Przemyślane Zarabianie

Dywersyfikacja portfela - moja strategia dywersyfikacji

avatar michael onedollar
Autor
Michael OneDollar
Przedsiębiorca od ponad 10 lat. Ekspert do spraw marketingu i sprzedaży. Z bloga dowiesz się o moim podejściu do zarabiania, oszczędzania i inwestowania. Bez upiększania. Brutalna rzeczywistość 
Podsumowanie

Czym jest dywersyfikacja portfela? Jakie są standardowe strategie dywersyfikacji? Jak wygląda moja strategia dywersyfikacji i dlaczego właśnie tak wygląda mój portfel dywersyfikacji?

Dywersyfikacja portfela, to w skrócie oszczędzanie poprzez inwestowanie, ale...moja strategia dywersyfikacji portfela wygląda zupełnie inaczej. Oczywiście, nim zacznie się ogarniać jakąkolwiek dywersyfikacją, to w pierwszej kolejności powinna być zbudowana poduszka finansowa.

PODUSZKA FINANSOWA: To pieniądze dostępne pod ręką w przypadku nieprzewidzianych wydatków i mało przyjemnych okoliczności, jak np: utrata pracy, poważna choroba, itp. , czyli kasa zabezpieczająca Ciebie i Twoją rodzinę na wypadek nieszczęśliwych zbiegów okoliczności.

Na większości stron znajdziesz informacje, że dywersyfikacja portfela polega na inwestowaniu w nieruchomości, złoto, akcje, obligacje, dzieła sztuki, alkohole, ETF, waluty, itd. Ja wychodzę z innego założenia: Najpierw trzeba rozkręcić i ustabilizować zarabianie, a dopiero później zająć się inwestowaniem.

Jak zerkniesz w moje projekty inwestowania to zobaczysz, że nie wiele się tam dzieje. Mógłbym pójść w standardowe możliwości dywersyfikacji, ale znacznie bardziej wolę karmić pieniędzmi projekty zarabiania z kilku powodów:

  • Większa kontrola - Wrzucasz kasę na lokatę i musisz czekać. Sam decyduję ”ile” i ”kiedy” wrzucam pieniądze w dany projekt zarabiania. Pozwala mi to zachować dużą elastyczność.
  • Większa stopa zwrotu - Pisząc ten artykuł (12 grudzień 2022), najlepsza lokata ma 8,3% do 100 000 złotych na całe 3 miesiące i to tylko dla nowych klientów. Jak - i jeśli - dany projekt zarabiania zaskoczy, to ma generować min. 80% zwrotu z inwestycji rocznie. Nie jest tak bezpiecznie jak na lokacie, ale dużo większy zwrot z zainwestowanych pieniędzy jest wart tego ryzyka.
  • Mniejsze ryzyko niż na inwestowaniu - Dokładnie ogarniam analizę biznesowo-marketingową, co pozwala mi zminimalizować ryzyko finansowej porażki. Szansę osiągnięcia zakładanego zwrotu w dłuższej perspektywie czasu, są większe niż na giełdzie, kryptowalucie, nieruchomościach czy innych standardowych inwestycjach (poza lokatami).
  • Dodatkowe korzyści wizerunkowe - Każdy z projektów wpływa pośrednio na pozyskiwanie klientów na usługi marketingowe w Marketingowym Wsparciu Biznesowym RIKONA.

CIEKAWOSTKA: Projekt zarabiania Finaum na zero wyjdzie (w wariancie pesymistycznym) po 39 miesiącach. Od 48 miesiąca ma generować min. 20 000 zł dochodu brutto miesięcznie, co daje 240 000 zł rocznie. Zakładając lokatę nawet na 10% rocznie, musiałbym zamrozić 2 400 000 zł.

Uważam, że inwestycja ”w siebie” czyli: szlifowanie umiejętności, rozwój swojej firmy, dodatkowe super moce (np: naukę języka obcego czy dodatkowe uprawnienia zwiększające zakres możliwości zarabiania), w perspektywie długoterminowej opłacają się najbardziej i głęboko w to wierzę 🙂 .

