przemyslanezarabianie-logo

Zabrać bogatym. Dawać potrzebującym. Rząd jest Robin Hoodem?

Data publikacji:
18 lutego 2021

Od lat rozważam ucieczkę z Polski do kraju w którym byłbym mniej "okradany" z zarabianych pieniędzy. Nie jestem bogatym człowiekiem, ale coraz bardziej do mnie dociera, że nigdy nim w Polsce nie zostanę, bo... Po prostu mi na to nie pozwolą.

Każda partia polityczna przed wyborami składała zajebiste, ociekające miodem skąpanym w polewie czekoladowej obietnice. Nie trzeba daleko sięgać pamięcią. Przed wyborami na prezydenta Polski, premier Mateusz Morawiecki mówił tak (materiał oprócz wypowiedzi zawiera fajne wstawki pokazujące absurd wypowiedzi):

Po wyborach to już stopniowe ograniczenia, maseczki na mordy, siedzenie w domu, zamknięte galerie handlowe, hotele, siłownie, restauracje tylko na dowóz, itd. Nawet wrzucę materiał opublikowany na kanale TVPinfo (już oczywiście po wyborach prezydenta). Nie oglądam TVPinfo, bo jest skrajnie jednostronne, ale żeby nie było że posłużyłem się materiałem "od wrogiej stacji telewizyjnej" czy coś:

Ten sam człowiek. Ten sam problem. Dwa zupełnie inne podejścia. Przed kolejnymi wyborami pewnie będzie pokazywanie jak to świetnie im się udało przejść przez ten trudny czas (zresztą już teraz to pokazują) i jak to w Polsce żyje się rewelacyjnie. Za czasów PO nie było oczywiście lepiej i jak widzę spot Platformy Obywatelskiej z 2007 roku to śmieję się przez łzy:

Każda partia obiecuje złote góry przed wyborami. Zawsze na wszystko starczy pieniędzy, podatki nie mają być podwyższane tylko obniżane. Później wychodzi jak zwykle, a obrywają przedsiębiorcy i zwykli obywatele. To co jednak ostatnio ma miejsce to już przechodzi jakiekolwiek granice bezczelności.

Podatek cukrowy, podatek "od deszczu", podatek od alkoholu w małych butelkach, podatek handlowy, obciążenie podatkiem CIT spółek komandytowych itd. Wszystko po to, żeby żyło się nam lepiej, a nie żeby zabierać nam więcej pieniędzy prawda????

Tylko czekam aż rząd wpadnie na pomysł żeby opodatkować powietrze którym oddychamy i każdy obywatel dostanie licznik, aby wiedzieć ile ma płacić za powietrzne. No ale spokojnie... Pewnie za oddychanie w nocy przed wyborami wprowadzą obniżkę podatku albo zmienią program 500+ na 1000+ żeby stać się "prawie" jak Robin Hood.

To nie średniowiecze. Teraz zabierając bogatym ostatecznie obrywają i tak biedni

Robin Hood jest bohaterem średniowiecznych angielskich legend. W filmach i bajkach, zabierał bogatym i rozdawał potrzebującym. Tyle, że mamy XXI wiek i najbogatsi nie zamierzają dać się "okradać". Zresztą niech podniesie rękę w górę ten, kto chce płacić większe podatki czy daniny? Śmiało! Przecież to tylko "dla naszego dobra" i "żeby żyło nam się lepiej".

Niech ktoś mi logicznie wyjaśni dlaczego bardzo dobrze zarabiające firmy lub osoby, mają płacić większe podatki od tych mniej zarabiających?

"Zarabiają dużo to mogą sobie pozwolić na większą pomoc dla najbardziej potrzebujących", "Stać ich na to", "Na biednego nie trafiło" itd. Takie argumenty można najczęściej usłyszeć od przeciętnego Kowalskiego, którego interesuje tylko regularna wypłata (lub regularna pomoc socjalna) i narzeka jakie to życie jest niesprawiedliwe.

Nie zarabiam dużo pieniędzy (jeszcze), ale obecny rząd coraz bardziej mówi do mnie "Zostaniesz w Polsce to sięgniemy do Twojej kieszeni tak głęboko że poczujesz ucisk na palcach u stóp". Nie rozumiem dlaczego zarabiając coraz więcej, mam na siłę pomagać osobom mniej zamożnym? Czy ja im zabraniam założyć firmę i próbować do czegoś w życiu dojść?

Danina solidarnościowa (która mnie nie dotyczy) to według mnie okradanie najbardziej zaradnych i przedsiębiorczych osób. Nikt nie patrzy na to ile czasu, stresu i wyrzeczeń kosztowało wiele tych osób dojście do dużych pieniędzy. Zarabiają dużo to mają płacić więcej. Dlaczego? Bo tak i już!

Odnośnie tego, że to najbiedniejsi najmocniej oberwą na tym, że rząd chce "zabrać bogatym" wystarczy spojrzeć na Francję. Po wprowadzeniu 75% podatku dochodowego dla najbogatszych obywateli... Przestali oni być Francuzami. Przeczytaj o tym fajny artykuł tutaj i osobiście na miejscu Gerarda Depardieu zrobiłbym to sami a Wy?.

Czy gdybyś Ty zarabiał dużo pieniędzy to chciałbyś być gorzej traktowany od reszty (pod kątem podatków)? Cieszyłbyś się, że rząd nakłada na Ciebie coraz to większe podatki? Trzeba patrzeć trochę szerzej, bo bardzo często to co bezpośrednio Ciebie nie dotyczy, pośrednio do Ciebie dotrze.

