przemyslanezarabianie-logo

Pozycjonowanie bloga WordPress - Jak? Dlaczego? Ile kosztuje?

Data publikacji:
16 grudnia 2019

UWAGA - Transparentność przede wszystkim

Artykuł dotyczy mojego projektu inwestycyjnego - Pozycjonowanie w Google. By niczego nie przegapić, zobacz wszystkie artykuły dotyczące tego projektu: Pozycjonowanie w Google

Każdy bloger prędzej czy później zaczyna się zastanawiać nad metodami mogącymi zwiększyć ruch na blogu. W końcu im więcej czytelników, tym większe możliwości zarobkowe. Jest wiele metod które pozwalają na poprawę ruchu na blogu, a jedną z najskuteczniejszych jest właśnie pozycjonowanie bloga, a ja pokażę Ci na przykładzie bloga PrzemyslaneZarabianie.pl jak powinno wyglądać pozycjonowanie i dlaczego jest ono tak istotne.

Pozycjonowanie tego bloga jest dopiero w początkowej fazie, bo czeka mnie napisanie jeszcze kilku artykułów z dużym potencjałem zarobkowym nim zajmę się tym na poważnie. Nie mniej jednak, nawet delikatne działania pozwoliły poprawić ruch z wyników organicznych o kilka tysięcy procent względem zeszłego roku.

Widoczność bloga w Google a korzyści

Im wyżej blog się znajduje w wyszukiwarce Google, tym generuje większą liczbę odwiedzin - Proste. Od wielkości ruchu ważniejsza jest jego jakość. Jeden z pierwszych artykułów jakie napisałem na blogu Ile kosztuje mnie i tak naprawdę kosztuje utrzymanie kota jest widoczny na słowo kluczowe "Ile kosztuje utrzymanie kota" na 4 pozycji, a msc. 140 osób wpisuje to słowo kluczowe.

Mimo wysokiej pozycji na to słowo kluczowe, nie ma dla mnie zbyt wielu możliwości zarobkowych. Może kiedyś zamieszczę tam produkty z porównywarki Ceneo, żeby artykuł generował jakiekolwiek pieniądze, ale zyski będą znikome. Pozostaje mi tylko cieszyć się z tego, że zawsze to jakiś dodatkowy ruch na blogu i tyle.

Uzyskując widoczność na słowa kluczowe w mojej branży (finanse) mam możliwości uzyskania korzyści finansowych, i zakładam że z Twoim blogiem jest tak samo. Nie ważne czy prowadzisz bloga modowego, technologicznego, motoryzacyjnego czy osobistego. Uzyskując widoczność w Google na wartościowe dla Ciebie słowa kluczowe otwierają się możliwości fajnego zarabiania na blogu.

O sposobach zarabiania na blogu dowiesz się wchodząc w kategorię zarabianie na blogu, gdzie pokazuję metody zarabiania na przykładzie bloga PrzemyslaneZarabianie.pl . Na razie nie mam czym się pochwalić, ale w przyszłym roku pojawią się kluczowe dla zarobków artykuły i wtedy pozycjonowanie pójdzie pełną mocą.

Blog na WordPress'ie a innym silniku - Czy ma to znaczenie?

WordPress posiada mnóstwo darmowych wtyczek ułatwiających optymalizację bloga, co wpływa na pozycjonowanie. Dlatego tak wiele osób prowadzi bloga właśnie na tym silniku, ale spokojnie możesz prowadzić bloga na innym. Dużo ważniejsze od silnika bloga jest jakość artykułów. Pisząc słabo lub tylko dla osiągnięcia korzyści finansowych, ciężko będzie utrzymać czytelników przy sobie.

Jak dopiero się zastanawiasz nad wyborem silnika pod swój blog, to polecam WordPress'a bo nie jest skomplikowany i nie wymaga posiada żadnej tajemnej wiedzy. Blogger od Google jest też całkiem przyjemny i dość dobrze się go wbija na wysokie pozycje. Odpuściłbym sobie wszelkie dedykowane rozwiązania, bo nie ma sensu wymyślać koła od nowa.

