przemyslanezarabianie-logo

Pozycjonowanie na frazę "Pozycjonowanie Warszawa" - Case Study

Data publikacji:
3 kwietnia 2020

UWAGA - Transparentność przede wszystkim

Artykuł dotyczy mojego projektu inwestycyjnego - Pozycjonowanie w Google. By niczego nie przegapić, zobacz wszystkie artykuły dotyczące tego projektu: Pozycjonowanie w Google

Pierwszy case study jaki opublikuję w ramach działań marketingowych, będzie próba wypromowania strony na słowo kluczowe Pozycjonowanie Warszawa i frazy bliskoznaczne. Będzie to próba przywrócenia do życia strony, przez którą kilka lat temu pozyskiwałem dużą liczbę klientów. Zobaczymy ile czasu zejdzie się przebicie na to dość oblegane słowo kluczowe. Ile czasu i pieniędzy będę musiał zainwestować, aby to dokonać. Krok po kroku pokażę czynności wprowadzone na stronie, które mają to przyśpieszyć.

Trochę historii

Domena Pozycjonerzy24 została zarejestrowana w maju 2011 roku. Przez kilka lat była wysoko na kilka słów kluczowych generujących dużą ilość zapytań odnośnie takich usług jak: pozycjonowanie, reklamy Google AdWords (teraz Google Ads) i depozycjonowanie. Wtedy pozycjonowanie wyglądało zupełnie inaczej niż obecnie: Królowały katalogi stron i spamiarki dodające po ogromnej ilości stron linki.

Po włamaniu na stronę i ogromnymi problemami z pocztą, postanowiłem zrezygnować z tej domeny. Pozycje ostro poleciały i tak w dół, a chciałem mieć domenę nawiązującą do kompleksowych usług marketingowych, a nie tylko pozycjonowania (co wskazywała nazwa pozycjonerzy24.pl). Domena kilka lat nie funkcjonowała. Zobaczymy czy zmartwychwstanie i w jakim czasie.

Szczegóły testy

Cel testu: Sprawdzenie po jakim czasie domena z historią odzyska widoczność na konkurencyjne słowa kluczowe
Nazwa domeny: Pozycjonerzy24.pl
Data rejestracji domeny: 2011.04.17 13:09:37
Zastosowane działania marketingowe: Pozycjonowanie
Słowa kluczowe: Pozycjonowanie Warszawa, pozycjonowanie stron Warszawa, skuteczne pozycjonowanie Warszawa
Rozpoczęcie testu: 03.04.2020
Koniec testu: Uzyskanie TOP 10 na chociaż jedno z podanych słów kluczowych

Będę Cię informował ile czasu i pieniędzy pochłonęły działania marketingowe. Projekt będzie aktualizowany co miesiąc w tym artykule (będzie rozbudowywany, a gdy zrobi się zbyt długi to dam menu do poszczególnych etapów na początku artykułu). Ostatnim etapem będzie porównanie zainwestowanych w marketing pieniędzy do uzyskanych korzyści (wizerunkowych i finansowych).

Dlaczego fraza pozycjonowanie Warszawa i poboczne

To słowo kluczowe generuje bardzo wartościowe dla mojego biznesu zapytania od potencjalnych Klientów. Zakładam, że w większości pochodzą one od firm zlokalizowanych w Warszawie lub kierujących swoje produkty/usługi na tę miejscowość. Strony będące wysoko na to słowo kluczowe pokazują, że potrafią wykonywać skuteczne pozycjonowanie.

Zobacz jaki potencjał dotarcia do nowych klientów otworzy się w momencie, jak uda mi się wypromować stronę w wyszukiwarce Google.pl

Słowo kluczowe Śr. mieś. liczba wyszukiwań
Pozycjonowanie stron Warszawa 1300
Pozycjonowanie Warszawa 880
Pozycjonowanie stron www Warszawa 590
Pozycjonowanie stron internetowych Warszawa 480

Średnio 3250 osób w miesiącu wpisuje do wyszukiwarki Google takie słowa kluczowe. Bardzo duży potencjał pozyskania klientów na usługę pozycjonowania. Oczywiście część z tych wyszukiwań zatrzymuje się na płatnych reklamach Google Ads, ale i tak zyskując widoczność na pierwszej stronie wyników mam możliwość pozyskania nowych klientów.

Jakie działania już zostały zrobione

W pierwszej kolejności postawiłem od zera stronę Pozycjonerzy24.pl .  Jest ona specjalnie nie skończona, abym mógł dodatkowo pokazać wprowadzane działania na stronie i pokazać ich wpływ na wzrost widoczności. Strona specjalnie została postawiona w taki sposób, aby nie być demonem prędkości i zawiera inne błędy optymalizacyjne, więc bierz to pod uwagę.

Skonfigurowana została wizytówka w Google Maps. Plusem posiadania biura w tak mało prestiżowej lokalizacji jak Tarchomin jest to, że osoby mające włączoną lokalizację w wyszukiwarce na Tarchominie od razu będą mogli zobaczyć wizytówkę w mapach Google, bo nie mam tutaj za bardzo konkurencji (Wszyscy wolą prestiżowe lokalizacje).

Pozycjonowanie Warszawa - wizytówka Google Maps

Natomiast jak wpiszę w Google słowo kluczowe pozycjonowanie stron Warszawa, to już nie zobaczę swojej wizytówki. Jest to oczywiście błąd spowodowany nie zamieszczeniem tego słowa kluczowego w nazwie firmy. Dlatego przed utworzeniem wizytówki dokładnie sprawdź jaki tytuł warto zamieścić, aby uzyskać jak największe korzyści.

Gdybym miał biuro w centrum Warszawy, to jestem przekonany że po wpisaniu z dowolnej dzielnicy słowa kluczowego pozycjonowanie Warszawa nie byłbym widoczny jeszcze przez długi czas. W takim wypadku lepiej jest sięgnąć po trochę mniej oblegane słowo kluczowe, bo szybciej będzie można zaistnieć w mapach czy wynikach organicznych.

Utworzona została podstrona pod frazę Pozycjonowanie  stron Warszawa. Nie jest ona jeszcze skończona (nawet przykładowego cennika pozycjonowania nie zamieściłem), ale została ustalona podstrona na której będę się koncentrował przy pozycjonowaniu. Na początku istnienia strony, fraza Pozycjonowanie Warszawa prowadziła do strony głównej a nie podstrony, ale teraz takie rozwiązanie przyniesie mi więcej korzyści.

Dlaczego pozycjonowanie Warszawa na podstronę a nie na stronę główną?
Chcę być widoczny w wielu lokalizacjach w Polsce, zaczynając od tych położonych przy Warszawie. Strona główna ma być widoczna na ogólne frazy, ale z racji masakrycznej konkurencji wątpię czy kiedykolwiek jej się to uda. Koszty takich działań przewyższają korzyści. Wolę mniej konkurencyjne słowa kluczowe, a w większej ilości.

Przed chwilą zrobiłem przekierowania 301 z nieaktualnych podstron starej domeny, na odpowiednie w aktualnej wersji strony. Z racji, że nie jest ona jeszcze w pełni skończona, to wszystkich przekierowań jeszcze nie ustawiłem, a tylko te do których prowadziły odnośniki zewnętrzne.

Do zrealizowania w tym miesiącu

  • Dodanie dwóch podstron z pozycjonowaniem w lokalizacji Nowy Dwór mazowiecki i Legionowo
  • Dopracować optymalizację podstrony pod kątem frazy Pozycjonowanie Warszawa i bliskoznacznych słów kluczowych
  • Podpięcie Google Analytics
  • Delikatnie rozpocząć pozycjonowanie strony, aby nie było gwałtownego przyrostu po takiej przerwie nowych linków

Na koniec zamieszczam widoczność strony na dzień 03.04.2020

monitoring efektów pozycjonowania

Strona główna została jeszcze nie do końca ogarnięta pod frazę skuteczne pozycjonowanie, ale już złapała widoczność 🙂 . Zobaczymy jak dalsze działania przyczynią się do wzrostów widoczności.

Aktualizacja artykułu: 4 maj 2020

Pierwszy miesiąc minął, a więc pora sprawdzić jak tam widoczność strony w wyszukiwarce Google i omówić co tam zostało wdrożone i dlaczego. Przypomnę, że celem testu jest zyskanie widoczności na słowo kluczowe pozycjonowanie Warszawa i frazy poboczne. O widoczność toczę walkę pomiędzy innymi - często znacznie większymi i dysponujące potężniejszym budżetem - agencjami marketingowymi.

