia z giełdy w tym momencie

Gdybym w tym momencie wyszedł z giełdy, to byłbym na plusie "tylko" 32 419,81 złotych. Daje to roczną stopę zwrotu w wysokości 22,5%. Jak dla mnie jest to ciągle bardzo dobry wynik i moja najlepsza inwestycja, biorąc pod uwagę poświęcony czas. Nie zamierzam jeszcze baaaaaaardzo długo opuszczać świata giełdy, bo nie jest to dla mnie inwestycja na krótko.

Gdybym wszedł na giełdę miesiąc temu, bo byłbym na ogromnym minusie. Inwestowanie na giełdzie jest bardzo ryzykowne i nie jedna osoba utopiła tam majątek całego życia. Ten artykuł nie jest zachętą, a przestrogą dla tych, którzy myślą, że to taka super pewna inwestycja.

Może się okazać, że dalej wszystko będzie lecieć w dół i zamiast zysku będzie strata? Jeśli tak będzie, to po prostu doinwestuję ten projekt inwestycyjny i zacznę uśredniać cenę akcji (po wcześniejszej solidnej analizie). Już miałem większe spadki na giełdzie i - szczerze mówiąc - wcale mnie to nie rusza. Jestem cierpliwy jak żółw, a jeżeli stracę 100% zainwestowanego kapitału, to trudno. Znam ryzyko i z pełną świadomością je akceptuję.

Po co to pokazuję?

Wszędzie gdzie się nie obejrzę, to atakują mnie "gwarancje" świetnych inwestycji o wysokiej stopie zwrotu. NIE ISTNIEJE COŚ TAKIEGO JAK W 100% PEWNA INWESTYCJA Z DUŻĄ STOPĄ ZWROTU. Zawsze coś może pójść nie tak i zamiast zarobić fajne pieniądze, się je straci. Taka jest prawda i radzę zachować ostrożność i zdrowy rozsądek.

Będę chciał na blogu częściej pokazywać "czarną stronę" inwestowania. Nieruchomości, kryptowaluty, giełda, złoto, grunty, itd. - Na wszystkim można stracić pieniądze. To ryzyko można zmniejszyć różnymi sposobami, ale i tak - powtarzam jeszcze raz - nie ma gwarancji, że uda się na danej inwestycji zarobić. Pamiętaj o tym.

TEN ARTYKUŁ NIE JEST REKOMENDACJĄ TYLKO WŁASNĄ OPINIĄ. KAŻDA INWESTYCJA WIĄŻE SIĘ Z UTRATĄ CZĘŚCI LUB CAŁOŚCI ZAINWESTOWANYCH ŚRODKÓW FINANSOWYCH. INWESTUJESZ NA WŁASNE RYZYKO I NIE PONOSZĘ ZA TO ŻADNEJ ODPOWIEDZIALNOŚCI.

Sprawdź mój blog o marketingu 

Michał Lembicz
Prowadzę tego bloga od 1 sierpnia 2018 roku. Potrzebowałem motywacji do zmian na tle zarówno biznesowym jak i osobistym. Czy wyciągniesz z bloga jakieś wartości dodatnie? Nie wiem, ale super jak znajdziesz dla siebie coś wartościowego.

Skomentuj

Zobacz więcej o inwestycji: Inwestowanie na giełdzie

5 marca 2021
Ile zarobiłem na giełdzie w 2020 roku - jakie dalsze plany?

Na giełdzie w całym 2020 roku zarobiłem 28 027 złotych i 21 groszy. Zresztą główne zdjęcie w artykule pochodzi z PIT 8C, aby nie było że liczby wyssałem z kosmosu. Co dalej? Ile chciałbym zarobić na giełdzie w 2021 roku? Mamy początek marca 2021 roku, a mój bilans na giełdzie prezentuje się następująco: W artykule […]

24 stycznia 2020
W 2019 roku na giełdzie zarobiłem 25,9%. W 2018 zarobiłem 22,45% - Można? Można!

Ostrzeżenie! Ostrzeżenie! Powyższy tekst jest wyłącznie moją opinią. Nie zachęcam do inwestowania na giełdzie, bo wiąże się to z utratą części lub całości włożonego kapitału.

5 lutego 2021
Inwestowanie na giełdzie w 2021 roku

Nie jestem profesjonalnym inwestorem. Znam tak naprawdę podstawy podstaw. W tym roku założyłem, że na giełdzie powinienem zarobić ok. 30 000 złotych poświęcając na to łącznie ok. 28 godzin. Jak zamierzam to zrobić? W co mam zainwestowane pieniądze? Na wstępie standardowo: To nie jest rekomendacja. Każdy inwestuje pieniądze na własną odpowiedzialność i musi liczyć się […]

Sprawdź także pozostałe artykuły

11 sierpnia 2020
Na pożyczkach społecznościowych zarobiłem już 570 złotych

Zarabianie na pożyczkach społecznościowych cały czas się rozwija. Kolejna osoba zdecydowała się wejść w tą inwestycję korzystając z zamieszczonego przeze mnie linka, dzięki czemu ona i ja otrzymaliśmy bonus (30 euro, a więc osoba zainwestowała min. 2500 euro w przeciągu pierwszych 30 dni). Nie wiem czy to czyta, ale serdecznie dziękuję. Pieniądze z tego bonusu już trafiły oczywiście na […]

7 sierpnia 2020
Czy czeka nas wielki kryzys gospodarczy w najbliższej przyszłości

Kryzys gospodarczy kojarzy się jakoś słabo no nie? Stopa życia ulega gwałtownemu pogorszeniu. Problem ze znalezieniem jakiejkolwiek pracy za nędze wynagrodzenie. Schabowe można zobaczyć tylko w snach i to byłby koszmar, bo po przebudzeniu sukcesem będzie jakiekolwiek jedzenie. Nie jest to przekoloryzowane, ale mam nadzieję że jak najmniej ludzi odczuje tak mocno ewentualny kryzys gospodarczy. Nie […]

4 grudnia 2020
Lenistwo - Wróg czy przyjaciel zarabiania?

Każdy ma lepsze i gorsze dni. Czasem tak rozsadza mnie energia, że mógłbym odkręcić dwa słoiki z ogórkami (bez przerwy) 🙂 . Czasem dopada mnie lenistwo i najchętniej cały dzień przeleżałbym w łóżku oglądając film za filmem. Lenistwo jest wrogiem czy przyjacielem zarabiania pieniędzy? Pojęcie lenistwa bardzo mądrze definiuje Wikipedia: "Lenistwo – stan ducha, powodujący zaniechanie jakiegoś […]

© 2018-2021. Prawa autorskie zastrzeżone. Informuję, że treści zawarte na blogu są wyrazem moich osobistych podglądów i nie stanowią „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Polityka prywatności Rodo i plików cookies
crossmenuarrow-right-circle