Jak pisać artykuły, aby ułatwić pozycjonowanie bloga

O pisaniu artykułów, które spodobają się zarówno czytelnikom jak i wyszukiwarce Google mógłbym napisać książkę. Mój proces tworzenia artykułów wygląda tak:

 • Znalezienie tematu artykułu - Nie bez powodu na blogu nie piszę na razie o kredytach czy lokatach. Te tematy zawierają słowa kluczowe o bardzo wysokiej konkurencji, a więc ich utworzenie nie da mi (w tym momencie) wielu korzyści. Szukam tematów dzięki którym niedużym nakładem finansowym będę mógł wypozycjonować bloga, lub sama jakość artykułu pozwoli osiągnąć wysokie pozycje.
 • Określenie głównych i pobocznych słów kluczowych - Rozpisuję sobie frazy, które powinny w logicznej formie pojawiać się w artykule, aby mógł być pod nie widoczny w wyszukiwarce Google.
 • Jakie korzyści otrzymam z utworzenia artykułu - Oprócz zwiększenia ruchu na blogu czy mogę "wycisnąć" z niego coś jeszcze? Podpiąć program partnerski? Pozyskać Klienta na usługę? Tworząc ten artykuł, mogę pozyskać Klienta, który będzie chciał zlecić mi pozycjonowanie bloga, bo samemu nie będzie chciał się tym zajmować. Dodatkowo zamieszczam w programach z których sam korzystać w procesie pozycjonowania linki afiliacyjne.
 • Jakie cechy musi zawierać artykuł - Długość, liczba zdjęć, ilość nagłówków, pogrubienia, podkreślenia itd. Te wszystkie informacje otrzymuję korzystając z genialnego narzędzia jakim jest SurferSeo.To narzędzie genialnie wszystko analizuje, a później sprawdza czy mój artykuł jest tak dobry jak konkurencji czy jeszcze coś muszę poprawić. Przez to proces pisania jest znacznie dłuższy, ale w perspektywie czasu po prostu się to opłaca.

Przejście przez te wszystkie punkty jest potwornie czasochłonne, ale niestety konieczne jeśli myślisz poważnie o blogowaniu. Skoro już siadasz do pisania, to niech ten artykuł osiągnie maksymalny potencjał. Szybko zauważysz, że wysokiej jakości artykuły genialnie wpływają na pozycjonowanie bloga WordPress czy innym silniku.

Odpowiedni dobór fraz to podstawa w pozycjonowaniu bloga

W każdej branży są trudne i łatwe słowa kluczowe. Dla mnie trudne jest zarabianie w internecie - 6600 wyszukiwań miesięcznie, a potencjał zamiany tego ruchu w pieniądze ogromny. Nim osiągnę widoczność na to trudne słowo kluczowe, zajmę się tymi łatwiejszymi (ale mającymi też potencjał). W tym artykule brałem pod uwagę takie słowa kluczowe:

 • Pozycjonowanie bloga - 480 wyszukiwań msc.
 • Pozycjonowanie WordPress - 320 wyszukiwań msc.
 • WordPress pozycjonowanie - 170 wyszukiwąń msc.
 • Jak pozycjonować bloga - 70 wyszukiwań msc.

Z samych tych słów kluczowych, uzyskanie wysokich pozycji powinno teoretycznie zwiększyć ruch na blogu o 1030 użytkowników miesięcznie. Część z nich będzie szukać wskazówek dotyczących pozycjonowania bloga, a niektórzy stwierdzą że wolą zlecić tą czynność mojej firmie i skoncentrować się wyłącznie na pisaniu - Bez względu na decyzję czytelników i tak uzyskam wartość dodatnią dzięki odpowiedniemu wyborowi słów kluczowych pod artykuł.

Istnieje kilka narzędzi ułatwiających wybór słów kluczowych do artykułu:

 1. SurferSeo- Oprócz analizy wyglądu artykułów pozwala znaleźć głównie i poboczne słowa kluczowe. To kolejny powód dla którego warto zainwestować w to narzędzie.
 2. Senuto - Korzystam z niego kilkanaście razy dziennie. Prześwietlasz konkurencję i wiesz na jakich frazach się znajduje, a później wprowadzasz te frazy do analizy słów kluczowych i gotowe.
 3. answerthepublic.com - Darmowe narzędzie, które też sprawdzi się do wyszukania dodatkowych słów kluczowych. Nie pokazuje niestety liczby wyszukiwań miesięcznie, ale zawsze coś.
 4. Google keywords planer - Darmowe narzędzie prosto od Google. Przydatne nie tylko w planowaniu kampanii reklam sponsorowanych.

