W 2019 roku na giełdzie zarobiłem 25,9%. W 2018 zarobiłem 22,45% – Można? Można!

Właśnie otrzymałem PIT-8C z podsumowaniem rocznej przygody na giełdzie. Zadowoliłby mnie zysk na poziomie 15%, a osiągnięte kosmiczne 25,9% napawa mnie ogromną radością. Przypominam, że nie jestem żadnym giełdowym ekspertem i nie korzystałem z pomocy maklerów czy innych czarodziejów. Pewnie giełdowi eksperci wyciągają znacznie lepszy procent zysków, ale nie będę narzekał, bo to jeden z nielicznych projektów który zarobił więcej niż oczekiwałem.

Co aktualnie posiadam w portfelu?

Oprócz środków zgromadzonych jako Michael OneDollar inwestowałem też własne oszczędności. Nie chcę bawić się w wyliczanie ile z tego jest moje, a ile „mojego alter ego”. Oczywiście najbardziej liczę na wzrost spółek CDPROJEKT i THEDUST. Reszta przynosi na chwilę obecną większe/mniejsze straty/zyski. Trochę zmodyfikowałem swoją wcześniejszą strategię: Dokupuję teraz tylko akcje spółek notujących straty.

W moim portfelu największym przegranym jest spółka BRAND 24 (-24,22%), PGE (-22,3%) i ARTIFEX (-18,33%). Od 1 lutego 2020 roku co miesiąc będę zasilał konto giełdowe kwotą 1000 zł i za to dokupował akcje tych 3 spółek. Jak tylko wyjdę na plus ok. 5% z BRAND 24 czy ARTIFEX, to sprzedaję te akcje, żeby uderzyć mocniej w jedną konkretną spółkę. PGE nie zamierzam się pozbywać.

Pieniądze ze sprzedaży tych akcji pójdą w całości na spółkę THEDUST chyba że coś ciekawego pojawi się na horyzoncie. Mam przeczucie, że na tej spółce będzie można w perspektywie kilku lat wyjść ładnie do przodu, ale – tak jak pisałem wcześniej – nie jestem maklerem czy analitykiem, więc nie traktuj tego jako profesjonalnej rady, a po prostu moją własną opinię.

Akcje CDPROJEKT miałem wcześniej, ale sprzedałem w idealnym momencie (przed ogłoszeniem przesunięcia terminu premiery gry). Po spadku ceny  do poziomu 257,60 zł kupiłem 56 akcji i będę je trzymał minimum do premiery gry Cyberpunk 2077 – Jak recenzje będą pozytywne, to uda się wyjść bardzo ładnie do przodu. Grunt to w odpowiednim momencie wtedy sprzedać akcje 🙂

JAK PLANUJĘ ROZBUDOWAĆ PORTFEL INWESTYCYJNY

Mój portfel skupia się w większości na segmencie gier i energetyki. BOOM który jest w branży z nieruchomościami powinien skłonić mnie do wzięcia spółki z branży finansowej lub deweloperskiej, ale coś tego nie czuję.  Pozostaje mi przeglądać rekomendacje analityków M-BANKU i wyłowić z licznych propozycji coś ciekawego.

Z drugiej strony rosnąca inflacja, ludzie biorący na potęgę kredyty/chwilówki może skończyć się problemami finansowymi, a więc wzrostem przychodów spółek specjalizujących się w działaniach windykacyjnych. Tak samo panika związana z wirusem w Chinach może wpłynąć na wzrost cen spółek działających w branży medycznej… Jest o czym myśleć 🙂

Z racji na wielkość miesięcznego doładowania portfela inwestycyjnego, nie biorę pod uwagę spółek z ceną poniżej 50 zł za akcję. Jeszcze zbyt małym kapitałem zarządzam, aby inwestować w drogie firmy, a zresztą na tych tanich też można zarobić. Najważniejsze w mojej strategii jest niemartwienie się spadkami, tylko systematyczne działanie.

Wiadomo, że jak spółka będzie cały czas nurkowała bez większych perspektyw na przyszłość to rozważę wycofanie środków żeby minimalizować straty. To nie tak, że każda spółka w którą zainwestuję ma przynosić zyski, tylko finalnie rok ma zostać zamknięty na plusie. Pomóc ma w tym właśnie rozbudowa portfela o spółki z innych dziedzin.

Co kwartał aktualizacje giełdowe

Nie ma sensu co miesiąc pisać o tym co robię na giełdzie. Co kwartał pokażę jak wygląda mój portfel inwestycyjny bez względu na to czy będę do przodu czy w plecach. Kolejna publikacja więc na początku kwietnia. Może uda się do tego czasu wyłowić jakieś fajne nowe spółki pod inwestycje.

Na koniec zamieszczam zdjęcia z dwóch PIT-8C jako dowód że wygenerowany zysk nie został wyssany z palca czy coś 🙂

2018 rok
2019 rok

2 Comments

  1. Michal Sadowski

    Przykro mi, że na razie straciłeś na B24. Obiecuję, że zrobimy wszystko żeby długoterminowo wartość spółki rosła.

    1. Michael OneDollar

      Słowo klucz to „na razie” 🙂 Też na to liczę i powodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *