Przemyślane Zarabianie

Prosta strategia biznesowa w 5 krokach

avatar michael onedollar
Autor
Michael OneDollar
Przedsiębiorca od ponad 10 lat. Ekspert do spraw marketingu i sprzedaży. Z bloga dowiesz się o moim podejściu do zarabiania, oszczędzania i inwestowania. Bez upiększania. Brutalna rzeczywistość 
Podsumowanie

Po co Ci strategia biznesowa? Co zawiera taka prosta strategia biznesowa? Czy bez strategii biznesowej nie ma sensu odpalać biznesu? Zapraszam do czytania artykułu.

Stworzenie takiej rozbudowanej strategii biznesowej, zawierającej wszystkie możliwe aspekty i obszary zarządzania jest potwornie czasochłonne, ale ogarnięcie uproszczonej strategii biznesowej zajmuje mi mniej niż 10 godzin. To mi wystarczy, żeby podjąć decyzję o odpaleniu, odrzuceniu lub wstrzymaniu danego projektu biznesowego.

Po co jest Ci potrzebna strategia biznesowa? Wychodząc na pierwszą randkę, masz listę rzeczy do odhaczenia: Prysznic, ogolić się, wypsikać uwodzącym zapachem, założyć eleganckie ciuchy, ułożyć fryzurkę, itd. Za to jeśli chodzi o biznes, to u wielu osób plan wygląda tak: ”Wystartuję, a dalej to się zobaczy” - Koniec planu. To cała strategia biznesowa 🙂 .

Taka prosta strategia biznesowa powstaje po to, żeby znaleźć odpowiedzi na pięć najważniejszych pytań, przed zainwestowaniem pierwszej złotówki w biznes:

 1. Ile pieniędzy potrzebuję, żeby odpalić biznes? Robisz listę wszystkiego co jest Ci potrzebne do uruchomienia biznesu, żeby firma mogła zaistnieć.
 2. Ile będzie mnie kosztowało ”życie” biznesu? Ile musisz mieć pieniędzy co miesiąc, żeby Twój biznes mógł funkcjonować? Tutaj rozpisz to sobie w wariancie minimalnym i optymalnym. Wtedy wiesz z czego w pierwszej kolejności zrezygnować jak nastaną gorsze czasy.
 3. Ile będzie kosztowało mnie rozkręcenie biznesu? Ile pieniędzy i czasu potrzebuję przez x miesięcy, żeby biznes mógł się regularnie rozkręcać? Tutaj chodzi o budżet na wszelkie działania marketingowe.
 4. Kiedy pojawią się pierwsze dochody przychody? Kiedy Twój biznes zacznie generować przychód i ile tego przychodu będzie?
 5. Kiedy biznes zacznie zarabiać pieniądze? Najważniejszy punkt, czyli kiedy biorąc pod uwagę wszystkie koszty, Twój biznes zacznie zarabiać pieniądze?

To nie jest żadna rozbudowana strategia biznesowa, a absolutnie podstawowe liczby. Oczywiście bez takiej strategii, może Ci się udać rozkręcić biznes, ale tak wiesz czego się spodziewać i można się odpowiednio przygotować.

Załóżmy, że startujesz z biznesem, bez takiej prostej strategii biznesowej. Mija pół roku i jesteś na minusie 28 000 zł. Wku***asz się, że tylko dokładasz do interesu i coraz poważniej zastanawiasz się, czy tego wszystkiego nie rzucić w cholerę. Gdyby była ogarnięta strategia biznesowa, to byś wiedział/wiedziała, że właśnie tak to będzie wyglądało i nie byłoby zaskoczenia.

CIEKAWOSTKA: Projekt biznesowy Finaum według prostej strategii biznesowej, na zero wyjdzie dopiero po 3 latach i 3 miesiącach działania. Pierwszy przychód pojawi się po 6 miesiącach, a miesięczny dochód brutto wynoszący 103 zł pojawi się po 23 miesiącach.

Co zawiera taka prosta strategia biznesowa?