Co udało się zrealizować:

  • Dodane zostały dwie podstrony tak jak planowałem na słowa kluczowe pozycjonowanie Nowy Dwór Mazowiecki i pozycjonowanie Legionowo. Nie przywiązywałem zbytnio uwagi tutaj o dostosowanie treści względem konkurencji, bo ilość wyszukiwań jest bardzo niska i zobaczymy jaką widoczność złapią bez przesadzania z optymalizacją.
  • Podstrona pod pozycjonowanie Warszawa została dopracowana i nie odbiega od konkurencji w TOP'ach
  • Google Analytics zostało podpięte. Poniżej rzut z ruchu w marcu 2020 roku:

pierwszy miesiąc pozycjonowaniaJak widać ruch z wyników organicznych Google jest znikomy. Raptem 7 wejść, z czego pewnie sam kilka nabiłem. Jeszcze jest brak efektów pozycjonowania, a więc nie spodziewałem się tutaj fajerwerków. Wszystkie frazy związane z pozycjonowaniem które mogą generować zapytania od Klientów nie należą do prostych i jeszcze sporo czasu minie, nim działania przyniosą efekty.

  • Odnośnie pozycjonowania to nie było przesadyzmu: 10 publikacji z linkiem w postaci adresu URL i 50 komentarzy na blogach, z czego większość jest nofollow. Jeszcze maj i czerwiec nie będę szalał. Zbyt długo domena nie była aktywna, żeby teraz nawalać w nią jak w bęben.

Strona została znacząco przyśpieszona

Nie planowałem tego robić w pierwszym miesiącu, ale udało się znacząco poprawić stronę pod kątem szybkości. Została przeniesiona na Oxygen, który jest znacznie lżejszy niż Elementor, co widać na poniższych zrzutach z szybkości przed i po modernizacji.

Taka była wcześniejsza prędkość strony:stara prędkość strony - gtmetrix

stara prędkość strony - komputery

stara prędkość na komputery

 

stara prędkość strony - mobilne

stara prędkość na urządzenia mobilne

 

W skrócie: Masakra 🙂 Zwłaszcza prędkość na urządzenia mobilne jest tragiczna. Odnośnie wpływu prędkości strony na pozycjonowanie są różne opinie. Na pewno lepiej jest jak strona chodzi szybciej niż wolniej, zwłaszcza pod kątem użytkownika. Tak wygląda prędkość witryny po zmianach:

nowa prędkość strony - gtmetrix

nowa prędkość strony - komputery

nowa prędkość na komputery

 

nowa prędkość strony - mobilne

nowa prędkość na urządzenia mobilne

Jak chcecie możecie sami sprawdzić prędkość strony Pozycjonerzy24.pl lub swojej własnej poprzez narzędzia: Google Speed Test i GTMetrix - Radziłbym bardziej patrzeć na GTMetrix, ale super jak w obu narzędziach strona wypada dobrze.

W maju zamierzam dodać tylko dwie publikacje na blogu. Zobaczymy dzięki temu czy szybkość strony jakkolwiek wpłynie na wzrost aktualnych pozycji strony. Do pozyskiwania backlinków powrócę najwcześniej w połowie czerwca. Pozycje strony w kwietniu wyglądały następująco:

widoczność strony kwiecień 2020

Najbardziej mnie zaskoczył wzrost na frazę skuteczne pozycjonowanie która aktualnie buja się pomiędzy 10-12 pozycją. Pozycjonowanie Warszawa i pozycjonowanie stron Warszawa są cały czas daleko poza TOP 10. Szacuję że do połowy czerwca skoki w pozycjach się ustabilizują. Dlatego kolejna publikacja artykułu będzie 1 lipca (po 3 miesiącach działania strony).

Aktualizacja 5.11.2020:

Ponieważ strona Pozycjonerzy24.pl strasznie słabo reaguje na działania (domena wiekowa, ale po mocnych przejściach), planuję przekierować ją na domenę mojej agencji marketingowej działającej już pod nazwą nowej spółki z o.o. którą planuję wkrótce otworzyć.