Zarobki są już na takim poziomie, że inwestowanie takich pieniędzy ”w siebie” nie będzie miało już wielkiego przełożenia na zarobki? Wtedy nastaje czas na typową dywersyfikację portfela, czyli szukanie ciekawych okazji inwestycyjnych.

Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego

Kupić mieszkanie? Wejść w giełdę? Zainwestować w waluty, limitowane alkohole, karty z pokemonami, sztukę, czy może po prostu typowa lokata? Szczerze, to nie mam zielonego pojęcia. Są natomiast trzy zasady, których dobrze się trzymać:

  1. Inwestuj tyle pieniędzy ile możesz stracić.
  2. Nie oczekuj szybkiego zysku, bo może potrwać kilka/kilkadziesiąt lat nim się to - jeśli w ogóle - opłaci.
  3. Inwestuj w to, na czym się znasz lub słuchaj się ludzi mądrzejszych od siebie (tylko jak nie pójdzie według planu, to nie miej do nikogo pretensji).

Bez bicia przyznaję się, że swojego czasu zacząłem bawić się delikatnie na giełdzie. Rok 2020 i 2021 to była istna kraina spełnionych marzeń. Obecnie sytuacja wygląda tak:

Mnie tam to nie rusza, bo mogę cierpliwie czekać na odbicie. Jak nawet cała giełda padnie i bezpowrotnie stracę zainwestowane pieniądze, to biorę to na klatę 🙂 . Nigdy nie jest tak, że zawsze jest ”na zielono” i pieniążków jest coraz więcej. To byłoby zbyt proste i - szczerze mówiąc - nudne.

Sam musisz zdecydować jak będzie wyglądać Twoja dywersyfikacja portfela. Ja uważam, że trzeba w pierwszej kolejności inwestować ”w siebie” i rozkręcić swoje możliwości zarabiania pieniędzy. Dopiero gdy zarabianie jest na stabilnym i wysokim poziomie, można dopiero zacząć myśleć o dywersyfikacji poprzez inwestowanie.

Będę mega wdzięczny za udostępnienie artykułu:

avatar michael onedollar
Autor
Michael OneDollar
Przedsiębiorca od ponad 10 lat. Ekspert do spraw marketingu i sprzedaży. Z bloga dowiesz się o moim podejściu do zarabiania, oszczędzania i inwestowania. Bez upiększania. Brutalna rzeczywistość

Zobacz podobne artykuły

Pozostałe artykuły

Milionerzy z kartonowego pałacu - nie daj się zrobić w jajo!

Kim jest osoba, którą określam jako "Milioner z kartonowego pałacu"? To osoba, która na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie majętnej,...

SegregujOlej.pl - Projekt Wspierający Ekologię (wywiad)

Skąd pomysł na projekt Segreguj Olej? Dominika: W związku z tym, że jesteśmy firmą ekologiczną, która stara się dbać o...

Jak oszczędność wpływa negatywnie na zarabianie pieniędzy

Jak to jest, że optymalizacja wydatków w biznesie, może mieć negatywny wpływ na zarabianie pieniędzy? Przecież im mniejsze koszty funkcjonowania...

Jak zwiększyć sprzedaż w sklepie internetowym - 6 kroków

Odpalić sklep internetowy w dzisiejszych czasach to nic wielkiego. Można to zrobić za ”grosze” w oparciu o SaaS (Software as...

3 kluczowe elementy do wyznaczenia w biznesie i marketingu, które TRZEBA ZNAĆ

Marketing nie działa. Biznes się nie spina. Nawet odchudzanie nie idzie według planu. Why??? Wszechświat się na Ciebie nie uwziął...

Delegowanie zadań - NITRO do rozpędzenia Twojego biznesu

Większość przedsiębiorców na samym początku jest takim trochę człowiekiem-ośmiornicą. Własnymi siłami prowadzi się media społecznościowe, reklamy, pisze artykuły, ogarnia papiery,...

Logo Przemyślane Zarabianie - białe
Na blogu prezentowane są subiektywne, prywatne opinie autora. Nie stanowią one rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).
Polityka prywatności
Współpraca ze mną
więcej informacji
Copyright@ 2022 - Wszelkie prawa zastrzeżone
PROJEKT I MARKETING:
rikona