Do każdego projektu biznesowego mam prosty arkusz kalkulacyjny składający się z sekcji:

 • Bilans biznesowy w skali miesiąca - Wypluwa bilans przychodów i kosztów z konkretnego miesiąca.
 • Odpalenie biznesu- Tutaj wpisuję wszystkie czynności i koszty związane z odpaleniem projektu (zakładam o 25% większe koszty niż wynika z obliczeń).
 • Życie projektu - Tutaj nie mam za bardzo co zapisywać, bo działam online więc takich stałych kosztów nie ma dużo, ale zawsze coś się znajdzie.
 • Rozkręcenie biznesu - Tutaj do każdego miesiąca mam dwie rubryki: szacunkowy koszt (zakładam 25% więcej niż się spodziewam) i realna wartość, którą wpisuję po każdym miesiącu.
 • Przychody - Identycznie jak wyżej.
 • Symulacja - Takie miejsce do zabaw liczbami. Tam nanoszę zmiany w zależności od tego jak w perspektywie czasu zmieniają się koszty i przychody. Pozwala to określić jak rozwija się biznes i nanosić korekty do strategii biznesowej.

Bardzo dużo liczb które znajdują się w takiej prostej strategii biznesowej jest mocno szacunkowych, ale lepsze takie dane niż żadne. Co pół roku aktualizuję taką strategię biznesową w oparciu już o rzeczywiste dane i staje się ona coraz dokładniejsza.

Dzięki temu mogłem przeprowadzić symulację projektu biznesowego, z której wiem, że (w wariancie mocno optymistycznym) projekt biznesowy Finaum, po 3 latach i 3 miesiącach wyjdzie na zero:

symulacja projektu biznesowego

Te liczby nie są wzięte z kosmosu. Uwzględniłem koszt odpalenia biznesu, koszty rozkręcania i oczekiwane przychody. To oczywiście tylko symulacja i to w mega optymistycznym wariancie, ale jak zaczną pojawiać się konkretne cyfry, to w minutę dostosuję symulację i będę wiedział na czym stoję.

CIEKAWOSTKA (symulacja optymistyczna): W 22 miesiącu będzie rekordowy minus na tym projekcie, wynoszący globalnie 50 796 zł. Od 60 miesiącu istnienia tego biznesu, miesięczny dochód brutto wyniesie ok. 65 235 zł. Bilans globalny po 5 latach istnienia projektu Finaum wyniesie 659 250 zł .

Przez 5 lat może wiele się zmienić, ale to jest tylko symulacja. Pojawią się konkretne liczby, to będę mógł lepiej i dokładniej określać wzrost przychodów w czasie, jak i precyzyjniej określić budżet na działania. Póki biznes ”nie żyje” to są tylko szacunki, ale - powtórzę się - lepsze takie dane niż żadne.

Czy bez prostej strategii biznesowej jest sens odpalać biznes?

Można odpalać biznes ”na dzikusa” i nie robić żadnej strategii biznesowej. To Twój biznes. Twoje pieniądze. Twoje decyzje. Mam na dysku Google folder ”Genialne pomysły na biznes”, w których zamieszczam projekty, które zajebiście bardzo chciałbym odpalić, ale z symulacji wynika, że po prostu mnie nie stać na odpalenie i/lub rozpędzenie tych pomysłów.

Dużo większy sens jest odpalać biznes mając ogarniętą strategię biznesową, z której wynika, że stać Cię na odpalenie i rozkręcenie biznesu do poziomu generującego dochody. W ten sposób nie działasz ”na dzikusa” bo masz wszystko policzone i wiesz dokładnie co i jak.

CIEKAWOSTKA: Moją wadą/zaletą (zależy jak patrzeć) jest tendencja do zaniżania przychodów i zawyżania kosztów. Pewnie przez to kilka projektów biznesowych nawet nie odpaliłem, bo finansowo mi się to nie spinało, ale tak mam i ch**j 🙂 .

Poniżej zebrałem kilka pytań i odpowiedzi, które mogą się pojawić w głowie odnośnie takiej uproszczonej strategii biznesowej:

Ile czasu trwa zrobienie strategii biznesowej?

Mi nie zajmuje to więcej niż 10 godzin, ale sam przeprowadzam analizę konkurencji i potrafię wyliczyć budżet potrzebny na rozpędzenie projektu. Jeśli nie masz takiej wiedzy, to albo musisz ją zdobyć, albo zapłacić za taką analizę.

Ile kosztuje przygotowanie uproszczonej strategii biznesowej?