To moja wina, bo kiedyś w ramach testu przywaliłem w nią taką ilość spamu, że jeszcze się nie podniosła 🙂 Mógłbym co prawda powoli ją doprowadzić do porządku, ale z racji rebrandingu marki, będę już działam pod nazwą nowej agencji marketingowej, która jest znacznie bardziej profesjonalna.

Sprawdź mój blog o marketingu 

Michał Lembicz
Prowadzę tego bloga od 1 sierpnia 2018 roku. Potrzebowałem motywacji do zmian na tle zarówno biznesowym jak i osobistym. Czy wyciągniesz z bloga jakieś wartości dodatnie? Nie wiem, ale super jak znajdziesz dla siebie coś wartościowego.

Skomentuj

Zobacz więcej o inwestycji: Pozycjonowanie w Google

10 listopada 2020
Duże zmiany na blogu od zewnątrz i wewnątrz

To już trzecia wersja bloga, ale teraz zaszło jeszcze mnóstwo zmian od środka. Z dumą informuję, że w końcu zarabianie na blogu zaczęło się też rozpędzać o czym świadczą pojawiające się ostatnio artykuły sponsorowane. Cierpliwość kolejny raz została opłacona, ale łatwo nie było. Powodów dla których wygląd bloga został odświeżony jest kilka. Niektóre z nich […]

6 listopada 2018
Samymi chęciami nie spuchnie twoje konto bankowe

Co jakiś czas słyszę "chcę zarabiać więcej" w różnych odmianach. Gdyby chęci same się spełniały, to miałbym 186 cm wzrostu, sześciopak na brzuchu, śnieżnobiały uśmiech, penisa jak maczugę i nie łapał zadyszki po wejściu na drugie piętro. Wiem, że jest to nierealne i w 99% tak wyglądają chęci o większym zarabianiu które słyszę. Jak ja […]

21 grudnia 2018
Dopieszczam bloga wizualnie z delikatnym akcentem na SEO

Mamy ostatni piątek przed Wigilią. Większość z was już pewnie myślami jest przy wigilijnym stole. Długo przed Wigilią miałem już wszystko ogarnięte więc skupiam się na kolejnych poprawkach wizualnych bloga, puszczając delikatnie oczko w stronę wyszukiwarki Google. Jakby nie patrzeć to 48 wpis. w niedzielę będzie aktualizacja projektu "Optymalizacja snu" a na samej końcówce roku, […]

Sprawdź także pozostałe artykuły

23 kwietnia 2021
Nie zawsze na giełdzie jest się na plusie

Zakładając bloga, obiecałem Wam pełną transparentność. Pokażę jak teraz wygląda moja sytuacja na giełdzie. Nie jest różowo, bo w mniej niż miesiąc "straciłem" ponad 20 000 zł. Jak to się stało i dlaczego? Giełda - jak każda inna inwestycja - wiąże się z ryzykiem. Nie ma żadnej gwarancji, że wyjdzie się na plus i nikt […]

26 lutego 2021
Czy 1000 zł jednorazowej inwestycji zamienię w 6 000 zł rocznego zysku?

Zamierzam w marcu zainwestować w bloga o marketingu jednorazowo 1000 zł . Inwestycja ma przynieść w skali roku 6 000 zł zysku. 600% zysku w rok. Jak to osiągnę? Nie jest to żaden magiczny program w który wrzucam pieniądze i samo wszystko się będzie działo. Takie programy to zazwyczaj piramidy finansowe, od których trzeba się […]

24 listopada 2020
Podnoszę ostro cenę za artykuł sponsorowany

Od dzisiaj, publikacja artykułu gościnnego (lub inaczej sponsorowanego) wynosi 300 zł netto. Dlaczego tak drastycznie podnoszę cenę? Czy dzięki temu zarabianie na blogu będzie większe? O tym wszystkim dowiesz się z poniższego artykułu. Jedną z metod zarabiania na blogu jest publikacja artykułów sponsorowanych. Do 23 listopada 2020 roku za publikację takiego artykułu na blogu, brałem […]

© 2018-2021. Prawa autorskie zastrzeżone. Informuję, że treści zawarte na blogu są wyrazem moich osobistych podglądów i nie stanowią „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Polityka prywatności Rodo i plików cookies
crossmenuarrow-right-circle