Korzystam regularnie z pierwszych dwóch narzędzi i je polecam, bo są po prostu genialne. Jak w przypadku genialnych softów bywa, są to dość drogie narzędzia, ale pozwalają zaoszczędzić mnóstwo czasu na przygotowanie profesjonalnego pod pozycjonowanie artykułu na bloga.

Działania wewnętrzne wpływające na pozycjonowanie bloga

Mając już utworzony genialny artykuł, możesz go dodatkowo wzmocnić poprzez działania wewnętrzne:

 • W innym artykule który zajmuje wysokie pozycje dodaj link do tego artykułu - Dobrze jak są ze sobą powiązane tematycznie. Odnośnik dodaj w formie tytułu artykułu, aby wyglądało to naturalnie.
 • Boxy z artykułami - Możesz w stópce utworzyć BOX z najnowszymi 2-3 artykułami. W ten sposób ze wszystkich artykułów będzie ona wzmacniany.
 • Link z komentarza - W innym artykule możesz zamieścić komentarz z linkiem do nowo utworzonego artykułu pod warunkiem że odpowiada na pytanie czytelnika.

Im więcej odnośników na Twoim blogu prowadzi do nowo utworzonego artykułu tym lepiej. Ja na swoim blogu mam sekcje w prawym boksie "najczęściej odwiedzane" aby wzmacniać również te, które opublikowałem kiedyś tam, ale generują fajny ruch. Dobrze rozplanowane linkowanie wewnętrzne pozwoli Ci zredukować koszty na działania zewnętrzne związane z pozycjonowaniem bloga.

Pozycjonowanie bloga - co możesz zrobić samemu?

Nie mając wiedzy i doświadczenia w pozycjonowaniu, ograniczyłbym działania do:

 • Fora internetowe - Rejestrujesz się na forach z możliwością pozostawienia odnośnika do swojej strony. Niech to nie będzie profil widmo, tylko co jakiś czas udzielaj się na forum.
 • Komentarze na blogach - Wiele blogów pozwala zamieścić link do swojej strony/bloga. Fakt, że jest to link nofollow, ale takie też są potrzebne do zachowania równowagi.
 • Portale społecznościowe - Możesz zamieszczać linki na Facebooku czy Twiterze do swoich artykułów. Nie ma to gigantycznego wpływu na pozycje, ale to dodatkowe źródło ruchu

I na tym był poprzestał. Dużo początkujących blogerów przesadza z ilością linków w postaci słów kluczowych lub wykupuje publikacje w miejscach które znacznie bardziej szkodzą niż pomagają. Zawsze to jednak działania, które powinny wpłynąć na poprawę widoczności bloga w Google.

Ile kosztuje pozycjonowanie bloga WordPress?

Każda firma świadcząca usługi marketingowe ma swoje stawki. Moja rozpoczyna współpracę za minimum 1000 zł netto miesięcznie, ale zdaję sobie sprawę, że dla początkujących blogerów jest to bardzo duża suma. Dlatego tylko dla czytelników mojego bloga oferta ograniczona ilościowo!

 Pierwszych 30 blogerów otrzyma pozycjonowanie bloga za 500 zł netto miesięcznie

 • Opracujemy strategię marketingową.
 • Na początku każdego miesiąca otrzymasz szczegółowy raport z naszych działań.
 • Kwartalnie otrzymasz rozbudowany raport pokazujący efekty naszej współpracy.

Tutaj zaznaczę, że kwota jest przeznaczana na działania zewnętrzne. Jeżeli blog wymaga działań wewnętrznych (optymalizacja) to zostanie ona osobno wyceniona, a koszt zależy wyłącznie od poświęconego przez moją agencję marketingową czasu. W przypadku blogów na WordPress'ie nie ma przeważnie dużo pracy, więc nie wyjdą to powalające na kolana sumy.

Pamiętaj, że działając przy takim budżecie nie oczekuj astronomicznych efektów. Poprawimy widoczność bloga w Google, a po pierwszym kwartale współpracy stwierdzisz, że wolisz zwiększyć budżet na pozycjonowanie, bo ma ono wpływ na Twoje zarobki. Ja do niczego namawiać ani przekonywać Cię nie będę.

Na koniec pokażę jak wygląda wzrost pozycji w TOP 10 bloga PrzemyslaneZarabianie.pl - Łącznie do tego dnia na pozycjonowanie zostało zainwestowane 780 zł netto.