Jedna konsultacja marketingowa ze mną i już wiesz jak taką strategię biznesową przygotować samemu. Otrzymasz ode mnie arkusz, który ja stosuję i pokażę Ci jak podchodzić do liczb, żeby się to spinało.

Skąd mam znać koszty marketingowe w strategii biznesowej?

Wysyłasz do x firm prośbę o ofertę i już wiesz ile pieniędzy potrzebujesz. Tutaj radzę uważać i od razu odrzucać skrajnie niskie oferty marketingowe, bo nie brakuje bajkopisarzy.

Jak masz jakieś pytania dotyczące strategii biznesowej to zapraszam do kontaktu ze mną. Postaram się pomóc w miarę moich możliwości.

Będę mega wdzięczny za udostępnienie artykułu:

avatar michael onedollar
Autor
Michael OneDollar
Przedsiębiorca od ponad 10 lat. Ekspert do spraw marketingu i sprzedaży. Z bloga dowiesz się o moim podejściu do zarabiania, oszczędzania i inwestowania. Bez upiększania. Brutalna rzeczywistość

Zobacz podobne artykuły

Milionerzy z kartonowego pałacu - nie daj się zrobić w jajo!

Kim jest osoba, którą określam jako "Milioner z kartonowego pałacu"? To osoba, która na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie majętnej, z dużą wiedzą biznesową i niezależna finansowo. W mediach społecznościowych...

Jak zwiększyć sprzedaż w sklepie internetowym - 6 kroków

Odpalić sklep internetowy w dzisiejszych czasach to nic wielkiego. Można to zrobić za ”grosze” w oparciu o SaaS (Software as a Service) - gotowiec do którego dodajesz produkty, podpinasz płatności/regulamin...

3 kluczowe elementy do wyznaczenia w biznesie i marketingu, które TRZEBA ZNAĆ

Marketing nie działa. Biznes się nie spina. Nawet odchudzanie nie idzie według planu. Why??? Wszechświat się na Ciebie nie uwziął mordko. Po prostu nie masz ogarniętych 3 kluczowych elementów, które...

Delegowanie zadań - NITRO do rozpędzenia Twojego biznesu

Większość przedsiębiorców na samym początku jest takim trochę człowiekiem-ośmiornicą. Własnymi siłami prowadzi się media społecznościowe, reklamy, pisze artykuły, ogarnia papiery, dba o czystość w miejscu pracy, itd. Zespół kilku/kilkunastu osób...

Pozostałe artykuły

SegregujOlej.pl - Projekt Wspierający Ekologię (wywiad)

Skąd pomysł na projekt Segreguj Olej? Dominika: W związku z tym, że jesteśmy firmą ekologiczną, która stara się dbać o...

Jak oszczędność wpływa negatywnie na zarabianie pieniędzy

Jak to jest, że optymalizacja wydatków w biznesie, może mieć negatywny wpływ na zarabianie pieniędzy? Przecież im mniejsze koszty funkcjonowania...

Bieda styczeń 2023 - testujemy finansową odporność

”Bieda” to zbyt drastyczne określenie, bo nie zamierzamy latać po śmietnikach i szukać żarcia, ale chcemy sprawdzić ile +/- pieniędzy...

Dywersyfikacja portfela - moja strategia dywersyfikacji

Dywersyfikacja portfela, to w skrócie oszczędzanie poprzez inwestowanie, ale...moja strategia dywersyfikacji portfela wygląda zupełnie inaczej. Oczywiście, nim zacznie się ogarniać...

Jak oszczędzać pieniądze z głową?

Jak zacząć oszczędzać pieniądze? Ile pieniędzy z tego co zarabiamy powinno się odkładać? Jaka powinna być poduszka finansowa, aby przestać...

Blog finansowy inny niż wszystkie

Nie jestem milionerem. Nie mieszkam w 400 metrowym apartamencie z widokiem na ocean. Nie mam lamborghini, złotego zegarka czy najnowszego...

Logo Przemyślane Zarabianie - białe
Na blogu prezentowane są subiektywne, prywatne opinie autora. Nie stanowią one rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).
Polityka prywatności
Współpraca ze mną
więcej informacji
Copyright@ 2022 - Wszelkie prawa zastrzeżone
PROJEKT I MARKETING:
rikona