Pazerność to zła cecha, a obecny rząd jest według mnie po prostu pazerny i szuka pieniędzy gdzie się tylko da. Oby nie skończyło się to tak, że duże firmy i dobrze zarabiający specjaliści powiedzą "STOP! MAM DOŚĆ!" i wyjadą tam gdzie nie poczują się ograbiani z pieniędzy. Kiedy to nastąpi (oby nie) to będzie mniej miejsc pracy, mniej wpływów z podatków i Robin Hood rozłoży ręce mówiąc "Przepraszam... Miało być zupełnie inaczej".

Czy wyjadę z kraju w którym "tak dobrze mi się żyje"?

Wbrew pozorom Polska nie jest najgorsza pod kątem podatków. Są znacznie gorsze kraje, ale też i znacznie lepsze. Poczekam do kolejnych wyborów, ale jeżeli wygra je PIS (Platforma Obywatelska już pokazała co potrafi i mam nadzieję że nie wygrają) to nie będę miał innego wyboru niż przenieść się gdzie indziej. Będzie mi ciężko zostawić rodzinę i przyjaciół, ale inaczej nie zrealizuję swojego celu i marzeń.

Podejrzewam, że wielu przedsiębiorców i specjalistów (którzy będą mieli taką możliwość) postąpi podobnie. W efekcie trzeba będzie podnieść jeszcze bardziej podatki dla tych co zostali, aby kasa z podatków się zgadzała. To już nie będzie mój problem, tylko tych którzy zostaną w kraju i którzy będą głosować na partię, która 2 miliardy z podatków dała na TVP, a teraz szuka pieniędzy dla służby zdrowia.

Ten wpis to moje osobiste zdanie o tym co się dzieje w kraju. Szanuję inne poglądy polityczne i każdy niech głosuje tak jak chce.

Sprawdź mój blog o marketingu 

Michał Lembicz
Prowadzę tego bloga od 1 sierpnia 2018 roku. Potrzebowałem motywacji do zmian na tle zarówno biznesowym jak i osobistym. Czy wyciągniesz z bloga jakieś wartości dodatnie? Nie wiem, ale super jak znajdziesz dla siebie coś wartościowego.

Skomentuj

Zobacz więcej o inwestycji:

12 lutego 2021
Jak zarabiać na czymś co inni oferują za darmo?

Gdzie się nie obejrzę to atakują mnie reklamy z darmowymi produktami i usługami. Co najlepsze, te reklamy kosztują, a więc za to że otrzymam coś za darmo ktoś jeszcze płaci pieniądze. O co w tym wszystkim chodzi? Jak sprzedawać produkt bądź usługę, którą inni dają za darmo? Dlaczego nie zaczniesz pracować za darmo? Twój szef […]

1 sierpnia 2018
Budowę biznesowego imperium czas zacząć

Kocham zarabiać pieniądze. To uczucie kiedy projekt zaczyna powoli przynosić zyski, jest nie do opisania. To prawdziwy orgazm emocjonalny. Chcę podzielić się swoją wiedzą i przemyśleniami, aby inni mogli poznać to zajebiste uczucie. Żeby zacząć zarabiać pieniądze, wystarczy znaleźć pracę i pracować. Nie jest to odkrycie Ameryki i każdy człowiek o tym wie. Ja chcę […]

26 czerwca 2019
2 000 000 dolarów oszczędności do 29 maja 2026 roku. Po co i Jak to osiągnę?

Na zgromadzenie takiej sumy mam 2529 dni. Wychodzi, że dziennie powinienem odkładać ok.790 dolarów co jest na obecną chwilę niemożliwe. Z miesiąca na miesiąc liczba odkładanych pieniędzy będzie rosła i zakładam, że do moich 40 urodzin będę miał minimum dwa miliony dolarów oszczędności. Osiągnięcie tej kwoty wcześniej nie wpływa na zatrzymanie realizacji celu. Dlaczego minimum […]

Sprawdź także pozostałe artykuły

26 lutego 2021
Czy 1000 zł jednorazowej inwestycji zamienię w 6 000 zł rocznego zysku?

Zamierzam w marcu zainwestować w bloga o marketingu jednorazowo 1000 zł . Inwestycja ma przynieść w skali roku 6 000 zł zysku. 600% zysku w rok. Jak to osiągnę? Nie jest to żaden magiczny program w który wrzucam pieniądze i samo wszystko się będzie działo. Takie programy to zazwyczaj piramidy finansowe, od których trzeba się […]

30 kwietnia 2021
Podsumowanie pół roku inwestowania w marketing

Minęło delikatnie ponad pół roku od kiedy do bloga o marketingu wpuściłem roboty Google. Dokładnie 15 października 2020 roku rozpocząłem inwestowanie w marketing, a dokładnie w Facebook ADS, Google ADS i pozycjonowanie. Łącznie na reklamę (do dzisiaj) wydałem 10 508 zł netto. A ile wyniósł przychód? Zacznijmy od początku. 15 października 2020 roku odblokowałem do […]

16 kwietnia 2021
Ponad 10% zysku netto rocznie na pożyczkach społecznościowych

Przez cały okres inwestycji wyciągałem ponad 10% netto rocznie na tym projekcie. Jest to całkiem dobre rozwiązanie dla osób, które nie chcą bawić się w giełdę, nieruchomości, trading, własny biznes czy wszelkie inne mniej lub bardziej pewne inwestycje.

© 2018-2021. Prawa autorskie zastrzeżone. Informuję, że treści zawarte na blogu są wyrazem moich osobistych podglądów i nie stanowią „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Polityka prywatności Rodo i plików cookies
crossmenuarrow-right-circle