Jeżeli chcesz, aby efekty pozycjonowanie bloga były podobne u Ciebie to skontaktuj się ze mną przez formularz kontaktowy. Pamiętaj, żeby w treści wiadomości podać koniecznie adres bloga, żebym mógł dokonać wstępnej analizy sytuacji. Jak chcesz pozycjonować na własną rękę, to mam nadzieję że zamieszczone w artykule informacje okażą się pomocne.

Sprawdź mój blog o marketingu 

Michał Lembicz
Prowadzę tego bloga od 1 sierpnia 2018 roku. Potrzebowałem motywacji do zmian na tle zarówno biznesowym jak i osobistym. Czy wyciągniesz z bloga jakieś wartości dodatnie? Nie wiem, ale super jak znajdziesz dla siebie coś wartościowego.

Skomentuj

Zobacz więcej o inwestycji: Pozycjonowanie w Google

24 stycznia 2020
W 2019 roku na giełdzie zarobiłem 25,9%. W 2018 zarobiłem 22,45% - Można? Można!

Ostrzeżenie! Ostrzeżenie! Powyższy tekst jest wyłącznie moją opinią. Nie zachęcam do inwestowania na giełdzie, bo wiąże się to z utratą części lub całości włożonego kapitału.

27 marca 2020
Jak zamierzam przetrwać kryzys finansowy i jeszcze na tym zarobić

Na lewym przedramieniu mam wytatuowaną sentencję "Galeatum sero dueli paenitet" czyli "Uzbrojonemu nie czas narzekać na wojnę". Właśnie to co się teraz dzieje to wojna. Wojna o utrzymanie firmy. Wojna o zachowanie miejsca pracy. Wojna o zapewnienie rodzinie podstawowych środków do życia. To wojna na którą wiele firm i osób nie było kompletnie przygotowanych (posiadać […]

15 listopada 2019
Jak szybko zarobić duże pieniądze czyli pieniądz robi pieniądz

Zarabianie pieniędzy jest proste. Jednak jeśli chcesz zarobić duże pieniądze, to trzeba się znacznie bardziej nagimnastykować, bo w necie pełno jest magicznych propozycji pozwalających zarobić ponad 100% miesięcznie od zainwestowanej kwoty czy kilka tysięcy miesięcznie bez żadnej inwestycji, a jak to wychodzi w praktyce wiadomo. Można szybko zarobić duże pieniądze, ale trzeba mieć po prostu […]

Sprawdź także pozostałe artykuły

26 lutego 2021
Czy 1000 zł jednorazowej inwestycji zamienię w 6 000 zł rocznego zysku?

Zamierzam w marcu zainwestować w bloga o marketingu jednorazowo 1000 zł . Inwestycja ma przynieść w skali roku 6 000 zł zysku. 600% zysku w rok. Jak to osiągnę? Nie jest to żaden magiczny program w który wrzucam pieniądze i samo wszystko się będzie działo. Takie programy to zazwyczaj piramidy finansowe, od których trzeba się […]

23 kwietnia 2021
Nie zawsze na giełdzie jest się na plusie

Zakładając bloga, obiecałem Wam pełną transparentność. Pokażę jak teraz wygląda moja sytuacja na giełdzie. Nie jest różowo, bo w mniej niż miesiąc "straciłem" ponad 20 000 zł. Jak to się stało i dlaczego? Giełda - jak każda inna inwestycja - wiąże się z ryzykiem. Nie ma żadnej gwarancji, że wyjdzie się na plus i nikt […]

5 lutego 2021
Inwestowanie na giełdzie w 2021 roku

Nie jestem profesjonalnym inwestorem. Znam tak naprawdę podstawy podstaw. W tym roku założyłem, że na giełdzie powinienem zarobić ok. 30 000 złotych poświęcając na to łącznie ok. 28 godzin. Jak zamierzam to zrobić? W co mam zainwestowane pieniądze? Na wstępie standardowo: To nie jest rekomendacja. Każdy inwestuje pieniądze na własną odpowiedzialność i musi liczyć się […]

© 2018-2021. Prawa autorskie zastrzeżone. Informuję, że treści zawarte na blogu są wyrazem moich osobistych podglądów i nie stanowią „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Polityka prywatności Rodo i plików cookies
crossmenuarrow-right-circle